Peyzaj Mimarlığı Maaşları

20191
Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de girdikleri bilinen bir gerçektir. Çünkü gelecekleri için doğru karar verebilmek adına ince eleyip sık dokumaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden gençlere fikir olabilmesi için peyzaj mimarlığı, çalışma alanları ve peyzaj mimarlığı maaşları hakkında bilgileri yazımızda bulabilmek mümkün olacaktır.

Peyzaj Mimarı Kimdir?

Peyzaj mimarlığı çevresel, sosyal ve estetik iyi sonuçları elde edebilmek için açık alanlarda, simgeleşmiş yapılarda ve genel yapılarda tasarım uygulamaları uzmanlık alanı olan mimarlık dalıdır. İncelenen peyzajdaki o an itibariyle sahip olduğu toplumsal, ekolojik ve zemin koşullarını, süreçlerini teknik açıdan sistematik bir şekilde araştırarak ve inceleyerek ortaya çıkması istenen sonucu oluşturarak çalışmaları peyzaj mimarı gerçekleştirir. Peyzaj mimarlığı çalışma alanları ise; peyzaj tasarımı, saha planlaması, yağmur suyu yönetimi, çevre restorasyonunun yapılması, parkların ve rekreasyon planlamasının yapılması ve uygulanması, görsel kaynakların yönetimi, yeşil alan alt yapısının planlanması ve uygulanması ile özel mülk ve ikamet edilen peyzaj mimarisinin planlanması, tasarımının yapılmasıdır.

Peyzaj MimarlığıPeyzaj Mimarı Maaşları Ne Kadardır?

Önceki dönemlerde peyzaj mimarlığı maaşları ile ilgili net bir bilgi verilememekteydi. Fakat günümüzde çevre düzenlemelerine verilen önemin artması ve farklı iş imkanlarıyla genel anlamda daha net bilgilere sahip olunabilmektedir.

  • Özel sektörde yeni mezun bir peyzaj mimarı 2.000 – 3.000 TL aralığında maaş alabilmektedir.
  • Özel sektörde tecrübe ve kişinin kendini geliştirmesiyle birlikte maaş başlangıcı 4.000 TL civarında olup daha da artabilmektedir.
  • Kamu sektöründe çalışmayı tercih edecek olan yeni mezun bir peyzaj mimarı için asgari ücret olarak 3.569 TL olarak verilmektedir.

Unutulmaması gereken konu ise, kamu sektöründe işe başlayabilmek için KPSS sınavına girmiş olmak ve iyi bir puan almış olmak gereklidir. Ayrıca kamu sektöründe genellikle yerleşmiş bir kadro olduğundan dolayı ilerleyebilmek oldukça yavaş ve zor olacaktır. Özel sektörde ise bu durum biraz daha iç açıcıdır. Daha düşük bir maaş başlangıcıyla birlikte kendini geliştiren bir peyzaj mimarı, kısa süre içerisinde mesleki eğitimlerle edindiği yeni bilgiler, yabancı dil bilgisini geliştirmesi ve tecrübelerle maaşını yükseltebilmektedir.

3 Yorum

  1. Yeni mezunlar genellikle 2.0000 TL altında işe başlatılıyor. Piyasada bahsedildiği kadar yüksek maaşlar dönmüyor. 3 yıllık peyzaj mimarıyım hatta şantiye şefliği yapıyorum. Şuan 3.000 TL maaş alıyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.