İnsansız Hava Araçları

4235
insansız hava araçları listesi

Öncelikle merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere insansız hava araçları hakkında olacaktır. Umarım beğenirsiniz.

Adı üzerinde  göklerin prensleri ciddi anlamda  günümüzün teknolojisine merak uyduran bir konu. Teknoloji geliştikçe,  devletlerin  inanılmaz bilgi açlığı ortaya çıktığını günümüzde görmüş oluyoruz. Bu açlıklar daha çok  savunma , keşif , seri saldırı, ilk yardım gibi önemli gelişmeleri içeriyor. İnsansız hava araçları 1916 yılında Archibald Low tarafından geliştirilmeye başlandı . Bu araçlar mürettebata ihtiyaç duymadan jet motoru ve iki zamanlı motor seçenekler yardımıyla uçmaktadırlar. Archibald Low; kendisi mükemmel bir fizikçi olarak göz kamaştırıyor ve ilgilendiği alanlar havacılık üzerine ağırlık basıyordu. Araştırma ve geliştirmelerden sonra takip edilen yıllarda  Hewitt-Sperry otomatik uçak  üretilip.  I.Dünya savaşında kullanılmıştır. Amacı daha çok keşif  üzerindeydi.  İlk ölçekli uzaktan komutalı araç RPV ise 1935 yılında Reginald Denny tarafından geliştirilmiştir.II.Dünya savaşında kullanılıp daha cok dış ve iç trenleri korumak amaçlı kullanılmıştır.

Yukarıda gördüğünüz foto predator insansız hava aracına aittir. 1980 den sonra Amerikanların  yüksek ilgisini çekip bu insansız hava araçlarını  daha tehlikeli hale getirmek istemeleriyle  İHA  tehlikeli silahlar ile donatmıştır.  Örneğin MQ-1 Predator modeli araçlar üzerine AGM-114 Hellfire havadan-karaya füze takılmaktadır.

insansız hava araçları nedir
MQ-1 Predator

İnsansız Hava Aracı Üreten Ülkeler

Dünya’da İHA’ların %60 gibi büyük bir dilimini ABD’li Northrop Grumman ve General Atomics firmaları üretmektedir. Avatantajlarına gelirsek, maliyet bakımında ve risk bakımında biraz daha tercih edilebilen bir araç. Uzay çağındaki devletlerin artık savaş politikası “az risk, az maliyet, çok ,iş.” Görmezden gelinmeyecek bir durum ise İHA yönetecek olan insanları yetiştirmek hem maddesel konudan hem zorluk durumundan sıkıntı yaşanabilecek konulardan biri. Gelecekte İHA lar scramjet teknolojisinin sahip olduğu tüm avantajlara da sahip olacaktır. Günümüzde scramjet modelleri, bunlara insansız modellerde dahil sadece test amaçlıdır. Örneğin., NASA X-43A.

insansız hava araçları
NASA X-43A

Yani toplamak gerekirsek , savunmada büyük rol oynayan bu uçaklar  her devlet için şart duruma gelmekte. Herşeyden önce az risk , az maliyet ,çok iş politikası izlenmesi günümüzde en mantıklı savunma politikası ve böylede olmaya bir süreliğine devam edecek . İnsanların artık tamamen mantıksal durumlarda ihtiyaç olduğunu görmekteyiz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.