Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız sizler için araştırdığımız havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında olacak. Genel olarak bakıldığı zaman bazı meslekler son derece özel olan ve aynı zamanda da havalı olan meslekler olarak da kabul edilir. Bunlara her zaman farklı olan örnekleri de verebiliriz. Günümüzde de ülkemizde de bu şekilde iş yapan ve her anlamda da ciddi olarak geçim sağlayan kişiler de vardır. İşte bu tip olan meslekler arasında olan havacılık ve uçak mühendisliği son derece özel olan meslekler arasındadır. Bu konuda da her zaman havacılık ve uçak mühendisliği maaşları merak edilir.

havacılık ve uçak mühendisliği maaşları

Bugün birçok kişi bu mesleğe adım atmak ister. Ama bilinmesi gereken konu ise bu meslek ile ilgili olarak ülkemizde sadece bir tane üniversite vardır. İlk olarak oraya girmek ve eğitim almak gerekiyor. Bu üniversite Eskişehir ilinde bulunan üniversitedir. Son derece zor bir meslek dalı olmasına rağmen her zaman tercih edilen meslekler arasında da yer alır.

Bilinmesi gereken konu ise aslında genelde uçak pilotları ve havacılık mühendisleri maaşları her zaman karıştırılır. Günümüzde normal şartlar altında bir pilotun maaşı en az 10.000 lira olabilir. İşte bunu havacılık ve uçak mühendisliği maaşları ile karıştıranlar da her zaman vardır. Aslında burada son derece de ince olan bir çizgi vardır.

havacilik-ve-ucak-muhendisligi-bayan

Çünkü normal olarak bakıldığı zaman bugün ülkemiz şartlarında havacılık ve uçak mühendisliği maaşları en fazla 5000-6.000 lira civarındadır. Ama bir şeyi de her zaman bilmek gerekiyor. Bu belirtilen miktar henüz yeni mezun olup işe başlamış olan kişiler için geçerlidir. Bu meslekte uzun yıllar çalışmış olan veya en az 10 yıllık tecrübesi ve de birikimi olan bir uçak mühendisi günümüzde en az 8000-10.000 lira civarında olan bir maaş alır. Kısacası genel olarak bakıldığı zaman oldukça zor olan bir meslek olmasına rağmen son derece de tercih edilen ve maaşı da ülkemiz standartlarına göre son derece de iyi olan bir meslektir. Okulu bitirip mezun olanlar da hemen iş bulabilirler.

Bu yazımızda havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri verdik. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

4 Yorum

  1. bence biraz daha arastir sadece eskisehirdevar dedigin bolum havacilik ve ucak muhendisligi degil zira istanbul tekbik universitesi ve odtude farkli isimlerde uzun zamandir var yeni acilanlari soylemiyorum bile .

  2. İstanbul’da 3. sü düzenlenen IFTE fuarı var. Online davetiyesi ücretsiz. Havacılık sektörü hakkında bilgi alabilirsiniz arkadaşlar. Çok renkli bir fuar oluyor. ilk 2 fuarda solotürk ve türk Yıldızları pilotları da konferans vermişti.

  3. ‘MUHENDISLIK MAASLARI’ cok komik durmuyor mu? Meslek=Maas, ozellikle muhendislik=maas olmamali, ve bu yaziyi yazanin da muhendis adayi oldugunu ogrendigim de gercekten sok oldum. Bir muhendis olarak benim fikrim, boyle yazilar yerine, muhendislik dallarinin hangi disiplinleri kapsadigini, nerede kesistiklerini, nerede ayrildiklarini, kendini ispatlamis universiteler de okutulan kitaplari, verilen dersleri kaleme alirsaniz cok daha iyi olmaz mi? Muhendisligin her seyi bilmek anlamina gelmedigini ancak ulasilabilen kaynaklar ile her seyi evet her seyi disiplinli calisma ile ogrenebilme anlamina geldigini anlatasaniz? Tum meslekler mutlaka onemlidir ama muhendislik bir ulkenin kalkinmasina, gelismesine, ve uretmesine katkida bulunan onemli bir alandir. Muhendisler zaten bu asamaya geldigi zaman evrensel alan da gercek ten cok iyi maaslar kazanacaklardir (20,000.00$-30,000.00$). Yurdisin da, uluslararasi insanlar ile calisan bir muhendis olarak, benim tavsiyem (tum muhendislere) universite yillarin da olabildigince disiplinli bir sekilde siki calismak, bir dersi birden fazla kitaplar ile takip etmek, uluslararasi arenayi takip etmek (MIT, Coursera, HBR, RICS,CEM…), yabanci dili olabildigince gelistirmek, ve eger imkan olursa isletme, finans, ekonomi alanlarin da lisans veya mini programlara katilmak. Inanin, tum meslek adaylari, gereken bu ozveriyi gosterirse eger (meslegi ask ile yapmak) ulkemiz uluslararasi arena da gercekten cok farkli bir konumda olur. Amacim sadece elestiri hakkimi kullanmakti, iyi calismalar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar