Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiHidroelektrik Santrallerde İkaz ve Koruma Sistemleri

Hidroelektrik Santrallerde İkaz ve Koruma Sistemleri

Geçen hafta hidroelektrik santrallere giriş yapmıştık. İkaz ve koruma sistemleri ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hidroelektrik santrallerde senkron jeneratörlerin rotor alan sargılarına doğru akım üretmek için ikaz sistemleri kullanılır. İkaz sistemleri iki çeşittir:

Dinamik (dinamo ile) İkaz sistemi

dinamik i̇kaz sistemi

Dinamik ikaz sisteminde, ikazlama jenaratör miline bağlanan bir dinamo üzerinden gerçekleştirilir.

Statik (tristör ile) İkaz sistemi

Statik ikaz sisteminde, ikaz trafosu ve tristör üzerinden ikazlama gerçekleşmektedir. Örneğin ılısu barajında kullanılan ikazlama sistemi de statik ikaz sistemidir.

statik i̇kaz sistemi

Koruma sistemi ise bir ekipmanı ya da bir sistemi aşırı akım, aşırı yük, aşırı ısınma, kaçak akım ve gerilimlere karşı koruyan sistemlere denir. HES’lerde ise 4 bölge koruma sistemleri üzerinden korunur. Bu bölgeler sırasıyla

  • Generatör
  • Trafo
  • Busbar
  • Line ( Şebeke )

Bu 4 bölge koruma sistemi tarafından korunur. Peki nasıl korunur? Hadi gelin daha yakından inceleyelim:

Her bir jeneratör ünitesinin, ünite kontrol panoları vardır ve bu her ünite kontrol panolarında sistemin türbin, jeneratör, busbar tarafında ölçüm amaçlı kullanılan gerilim ve akım trafoları mevcuttur. Bu akım ve gerilim trafolarından örneğin jeneratörü korumak için ikaz trafosunun sekonder ucundan bilgi amaçlı bir çıkış sinyali de koruma panosundaki DRS (Digital Relay System)’e gelmektedir. DRS’in o kanalındaki röle enerjilenip sistemi korumaya alır. Böylelikle türbin kısmı, jeneratör kısmı, busbar kısmı ve şebeke kısmı anlık gerilim ve akım trafoları sayesinde ölçülerek sistem koruma altında alınmaktadır.

digital relay system

Hamza UÇAK
Hamza UÇAK
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği mezunuyum. EÜAŞ ILISU HES İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ'nde Elektronik Bakım Mühendisi olarak görev yapmaktayım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?