Ana SayfaMilli Savunma SanayiGiyilebilir Teknoloji CENKER

Giyilebilir Teknoloji CENKER

ASELSAN’dan Türk Askeri için giyilebilir teknoloji: CENKER. İnternette, televizyonda, reklamlarda… Son zamanlarda, hemen her yerde duyduğumuz, hepimizin hayatına büyük bir hızla dahil olan bir kavram ortaya çıktı. Giyilebilir teknoloji… Peki nedir bu giyilebilir teknoloji? Akıllı saatler, sanal gerçeklik gözlükleri, Google Glass gibi son yıllarda oldukça ilgi gören bu ürünlerle karşımıza çıkan bu kavram; insan vücuduna giyilerek veya takılarak kullanılabilen, yüksek teknolojiye sahip olan üreticiler tarafından, var olan aletlerin daha küçüğünü veya daha işlevsel olanını meydana getirme ve insanların her zaman yanlarında taşıyabileceği teknolojik çözümler üretme amacıyla ortaya çıkan teknolojik aletler olarak tanımlanabilir.

giyilebilir teknoloji

CENKER Takım ve Tek-Er Koruma Kontrol Sistemi sadece 2 kilogram ağırlığında ve göze, kulağa ve kola takılan ürünlerden oluşuyor. Geleceğin askeri olarak tanıtılan sistemle askerlerin üzerinde bilgisayar, akıllı muharebe sahası gözlüğü, akıllı saat, nabız ölçer, komuta bilgisayarı, dayanıklı batarya seti, hassas konuşmaya açık dış ortam sesinden arındırılan gırtlak mikrofonu, canlı görüntü aktarım kamerası, yazılım tabanlı telsiz ve silaha monte birimi bulunuyor.

İhtiyaçlara göre farklı çözümlerde kullanılabilen sistemin içerisindeki yazılım sayesinde askerlerin sağlık durumu ve mühimmat takibi en hızlı şekilde yapılıyor. Yer bulma, takip etme, haberleşme gibi sistemleri tek elde toplayarak askerler arası iletişim kesintilerini engelleniyor. Sıcak temas sağlandığı andan itibaren komuta kontrol merkezine anlık veri aktarımı sağlanabiliyor. Bunların dışında; artırılmış gerçeklik entegrasyonu, kemik iletimli kulaklık, kapalı ve açık alanlarda konumlanma yeteneği, lazer mesafe ölçer entegrasyonu, ön tanımlı nesne algılama ve tanımlama, meteorolojik durum tespiti, gündüz ve IR kamera görüntüleme gibi özelliklere de sahip.

Kısa sürede seri üretime geçilerek kullanılması beklenen CENKER’in, öncelikle Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olan bordo bereli askerlerde, daha sonra piyade birliklerinden başlayarak tüm birimlerde kullanılması planlanıyor. Maliyetinin ise maksimum 5 bin dolar civarlarında olacağı belirtiliyor.

İlgili diğer yazımız: giyilebilir elektronik

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?