Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz iseniz işinizde başarılı olamayabilirsiniz. Çalıştığınız her gün size işkence gelecektir. Her zaman sevdiğiniz mesleği yapınız ve böylelikle işinizde daha verilimli ve daha başarılı olabilirsiniz. Bu yazımda vereceğim bilgilere internetten bir takım araştırmalar sonucunda ulaştım.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar her zaman hayatımızda olan ve ilerleyen zamanlarda da hayatımızda yer edinmeye devam edecek bir teknolojidir. Hatta bilgisayar hayatımızda olmayınca kendimizi çok eksik hissederiz ve hiçbir şey yapamaz hale geliriz bu ise tabi tartışılacak diğer konudur. Konumuza dönecek olur isek bilgisayar mühendisi olmak kolay değildir. Birçok dikkat edilmesi gereken konular var ve öğrenilmesi gereken çok şey vardır. Bilgisayar mühendisi olabilmek için sadece yetenek değil, ama gerçekten çok akıllı olmanız ve çalışkan olmanız gerekiyor.

Bilgisayar mühendisliği maaşları genel açıdan baktığımızda yüksek oluyor, fakat nerede ve nasıl çalıştığınız çok önemlidir. Bilgisayar mühendisleri yapabildikleri işlerine göre seçiliyorlar ve ne kadar çalışabileceklerine bakılır. Bilgisayarın birçok alanı bulunur ve her alan için farklı bir uzman gerektirir. Mühendis olmak, her şeyi bilmeniz anlamına gelmiyor, zaman ilerledikçe yeni tecrübeler edineceksinizdir.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Kamu Kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisinin 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre bir miktar artabilir veya azabilir. Özel sektörde çalışan bir bilgisayar mühendisinin aylık geliri ise 2500 TL ile 50000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlı olup ne kadar kendinizi geliştirdiğinize bağlıdır. Çoğu yerde ise ne yazık ki yeni mezun mühendisler asgari ücret ile başlayabilmektedir.

bilgisayar programcılığı nedir

Bilgisayar mühendisliği maaşları mühendisin ne kadar çalışabileceğine, neler yapabileceğine ve kendi yeteneklerine bağlı olarak değişebiliyor. Bir iş yerinde bir bilgisayar mühendisi olarak çalışmaya başladığınız zaman orta rakamlarda bir maaş alabiliyorsunuz ve size göre bu zamanla yükselebiliyor, ama tamamen bu durumda sizin yapabileceğiniz işlere bağlı oluyor. Bilgisayar mühendisi olduğunuzda, bilgisayar ile ilgili birçok konuyu bilmeniz gerekiyor. Bilgisayar mühendisi olmak kolay değil ve herkesin yapabileceği bir şey değil. Bilgisayar mühendisliği bölümünü okuduğunuz zaman, ne kadar devam edip edemeyeceğinizi veya bir meslek olarak yapmak isteyip istemeyeceğinizi anlamaya çalışıyorsunuz. Bilgisayar çok büyük bir teknolojik alandır ve bilgisayar mühendisliği maaşları alırkende bunu anlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar bir bilgisayar mühendisi için alınan maaş düşük olsa bile, yeni mühendis olanlar için çok iyi bir rakam olabiliyor. Yeni nesildeki bilgisayar mühendisleri gerçekten çok yetenekli olmaktadır ve alınan bilgisayar mühendisliği maaşları onlar için düşük gelebilir, fakat ne kadar kendilerini gösterirlerse o kadar rakamlarda artış söz konusu olacaktır.

Bir teknoloji alanında mühendis olmak kolay bir iş değil. Kişinin yetenekli olması gerekiyor, fakat aynı zamanda bilgisayarı sevmesi ve daha bilgisayarı sevmesi değil, ayrıca bilgisayarın içini ve dışını çok iyi bilmesi gerekiyor. Mühendislik böyle bir meslektir. Her şeyin en ince detayına kadar bilmeniz gerekiyor. Mühendislik zor ama eğer detaylı çalışmayı seviyorsanız, mühendisliğide seveceksiniz.

arıcılık malzemeleri
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

47 Yorum

 1. Selamun Aleyküm arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacak bilgisayar ile çok ilgiliyim kendi başıma öğrenmeye bile çalışıyorum programlamayı ama kendime uygun bi üni. bulamıyorum ve hadi buldum diyelim kendimizi geliştirmek konusunda ne yapacağız bu geliştirmeyi ne zaman ve ne konuda yapacam bu sorular kafamda dönüp duruyo sizlerinde yanıtlarını merak ediyorum CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM :):):)

 2. TR de ki maaslar hakkinda bir bilgim yok, ama yurtdisinda Microsoft ta calisiyorum 20 senelik deneyimle, maasim yaklasik 180 bin dolar, tabi bu burut, ucte biri falan vergiye vs gidiyor. Bir de burada yasam da ona gore pahali tabi. Ev kiraliycam dersen aylik 3 bin dolar falan bir aile icin. Gecen gun yiyecek alisverisine bir seferde $350 verdim. Daha ucuz bir eyalette de yasayabilirsiniz, ama tabi kazandiginiz para da ona gore ayarlanir o zaman.

 3. Abi hayatımda gördüğüm en boş yazı bu ya. başlığın ismi bilgisayar mühendisliği maaşları 3-4 paragraf “bilgisayar nedir, mühendislik nedir,bilgisayar mühendisliği nedir” diye konu başlığıyla ilgisi olmayan sırf yer doldurmak için dandirik haber sitelerinin yaptığı taktiği uygulamışsın. hani “kombi nasıl tamir edilir” diye yazarsın da dandik bi site “hepimiz ısınmaya ihtiyaç duyarız, kombi de bunun için önemlidir bıdı bıdı bıdı” diye saçma sapan boş yazılar yazar ya, aynı mevzu. konuyla ne ilgisi var bunun?

  şu sektörde ortalama maaş, en düşük maaş şudur yazmak yerine tek satırlık bir bilgi için yapmışsın hem de. “2500-50000 arasında değişiyor.” bilgisi.. aşağıya da doğumundan itibaren nasıl mühendis oldun onu da yazarsan çok güzel olurmuş cidden.

 4. Sektörün içinden bildiriyorum 100% İngilizce lisans mezunu olarak asgari ücret teklif ediyorlar anca tanıdık torpil ile bir tık üstü veriyorlar ve karşılığında tüm hayat enerjinizi sönürüyorlar

 5. Merhabalar öncelikle ben şuan 12. Sınıfın ve meslek lisesinde de bilişim okuyorum. Görsel zekam çok iyidir. Web sitesi için yazılan kodları hemen zihnim de yer edebiliyorum. Bir kız olarak dan sınıfta en yüksek not bende çoğu arkadaşım benden yardım istiyor. (erkekler dahil) ve ben bilgisayar m.olmak İstiyorum ve kendime çok güveniyorum. Ama hangi üniversite de okumam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

  • Bilgisayar Mühendisliği alanında en iyi üniversiteler
   -Ortadoğu Teknik Üniversitesi
   -Boğaziçi Üniversitesi
   -Koç Üniversitesi
   -Bilkent Ü.
   -İstanbul Teknik ü.
   -Galatasaray Ü.
   -Yıldız Teknik Ü.
   -TOBB Ü.
   -Özyeğin Üniversitesi
   -İstanbul Ü.
   Ben de 9. sınıfım Bilgisayar Mühendisliği istiyorum araştırıyorum hala kafamda oturmadı, tecrübelerin ile beni bilgilendirirsen çok sevinirim ve umarım iyi bir Üniversite kazanırsın. Unutma inanmak başarmanın yarısıdır kendine güveninle kazanabileceğini düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 6. Abi mesela ben bilgisayar hakkında bir şey bilmediğim halde bilgisayar secipte öğrenmeye çalışsam yanlış mi olur

  • Bilgisayar bilmesen de, bu bölümü seçip okuyabilir, her şeyi sonradan öğrenebilirsin. Fakat kendine sorman gerekiyor, bu zaman kadar neden bilgisayarla içli dışlı olmadım diye. Eğer gerçekten bilgisayara ilgin olsaydı çoktan bilgisayar kurdu olman lazımdı. Yani önce bu durumu sorgulaman gerekiyor. Gerçekten bilgisayara ilgim var mı diye.

 7. bakın eğer programcilik okuyup guzel programlar çıkartabilirseniz yuksek butceler kazanirsiniz ama bunu icin bir ekip lazım ekibinizi kurun oyununuzu uygulamanızı yapın eğer tutulursa zaten aylik 50.000 60.000 tl bile alirsiniz

 8. Üç boyutlu internet tarayıcı yapılabilir. Klasik tarayıcılar sekmelerde açarken bu tarayıcı arka fonda açarak ekranı en uygun kullanım olanağı sunar. Sayfalar arası geçişler fare + ok tuşu ile yapılır. Üstün yanı sitelerinde optime edilmesidir sayfayı aşağı kaydırmak yerine kart gibi açarak dizmek mümkün olacak erişim hızlanacaktır. Fecebook a resim edit video edit ekleme programıda yazabilirsiniz. Para kazanırsınız.

 9. Bir işte para var diye girerseniz ve havadan para gelmeyi beklerseniz doktor olsanız bile 1 kuruş bile kazanılmaz.Herhangi bir meslek yerine sevdiğin İLGİ DUYDUĞUN mesleği seçmek daha mantıklı bence.Zaten bütün mesleklerde başarılı olursanız ve aranan eleman olursanız o işte hep para kazanırsını daha çok kazanırsınız önemli olan ilgili olmanız ardından gelen başarı size çok paranın yolunu gösterecektir.

 10. öncelikle merhabalar benim adım Emirhan ve 9. sınıfa gidiyorum daha erken ama üniversite ve meslek hedefi koymak istiyorum benim şahsi görüşüm insan sevdiği işi yapmalı bende bilgisayarı seviyorum bu yüzden bilgisayar la ilgili okumak istiyorum birkaç tane sorum olacak cevaplarsanız sevinirim . ilk sorum bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ve sizce hangi okulda okumalıyım ? ikinci sorum sizce ülkemizde bilgisayar mühendisleri iş bulmakta zorlanıyor mu ? üçüncü olarak ta bilgisayar mühendisi olmam için sizce ideal puan kaçtır yani minimum kaç puan almalıyım. cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  • Kardeşim sen bir kere elektrik elektronik mühendisliğini kafandan çıkar. Yani (yazılım-bilgisayar) mühendisliğini kafandan sil. Bilgisayarı sevmek bilgisayar veya yazılıma ilgin olduğu anlamına gelmiyor. İlgin olsa bile yanlış yorum yapıyorsun. Sen bilgisayarı değil bilgisayar programının işlevlerini yani özelliklerini seviyorsun. Bu arada insanlar mesleklerini seçme yönünden 2’ye ayrılırlar: 1) Para için 2) Yetenek için . Kusura bakma kardeşim ama bu ülke sizin amaçlarınız yüzünden çöküyor. Evden çık çarşıya git, çarşıdan çık başka yerlere git; her taraf işsiz bilişim mühendisleriyle dolu. Yani anlayacağın senden bir şey çıkmaz. Bu yazdıklarımı okuduktan sonrada gaza gelip daha çok çalışmaya, düşünmeye, kendini zorlamaya kalkışma. Gaza gelen, pişmanlıkla geri vites atar. Haydi eyvallah …

   • Bu nasıl bir yorum, şaşkınım. ”Bilgisayarı seviyorum.” demiş Emirhan arkadaş yukarıda. Sadece bu iki kelimeden bilgisayarın neyini sevdiğini nasıl anlayabilirsin? İlginç.

   • Chp li falan mısın? Asıl senin gibiler yüzünden ülke bu duruma düşüyor. Embesiller. Adam istediği hayali kurar sen buna karışmazsın. İstediği mesleğide yapar. İsterse yan gelir yatar 5bin tl para alır. Sen kim oluyorsun ki insanları yargılıyabiliyorsun.. insanlar meslek seçerken yeteneklerine vesağre böyle saçma şeylere ayrılmazlar. Seviyorsa o adam o mesleğin parasına bakmaz.
    Ama bellki sen bakıyorsun ki böyle yorum yapıyorsun. Gözünüz paradan başka birşey görmüyor. Yazık size.Madem hayvan gibi yanıtlamışsın kardeşimin sorularını. Bende insan gibi yanıtlayımda. İnsan olmayı öğren.
    Kardeşim işk sorun hakkında fazla bir bilgim yok.

    İkinci sorunda ise bilgisayar yazılım veya diğer mühendislik dalları. Hiç birisi ülkemizde iş bulmakta zorlanmıyor. Sade sana bu aptalca yorumu yapan kardeşimiz gibi 2 senelik üniversite okuyorlar. Mühendis olamıyorlar. Sonra suç kendilerinde değilde devletteymiş gibi yorum yapıyorlar. Senden isteğim sana bu yazıyı yazdıktan sonra otur çalış. 5 yıllık. En az 400 puanı geçerek iyi bir üniversiteyi tuttur. İşsiz kalma ihtimalin yok sen sıkma canını. İşin parasında değilsen. Sıkıntı yok 3000 tl civarında bir parayla başlarsın. Eğer yazılım okursan. Ve bir çok yazılım dilini öğrenirsen. 10 bin tl’ye kadar maaşın artar. Mesela iyi bir üniversiteden mezun ol. Microsoft’ta işe başla. 10bin tl civarında para kazanabilirsin. Ama önceden tecrüben olması gerekir.
    Böyle sana saçma yorum yapanlara aldırma. Hepsi cahil insanlar. Sende bende biliyoruz ki mühendislik çok zor meslek. Herkes yapamaz. Sağlıcakla ❤🌹

 11. Merhabalar önecellikle ben bilgisayar mühendisligi okuyamıyorum maalesef görsel iletişim tasarımı okumaktayım ticaret meslek lisesi bilişim mezunuyum meslek liselerini bilirsiniz ders bilgisi yetersiziliginden dolayı kazanamadım mühendisligi ama kod yazmak ve bilgisayarla ugrasmayı cok seviyorum görsel iletişim tasarımdan mezun olsam bile iş piyasasın da kendimi baya bi geliştirerek yazılımcı ünvanıyla çalışa bilirmiyim ? nasıl bir yol izlemeliyim bilgisayar mühendisi olmadan da yazılımcı olarak calısa bilirmiyim ?

 12. Selam ben Luxembourg da muhendislik yapiyorum , 1500 tl veya euro ya degil calistirmak muhendisleri yataklarindan kaldiramazsiniz. Yaptiginiz isin ve kendinizin degerini bilin , database ve oracle uzmani olarak 26 yasinda 4 bin euro maas aliyorum ve meslektaslarimin Turkiyede gordugu degeri okuyunca acikcasi cok uzuldum. Saygilar

  • abi peki ordaki hayat pahalılığı nasıl?Cocuksuz bir aile kaç euroya ortalama bir hayat sürebilir?Sen oraya okul yardımıyla falan mı gıttın işi nasıl buldun orada?Hangi üniversiteden mezunsun?Bir de doktorluk maaşları nasıl ?

 13. valla pişman olacağınız kararlar vermeyin sadece onu diyorum maaş için her bölme yeşil ışık yakmayın

 14. Bende bir yorum ekleyeyim: Yeni mezun arkadaşların CVleri genelde bomboş oluyor. Bitirme projelerinde ne yaptılar, Stajlarında hangi programları yazdılar, hangi teknolojilerle uğraştıklarını yazsalar dikkat çeker. Yoksa doğrudan siliniyorlar.
  Buda bizim yorumumuz

 15. Slm.Arkadaşlar benim kardrşim istanbul ünvrst.mezunu ve büyük başarı ile bitirdi ama ne yazıkki kaza sonucu şu anda engelli ve mesleğini hiç yapamadı.Şu anda yürğme engelli ama ben şundan eminmki prf.kadar kapasite ve becerisi zekası var ama nerden nasıl başlicak bilmiyorz mezun olalı 4 yıl oödu ve 4 yıödır evden çıkamıyor.evde yapabiliceği mesleğinin üzerine bir iş nerden nasıl bulabiliriz bilginz varmı…

 16. selcuk bilgisayar muhndisliği 1. sınıfım ve kendimi bu bölumde geliştirmek istiyorum calişma azim istek var ben sizce ne yapmalıyım bilgilendirirmisiniz? tesekkurler.

 17. Bilgisayar mühendisi degilim. belediyede sozlesmeli harita muhendisiyim ve 4000 lira maasim var cok şükür ama az. Neden? Cunku asgari ücret 1335 lira, yani hic bir vasfiniz olmasa bu parayi alırsınız. Kppsde puan yapip lise mezunu olarak memur olabilirseniz 2700 den baslar maaşınız. Sizler bilgisayar muhendisi olmuşsunuz, bilgisayar caginda yasiyoruz, Kazim, kendinden utanmalisin. Sen 1500u kabul ettigin icin tum meslektaslarina haksizlik yapıyorsun. Muhendis demek calistigi kurumda kritik oneme sahip isleri yapan ve imzasi bile 1500den fazla eden kisidir. Kilit elemandir. Yetki sahibidir. Onun isini baskasi yapamaz, muhendislere kamu kurumlarinda 3200 tl den asagi maas veremezler, mühendislerin alt limitleri vardir ust sinirlari yoktur. Calistigi kurumuna maasinin 5-10 kati kazandirir. Hele ki sizler bilgi-teknoloji caginda bilgisayar yazilim, vb muhendisi olmussunuz. Harikasiniz ama farkinda degilsiniz. Bizim arkadas var isletme okuyor. Birkac arkasiyla beraber telefonlarda arac parketme oyunu yaziyorlar. Oyun da dandik bi oyun. Her biri aylik 1000-1500 tl reklam geliri kazaniyo. Bende olmayan akli size mi vereyim. O fiyatlara calisacaginiza gidin kendi isinizi yapin . bi program yazin satin milyoner olun. Bi online uyelikli chip parali bi oyun yapin tutulursa aylik 10bin ile sinirsiz arasi gelir elde edin.

 18. Arkadaşlar eğer bu bölümü seçiyorsanız maaşına bakmadan severek yapacaksanız seçin ve kendinizi geliştirdiğiniz taktirde mutlu olacağınız düzeyde maaşlar alırsınız merak etmeyin.

 19. Orta duzeyli bir vakif universitesi mezunuyum; 3bin aliyorum, yilda 2 kere zam en dusuk zam orani %5 oluyor o da hic is olmadigi donemlerde.. yilda 3-4 defa ikramiye 1 tam maas 2 yarim 1 taneside ceyrek yada yarim seklinde… Yeni mezunlarin hayaller yuksek olmasin yillarca bambaska islerde vakit kaybettim bu yuzden… Ufaktan baslayin amaciniz isinizi yapmaksa, derdiniz para ise en bastan ii kazanayim diyorsaniz gidin baska is yapin… Kimse yeni mezuna 2bin bile vermiyor…

 20. YUKARDAKİLERİN HEPSİ YALAN YADA ÇOK ESKİ MÜHENDİSLER BEN GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDEN GEÇEN SENE MEZUN OLDUM 5 AY İŞSİZ DOLAŞTIM BULAMADIM İŞ EN SONUN 1.500TL TEKLİF EDEN BİR YERİ KABUL ETTİM ETRAF BİLGİSAYAR MÜHENDİSİNDEN GEÇİLMİYO İŞ KALMAMIŞ TECRÜBESİZLERİ KİMSE ALMIYO GİDİN HEMŞİRELİK FALAN YAZIN DEVLETE ATANIN

  • Maaş konusu gerçekse süpermiş ya inanmıyorum peki iş imkanı hakkındaki düşüncelerinizi sorabilirmiyim?

  • KESİNLİKLE YALAN 15.000 TL ALAN MÜHENDİS ODTÜ VEYA İTÜ MEZUNU 3 DİL BİLEN 10 YILLIK MÜHENDİSLER ANCA ALIR

   • hayır benim bir akrabam 3 yıılık b.mühendisi kendisi 1 yıl garanti bankasında 3500 tlye çalıştı kendisini geliştirdi suan pasoligde 14000tl alıyor ve 2 ayda bir 16000 tl promosyon saygılarımla

 21. Özel bir şirkette Bilgi İşlem Sorumluyum
  2600 TL maaş alıyorum. Yukarıda gördüğüm fiyatlar pek makul gelmedi…

 22. Özel bir şirkette yazılımcıyım..
  5000 tl maaş + sigorta + yemek + araba var..

  büyük dediğimiz bir çok şirket karın tokluğuna yazılımcı çalıştırıyor..

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...