Ana SayfaBilgisayar MühendisliğiBilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz iseniz işinizde başarılı olamayabilirsiniz. Çalıştığınız her gün size işkence gelecektir. Her zaman sevdiğiniz mesleği yapınız ve böylelikle işinizde daha verilimli ve daha başarılı olabilirsiniz. Bu yazımda vereceğim bilgilere internetten bir takım araştırmalar sonucunda ulaştım.

özel sektör bilgisayar mühendisi maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları 2021

Kamu Kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisin 2021 yılı ocak zammı içinde belirlenen aylık kazancı 8000 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre değişebilmektedir.

Aşağıdaki tablodan bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hesaplama yapılırken bekar ve çocuksuz personel kriterleri, BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi, G.S.S. Primi, AGİ vs gibi yardımlar dikkate alınmamıştır.

Derece Hizmet Yılı Eğitim Net Maaş
9 Yeni Başlayan Lisans 9.453
8 3 yıl Lisans 9.562
7 6 yıl Lisans 9.603
6 9 yıl Lisans 9.690
5 12 yıl Lisans 9.708
4 15 yıl Lisans 9.946
3 18 yıl Lisans 10.064
2 21 yıl Lisans 10.266
1 24 yıl Lisans 10.610

Bilgisayar her zaman hayatımızda olan ve ilerleyen zamanlarda da hayatımızda yer edinmeye devam edecek bir teknolojidir. Hatta bilgisayar hayatımızda olmayınca kendimizi çok eksik hissederiz ve hiçbir şey yapamaz hale geliriz bu ise tabi tartışılacak diğer konudur. Konumuza dönecek olur isek bilgisayar mühendisi olmak kolay değildir. Birçok dikkat edilmesi gereken konular var ve öğrenilmesi gereken çok şey vardır. Bilgisayar mühendisi olabilmek için sadece yetenek değil, ama gerçekten çok akıllı olmanız ve çalışkan olmanız gerekiyor.

Bilgisayar mühendisliği maaşları genel açıdan baktığımızda yüksek oluyor, fakat nerede ve nasıl çalıştığınız çok önemlidir. Bilgisayar mühendisleri yapabildikleri işlerine göre seçiliyorlar ve ne kadar çalışabileceklerine bakılır. Bilgisayarın birçok alanı bulunur ve her alan için farklı bir uzman gerektirir. Mühendis olmak, her şeyi bilmeniz anlamına gelmiyor, zaman ilerledikçe yeni tecrübeler edineceksinizdir.

bilgisayar mühendisliği maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Kamu Kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisinin 2021 yılı için belirlenen aylık kazancı 7.566  TL civarlarında olup, pozisyonuna göre bir miktar artabilir veya azabilir. Özel sektörde çalışan bir bilgisayar mühendisinin aylık geliri ise 4500 TL ile 50000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlı olup ne kadar kendinizi geliştirdiğinize bağlıdır. Çoğu yerde ise ne yazık ki yeni mezun mühendisler asgari ücret ile başlayabilmektedir.

bilgisayar programcılığı nedir

Bilgisayar mühendisliği maaşları mühendisin ne kadar çalışabileceğine, neler yapabileceğine ve kendi yeteneklerine bağlı olarak değişebiliyor. Bir iş yerinde bir bilgisayar mühendisi olarak çalışmaya başladığınız zaman orta rakamlarda bir maaş alabiliyorsunuz ve size göre bu zamanla yükselebiliyor, ama tamamen bu durumda sizin yapabileceğiniz işlere bağlı oluyor. Bilgisayar mühendisi olduğunuzda, bilgisayar ile ilgili birçok konuyu bilmeniz gerekiyor.

Bilgisayar mühendisi olmak kolay değil ve herkesin yapabileceği bir şey değil. Bilgisayar mühendisliği bölümünü okuduğunuz zaman, ne kadar devam edip edemeyeceğinizi veya bir meslek olarak yapmak isteyip istemeyeceğinizi anlamaya çalışıyorsunuz. Bilgisayar çok büyük bir teknolojik alandır ve bilgisayar mühendisliği maaşları alırken de bunu anlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar bir bilgisayar mühendisi için alınan maaş düşük olsa bile, yeni mühendis olanlar için çok iyi bir rakam olabiliyor. Yeni nesildeki bilgisayar mühendisleri gerçekten çok yetenekli olmaktadır ve alınan bilgisayar mühendisliği maaşları onlar için düşük gelebilir, fakat ne kadar kendilerini gösterirlerse o kadar rakamlarda artış söz konusu olacaktır.

bilgisayar mühendisliği maaşları

Bir teknoloji alanında mühendis olmak kolay bir iş değil. Kişinin yetenekli olması gerekiyor, fakat aynı zamanda bilgisayarı sevmesi ve daha bilgisayarı sevmesi değil, ayrıca bilgisayarın içini ve dışını çok iyi bilmesi gerekiyor. Mühendislik böyle bir meslektir. Her şeyin en ince detayına kadar bilmeniz gerekiyor. Mühendislik zor ama eğer detaylı çalışmayı seviyorsanız, mühendisliğide seveceksiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

50 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
50 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?