Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz iseniz işinizde başarılı olamayabilirsiniz. Çalıştığınız her gün size işkence gelecektir. Her zaman sevdiğiniz mesleği yapınız ve böylelikle işinizde daha verilimli ve daha başarılı olabilirsiniz. Bu yazımda vereceğim bilgilere internetten bir takım araştırmalar sonucunda ulaştım.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar her zaman hayatımızda olan ve ilerleyen zamanlarda da hayatımızda yer edinmeye devam edecek bir teknolojidir. Hatta bilgisayar hayatımızda olmayınca kendimizi çok eksik hissederiz ve hiçbir şey yapamaz hale geliriz bu ise tabi tartışılacak diğer konudur. Konumuza dönecek olur isek bilgisayar mühendisi olmak kolay değildir. Birçok dikkat edilmesi gereken konular var ve öğrenilmesi gereken çok şey vardır. Bilgisayar mühendisi olabilmek için sadece yetenek değil, ama gerçekten çok akıllı olmanız ve çalışkan olmanız gerekiyor.

Bilgisayar mühendisliği maaşları genel açıdan baktığımızda yüksek oluyor, fakat nerede ve nasıl çalıştığınız çok önemlidir. Bilgisayar mühendisleri yapabildikleri işlerine göre seçiliyorlar ve ne kadar çalışabileceklerine bakılır. Bilgisayarın birçok alanı bulunur ve her alan için farklı bir uzman gerektirir. Mühendis olmak, her şeyi bilmeniz anlamına gelmiyor, zaman ilerledikçe yeni tecrübeler edineceksinizdir.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Kamu Kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisinin 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre bir miktar artabilir veya azabilir. Özel sektörde çalışan bir bilgisayar mühendisinin aylık geliri ise 2500 TL ile 50000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlı olup ne kadar kendinizi geliştirdiğinize bağlıdır. Çoğu yerde ise ne yazık ki yeni mezun mühendisler asgari ücret ile başlayabilmektedir.

bilgisayar programcılığı nedir

Bilgisayar mühendisliği maaşları mühendisin ne kadar çalışabileceğine, neler yapabileceğine ve kendi yeteneklerine bağlı olarak değişebiliyor. Bir iş yerinde bir bilgisayar mühendisi olarak çalışmaya başladığınız zaman orta rakamlarda bir maaş alabiliyorsunuz ve size göre bu zamanla yükselebiliyor, ama tamamen bu durumda sizin yapabileceğiniz işlere bağlı oluyor. Bilgisayar mühendisi olduğunuzda, bilgisayar ile ilgili birçok konuyu bilmeniz gerekiyor. Bilgisayar mühendisi olmak kolay değil ve herkesin yapabileceği bir şey değil. Bilgisayar mühendisliği bölümünü okuduğunuz zaman, ne kadar devam edip edemeyeceğinizi veya bir meslek olarak yapmak isteyip istemeyeceğinizi anlamaya çalışıyorsunuz. Bilgisayar çok büyük bir teknolojik alandır ve bilgisayar mühendisliği maaşları alırkende bunu anlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar bir bilgisayar mühendisi için alınan maaş düşük olsa bile, yeni mühendis olanlar için çok iyi bir rakam olabiliyor. Yeni nesildeki bilgisayar mühendisleri gerçekten çok yetenekli olmaktadır ve alınan bilgisayar mühendisliği maaşları onlar için düşük gelebilir, fakat ne kadar kendilerini gösterirlerse o kadar rakamlarda artış söz konusu olacaktır.

Bir teknoloji alanında mühendis olmak kolay bir iş değil. Kişinin yetenekli olması gerekiyor, fakat aynı zamanda bilgisayarı sevmesi ve daha bilgisayarı sevmesi değil, ayrıca bilgisayarın içini ve dışını çok iyi bilmesi gerekiyor. Mühendislik böyle bir meslektir. Her şeyin en ince detayına kadar bilmeniz gerekiyor. Mühendislik zor ama eğer detaylı çalışmayı seviyorsanız, mühendisliğide seveceksiniz.

arıcılık malzemeleri
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

45 Yorum

45
Kimler Neler Demiş?

avatar
kerem
kerem

Abi hayatımda gördüğüm en boş yazı bu ya. başlığın ismi bilgisayar mühendisliği maaşları 3-4 paragraf “bilgisayar nedir, mühendislik nedir,bilgisayar mühendisliği nedir” diye konu başlığıyla ilgisi olmayan sırf yer doldurmak için dandirik haber sitelerinin yaptığı taktiği uygulamışsın. hani “kombi nasıl tamir edilir” diye yazarsın da dandik bi site “hepimiz ısınmaya ihtiyaç duyarız, kombi de bunun için önemlidir bıdı bıdı bıdı” diye saçma sapan boş yazılar yazar ya, aynı mevzu. konuyla ne ilgisi var bunun? şu sektörde ortalama maaş, en düşük maaş şudur yazmak yerine tek satırlık bir bilgi için yapmışsın hem de. “2500-50000 arasında değişiyor.” bilgisi.. aşağıya da doğumundan itibaren nasıl… Daha fazlası »

IT çalışanı
IT çalışanı

Sektörün içinden bildiriyorum 100% İngilizce lisans mezunu olarak asgari ücret teklif ediyorlar anca tanıdık torpil ile bir tık üstü veriyorlar ve karşılığında tüm hayat enerjinizi sönürüyorlar

GÖKHAN
GÖKHAN

ben bilgisayar mühendisliği düşünüyom ama kesin bir meslek seçemiyorum

Hilal
Hilal

Merhabalar öncelikle ben şuan 12. Sınıfın ve meslek lisesinde de bilişim okuyorum. Görsel zekam çok iyidir. Web sitesi için yazılan kodları hemen zihnim de yer edebiliyorum. Bir kız olarak dan sınıfta en yüksek not bende çoğu arkadaşım benden yardım istiyor. (erkekler dahil) ve ben bilgisayar m.olmak İstiyorum ve kendime çok güveniyorum. Ama hangi üniversite de okumam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Kageyukinata
Kageyukinata

Bilgisayar Mühendisliği alanında en iyi üniversiteler
-Ortadoğu Teknik Üniversitesi
-Boğaziçi Üniversitesi
-Koç Üniversitesi
-Bilkent Ü.
-İstanbul Teknik ü.
-Galatasaray Ü.
-Yıldız Teknik Ü.
-TOBB Ü.
-Özyeğin Üniversitesi
-İstanbul Ü.
Ben de 9. sınıfım Bilgisayar Mühendisliği istiyorum araştırıyorum hala kafamda oturmadı, tecrübelerin ile beni bilgilendirirsen çok sevinirim ve umarım iyi bir Üniversite kazanırsın. Unutma inanmak başarmanın yarısıdır kendine güveninle kazanabileceğini düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Gökhan
Gökhan

Abi mesela ben bilgisayar hakkında bir şey bilmediğim halde bilgisayar secipte öğrenmeye çalışsam yanlış mi olur

Zoz
Zoz

Bilgisayar bilmesen de, bu bölümü seçip okuyabilir, her şeyi sonradan öğrenebilirsin. Fakat kendine sorman gerekiyor, bu zaman kadar neden bilgisayarla içli dışlı olmadım diye. Eğer gerçekten bilgisayara ilgin olsaydı çoktan bilgisayar kurdu olman lazımdı. Yani önce bu durumu sorgulaman gerekiyor. Gerçekten bilgisayara ilgim var mı diye.

Ahmet
Ahmet

bakın eğer programcilik okuyup guzel programlar çıkartabilirseniz yuksek butceler kazanirsiniz ama bunu icin bir ekip lazım ekibinizi kurun oyununuzu uygulamanızı yapın eğer tutulursa zaten aylik 50.000 60.000 tl bile alirsiniz

Kemal Beziroğlu
Kemal Beziroğlu

Üç boyutlu internet tarayıcı yapılabilir. Klasik tarayıcılar sekmelerde açarken bu tarayıcı arka fonda açarak ekranı en uygun kullanım olanağı sunar. Sayfalar arası geçişler fare + ok tuşu ile yapılır. Üstün yanı sitelerinde optime edilmesidir sayfayı aşağı kaydırmak yerine kart gibi açarak dizmek mümkün olacak erişim hızlanacaktır. Fecebook a resim edit video edit ekleme programıda yazabilirsiniz. Para kazanırsınız.

Liseli
Liseli

Bir işte para var diye girerseniz ve havadan para gelmeyi beklerseniz doktor olsanız bile 1 kuruş bile kazanılmaz.Herhangi bir meslek yerine sevdiğin İLGİ DUYDUĞUN mesleği seçmek daha mantıklı bence.Zaten bütün mesleklerde başarılı olursanız ve aranan eleman olursanız o işte hep para kazanırsını daha çok kazanırsınız önemli olan ilgili olmanız ardından gelen başarı size çok paranın yolunu gösterecektir.

keşkeli
keşkeli

kesinlikle katılıyorum

Emirhan
Emirhan

öncelikle merhabalar benim adım Emirhan ve 9. sınıfa gidiyorum daha erken ama üniversite ve meslek hedefi koymak istiyorum benim şahsi görüşüm insan sevdiği işi yapmalı bende bilgisayarı seviyorum bu yüzden bilgisayar la ilgili okumak istiyorum birkaç tane sorum olacak cevaplarsanız sevinirim . ilk sorum bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ve sizce hangi okulda okumalıyım ? ikinci sorum sizce ülkemizde bilgisayar mühendisleri iş bulmakta zorlanıyor mu ? üçüncü olarak ta bilgisayar mühendisi olmam için sizce ideal puan kaçtır yani minimum kaç puan almalıyım. cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

Can H. U.
Can H. U.

Kardeşim sen bir kere elektrik elektronik mühendisliğini kafandan çıkar. Yani (yazılım-bilgisayar) mühendisliğini kafandan sil. Bilgisayarı sevmek bilgisayar veya yazılıma ilgin olduğu anlamına gelmiyor. İlgin olsa bile yanlış yorum yapıyorsun. Sen bilgisayarı değil bilgisayar programının işlevlerini yani özelliklerini seviyorsun. Bu arada insanlar mesleklerini seçme yönünden 2’ye ayrılırlar: 1) Para için 2) Yetenek için . Kusura bakma kardeşim ama bu ülke sizin amaçlarınız yüzünden çöküyor. Evden çık çarşıya git, çarşıdan çık başka yerlere git; her taraf işsiz bilişim mühendisleriyle dolu. Yani anlayacağın senden bir şey çıkmaz. Bu yazdıklarımı okuduktan sonrada gaza gelip daha çok çalışmaya, düşünmeye, kendini zorlamaya kalkışma. Gaza gelen, pişmanlıkla… Daha fazlası »

Eren
Eren

Bu nasıl bir yorum, şaşkınım. ”Bilgisayarı seviyorum.” demiş Emirhan arkadaş yukarıda. Sadece bu iki kelimeden bilgisayarın neyini sevdiğini nasıl anlayabilirsin? İlginç.

Salih Karabulut
Salih Karabulut

Chp li falan mısın? Asıl senin gibiler yüzünden ülke bu duruma düşüyor. Embesiller. Adam istediği hayali kurar sen buna karışmazsın. İstediği mesleğide yapar. İsterse yan gelir yatar 5bin tl para alır. Sen kim oluyorsun ki insanları yargılıyabiliyorsun.. insanlar meslek seçerken yeteneklerine vesağre böyle saçma şeylere ayrılmazlar. Seviyorsa o adam o mesleğin parasına bakmaz. Ama bellki sen bakıyorsun ki böyle yorum yapıyorsun. Gözünüz paradan başka birşey görmüyor. Yazık size.Madem hayvan gibi yanıtlamışsın kardeşimin sorularını. Bende insan gibi yanıtlayımda. İnsan olmayı öğren. Kardeşim işk sorun hakkında fazla bir bilgim yok. İkinci sorunda ise bilgisayar yazılım veya diğer mühendislik dalları. Hiç birisi ülkemizde… Daha fazlası »

dogukan
dogukan

Merhabalar önecellikle ben bilgisayar mühendisligi okuyamıyorum maalesef görsel iletişim tasarımı okumaktayım ticaret meslek lisesi bilişim mezunuyum meslek liselerini bilirsiniz ders bilgisi yetersiziliginden dolayı kazanamadım mühendisligi ama kod yazmak ve bilgisayarla ugrasmayı cok seviyorum görsel iletişim tasarımdan mezun olsam bile iş piyasasın da kendimi baya bi geliştirerek yazılımcı ünvanıyla çalışa bilirmiyim ? nasıl bir yol izlemeliyim bilgisayar mühendisi olmadan da yazılımcı olarak calısa bilirmiyim ?

Ismayil
Ismayil

Selam ben Luxembourg da muhendislik yapiyorum , 1500 tl veya euro ya degil calistirmak muhendisleri yataklarindan kaldiramazsiniz. Yaptiginiz isin ve kendinizin degerini bilin , database ve oracle uzmani olarak 26 yasinda 4 bin euro maas aliyorum ve meslektaslarimin Turkiyede gordugu degeri okuyunca acikcasi cok uzuldum. Saygilar

enes
enes

abi peki ordaki hayat pahalılığı nasıl?Cocuksuz bir aile kaç euroya ortalama bir hayat sürebilir?Sen oraya okul yardımıyla falan mı gıttın işi nasıl buldun orada?Hangi üniversiteden mezunsun?Bir de doktorluk maaşları nasıl ?

Anonim
Anonim

valla pişman olacağınız kararlar vermeyin sadece onu diyorum maaş için her bölme yeşil ışık yakmayın

ARMAS ARGE
ARMAS ARGE

Bende bir yorum ekleyeyim: Yeni mezun arkadaşların CVleri genelde bomboş oluyor. Bitirme projelerinde ne yaptılar, Stajlarında hangi programları yazdılar, hangi teknolojilerle uğraştıklarını yazsalar dikkat çeker. Yoksa doğrudan siliniyorlar.
Buda bizim yorumumuz

Cnn zkn
Cnn zkn

Slm.Arkadaşlar benim kardrşim istanbul ünvrst.mezunu ve büyük başarı ile bitirdi ama ne yazıkki kaza sonucu şu anda engelli ve mesleğini hiç yapamadı.Şu anda yürğme engelli ama ben şundan eminmki prf.kadar kapasite ve becerisi zekası var ama nerden nasıl başlicak bilmiyorz mezun olalı 4 yıl oödu ve 4 yıödır evden çıkamıyor.evde yapabiliceği mesleğinin üzerine bir iş nerden nasıl bulabiliriz bilginz varmı…

muhammet ali
muhammet ali

selcuk bilgisayar muhndisliği 1. sınıfım ve kendimi bu bölumde geliştirmek istiyorum calişma azim istek var ben sizce ne yapmalıyım bilgilendirirmisiniz? tesekkurler.

Haritacı mehmet
Haritacı mehmet

Bilgisayar mühendisi degilim. belediyede sozlesmeli harita muhendisiyim ve 4000 lira maasim var cok şükür ama az. Neden? Cunku asgari ücret 1335 lira, yani hic bir vasfiniz olmasa bu parayi alırsınız. Kppsde puan yapip lise mezunu olarak memur olabilirseniz 2700 den baslar maaşınız. Sizler bilgisayar muhendisi olmuşsunuz, bilgisayar caginda yasiyoruz, Kazim, kendinden utanmalisin. Sen 1500u kabul ettigin icin tum meslektaslarina haksizlik yapıyorsun. Muhendis demek calistigi kurumda kritik oneme sahip isleri yapan ve imzasi bile 1500den fazla eden kisidir. Kilit elemandir. Yetki sahibidir. Onun isini baskasi yapamaz, muhendislere kamu kurumlarinda 3200 tl den asagi maas veremezler, mühendislerin alt limitleri vardir ust sinirlari… Daha fazlası »

Adnan
Adnan

Çok başarılı bir yazı.

Mert
Mert

Arkadaşlar eğer bu bölümü seçiyorsanız maaşına bakmadan severek yapacaksanız seçin ve kendinizi geliştirdiğiniz taktirde mutlu olacağınız düzeyde maaşlar alırsınız merak etmeyin.

hayallergercekler
hayallergercekler

Orta duzeyli bir vakif universitesi mezunuyum; 3bin aliyorum, yilda 2 kere zam en dusuk zam orani %5 oluyor o da hic is olmadigi donemlerde.. yilda 3-4 defa ikramiye 1 tam maas 2 yarim 1 taneside ceyrek yada yarim seklinde… Yeni mezunlarin hayaller yuksek olmasin yillarca bambaska islerde vakit kaybettim bu yuzden… Ufaktan baslayin amaciniz isinizi yapmaksa, derdiniz para ise en bastan ii kazanayim diyorsaniz gidin baska is yapin… Kimse yeni mezuna 2bin bile vermiyor…

Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

KAZIM
KAZIM

YUKARDAKİLERİN HEPSİ YALAN YADA ÇOK ESKİ MÜHENDİSLER BEN GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDEN GEÇEN SENE MEZUN OLDUM 5 AY İŞSİZ DOLAŞTIM BULAMADIM İŞ EN SONUN 1.500TL TEKLİF EDEN BİR YERİ KABUL ETTİM ETRAF BİLGİSAYAR MÜHENDİSİNDEN GEÇİLMİYO İŞ KALMAMIŞ TECRÜBESİZLERİ KİMSE ALMIYO GİDİN HEMŞİRELİK FALAN YAZIN DEVLETE ATANIN

ahmet nedan
ahmet nedan

özel şirketrde çalışıyorum 3250 maaş alıyorum

KAZIM
KAZIM

HANGİ ŞİRKET

Korhan Soylu
Korhan Soylu

Ozel bir sirkette yazilim muhendisi olarak calisiyorum. Maasim 15000 lira

Kadir
Kadir

Maaş konusu gerçekse süpermiş ya inanmıyorum peki iş imkanı hakkındaki düşüncelerinizi sorabilirmiyim?

melih
melih

Tecrubeniz varmi abi yoksa yeni mezun olup ise mi girdiniz direk

Talha
Talha

Nerde eğitim gördünüz ve nerde çalışıyorsunuz ?

KAZIM
KAZIM

KESİNLİKLE YALAN 15.000 TL ALAN MÜHENDİS ODTÜ VEYA İTÜ MEZUNU 3 DİL BİLEN 10 YILLIK MÜHENDİSLER ANCA ALIR

halit
halit

hayır benim bir akrabam 3 yıılık b.mühendisi kendisi 1 yıl garanti bankasında 3500 tlye çalıştı kendisini geliştirdi suan pasoligde 14000tl alıyor ve 2 ayda bir 16000 tl promosyon saygılarımla

Cemal
Cemal

Özel bir şirkette Bilgi İşlem Sorumluyum
2600 TL maaş alıyorum. Yukarıda gördüğüm fiyatlar pek makul gelmedi…

mrt
mrt

Hangi üniversite mezunusunuz

KAZIM
KAZIM

BENDE GEBZE TENİK ÜNİVERSİTESİNDEN BU YIL MEZUN OLDUM 1.500 TL ALIYORUM

Ali
Ali

Özel bir şirkette yazılımcıyım..
5000 tl maaş + sigorta + yemek + araba var..

büyük dediğimiz bir çok şirket karın tokluğuna yazılımcı çalıştırıyor..

mirac
mirac

hangi yazılım üzerinde uzmansınız peki

KAZIM
KAZIM

BEN 1.500 TL ALIYORUM GEBZE TEKNİK MEZUNUYUM

Ssdjdjdj
Ssdjdjdj

Kazım iyimisin sen? Herşeye aynı yorumu yazıyorsun. O senin beceriksizliğin.

KORAY BAKİ KILIÇ
KORAY BAKİ KILIÇ

Hasan lise sondayım sağlık meslek bu arada ,üniversitede bilgisayar mühendisliği düşünüyorum, çok saçma geliyor bazı insanların maaşları , biraz bilgi verirmisin ? Sence seçmelimiyim ?

mehmet
mehmet

hasan çetinkaya mümkünse sizinle b. mühendislığı hakında konuşmak istıyorum iletişime geçe bilirmiyiz

robotzade Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Çekim Yasası Nedir

Size bu zamana kadar başınıza gelmiş ve gelecek olan her şeyin aslında kendi seçiminiz olduğunu ve beyniniz ne düşünüyorsa hayatın karşınıza onu çıkartmak için...

Yeni Çağın Öğrenme Kaynağı: İnşaat Mühendisliği Podcast’leri

Üniversite yıllarımda değerli bir hocamız “Mühendis kimdir?” diye sormuştu bizlere. Her birimiz klasik tanımlamaları yaparken o ise bize çok basit ama mühendisliğin kelime anlamıyla...

Kötü Karne

İş çıkışı eve gelen baba, karne günü olmasının verdiği büyük heyecanla çocuğunun odasına yöneldi. Odanın kapısını açtı… Kapının ardında onu karşılayan oda karşısında adeta...

Güneşin Yapısı ve Katmanları

Güneş hem bir yıldız, hem de güneş sistemimizdeki en büyük ısı ve ışık kaynağıdır. Samanyolu'ndaki en azından birkaç yüz milyar yıldızdan biridir. O olmasa...

Mühendislik Maaşları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...

Özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Çevre Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmekte olan mühendislik dallarından birisi de...