Ana SayfaKimdir?Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir

Barbaros Hayreddin Paşa 1478 yılında Midilli’de doğmuştur. Osmanlı donanmasında Kaptan-ı Derya olarak hizmet ederek sayısız zaferler kazanmış, çok kıymetli bir komutandır. Babası sipahi Vardari Ağa, annesi Katerina’dır. Kardeşleri Oruç, İlyas, İshak ve Yusuf denizcilerdir. Gerçek ismi Hızır olmasına rağmen oldukça gür kızıl sakallarından dolayı Avrupalılar tarafından Barbarossa diye bilinmekte olup bu isim Türkçeye Barbaros şeklinde yansımıştır.

Kardeşleri ile beraber deniz ticareti yaparken becerikli, dürüst ve güvenilir olmaları, isimlerinin duyulmasını ve popülerliklerinin artmasını sağlasa da yaşadıkları bazı olaylar, onları korsan olmaya yönlendirmiştir. Anadolu sularında korsanlığın yasaklanmasından sonra Cerbe adasını üs yaparak birçok gemiyi ele geçirmiş, bununla beraber yüreklerde yarattığı korku, şöhretine şöhret katmıştır.

Hızır ve Oruç kardeşler el koydukları bir gemiyi Piri Reis aracılığı ile Yavuz Sultan Selim’e hediye etmiş, karşılığında Sultan’ın desteğini ve sevgisini kazanmışlardır. Yıllar içinde Akdeniz kıyılarında elde edilen ganimetler, zaferler artarken Cezayir’i kontrol altına almışlardır.

Hızır Reis’in Amiral Andrea Doria karşısında kazandığı zafer Kanuni Sultan Süleyman nezdinde büyük bir referans olup 1533 yılında kendisini İstanbul’a çağırmasına, Hayreddin ismini vererek donanmaya Kaptan-ı Derya olarak atanmasına sebep olmuştur. Tunus, İtalya kıyıları, Venedik adaları Barbaros sayesinde Osmanlı topraklarına dahil olurken, Papalık büyük bir Haçlı Donanması kurup, başına Andrea Doria’yı geçirmiştir.

barbaros hayreddin paşaHaçlıların 600’den fazla gemisi ile Barbaros’un 122 kadırgasının çarpışması en büyük deniz savaşlarından biri olarak tarih sayfalarında yer almıştır. Preveze adı verilen bu savaş, Osmanlılar için büyük bir kahramanlık destanı olmuştur.

Preveze ardından kazanılan birçok deniz zaferi ile Akdeniz’de mutlak Osmanlı egemenliği sağlanmıştır. Bu zaferler, Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir? sorusuna dünya denizcilik tarihi için en güzel cevaplar olmuştur. Kazandığı savaşların yanı sıra Barbaros Hayreddin Paşa yetiştirdiği denizciler ile de anılmaktadır. Bunların başında Turgut Reis, Kılıç Ali Reis, Salih Reis, Murat Reis gibi ünlü isimleri saymak mümkündür.

4 Temmuz 1546’da İstanbul’da vefat eden Paşa, Beşiktaş’taki türbesinde yatmaktadır. Vefatından sonra Osmanlı Kaptan Paşaları,kaftanlarını bu türbede giyip, yapılan merasimin ardından fakir ve ihtiyaç sahiplerine yemek verirlerdi. Sefere giden Türk gemileri halen türbe önünden geçişlerinde Paşa’ya olan saygılarını top atışları ile gösterirler.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?