Jet Motor Tipleri

1346
Jet Motor Tipleri

Ramjet ”aero-termodinamik tüp” adı verilen ve hareketli parça bulundurmayan jet motoru türüdür. İçerisinde türbin veya kompresör bulundurmaz. Ramjetler komplike bir jet motoru türü değildir. Çalışma prensibi ise, hava giriş ağzına girer ve buradan kinetik enerjisini kaybeder, tüpte ilerledikçe basıncı yükselir, toplam enerji yakıtın yanması ile yükselir ve bunlar sonucunda genişleyen gaz çıkış kanalında atmosfere doğru hızlanır.

Ramjet

Ramjetler genelde füzeler ve hedef araçları için güç kaynağı olarak kullanılır.Ramjetler hava araçlarına uygun değildir çünkü herhangi bir itki üretilmeden önce ileri doğru hareket gerektirir.

Pulse Jet Motoru

Pulse jet motorları kesikli yanma prensibi ile çalışır ve ramjet motorlarının tersine durgun haldeyken dahi çalışabilir. Pulse jet motorları yapı olarak ramjetlere benzer ama ramjet motorlara göre daha yüksek basınçlarda çalıştığı için daha sağlam yapıdadır. Pulse jet motorunun aerodinamik tüpünün girişinde yay yüklü bir seri giriş vanası vardır. Açık vanalardan çekilen hava yanma odasına geçer ve yanma odasına enjekte edilen yakıt tarafından ısıtılır ve hava-yakıt karışımının genişlemesi sonucu basınç yükselir ve vanalar kapanmaya zorlar.

Genişlemiş gazlar geriye doğru püskürtülür ve itki sağlanır.Çıkan gazların yarattığı baskı girişteki vanaları açar ve döngünün tekrarlanması bu şekilde sağlanır.Helikopter rotor itkisi için uygun bir güç kaynağıdır fakat pulse jet motorları hava araçları için uygun değildir.Çünkü yüksek yakıt harcaması yaparlar ve performansları modern gaz türbinleri kadar yüksek değildir.

Pulse Jet Motoru

Roket Motorları

Bir jet motoru olmasına rağmen, jet motorlarından en büyük farkı itki için atmosferik havayı kullanmaz.Bunun yerine, kendi itici akışkanını sıvı veya kimyasal ayrılmış yakıtı, oksijen ile yakarak itki üretir.Sadece kısa süreli kullanım periyotları için uygundur.

Roket Motorları

Turboprop

Turboprop motorlar gaz türbini tarafından idare edilen pervaneler ile hareket sağlarlar.Bu tip motorlar düşük hızlar için uygundur. Pervanelere bağlantılı bir dişli kutusu, dişli kutusuna bağlı şaft ve şaft üzerinde kompresör,yanma odası, türbinden oluşur.

Turboprop

Turbofan

Turbofan motorları ”ducted fan” yani aspiratör kullanır. Pervanelere benzer olarak hava fan bıçakları tarafından ivmelendirilir. Gaz çıkışının etkisi ile diğer jet motorları gibi itki sağlanır. Bu tür motorlar ticari uçaklarda kullanılır.

turbofan-simulasyon

Turbojet

Turbojet motorları, içeri giren havayı sıkıştırır, ısıtır, genleşme oluşturan karışımı patlatmak için yakıt enjekte eder ve ardından karışımı geriye doğru muhteşem bir kuvvetle püskürtür. Bu motor tipleri ticari uçaklarda yaygın değildir.Genelde askeri alanda kullanılır.

turbojet

Turboşaft

Turboşaft motorları turbojetlere benzer. Ancak yanma odasında meydana gelen ısı enerjisini şaft gücünü üretmek için kullanır.Turboşaft motorları, itme gücü yerine şaft gücü üretmek amacıyla tasarlanmışlardır. Bu tarz motorlar helikopterlerde kullanılır.

Turboşaft

3 Yorum

    • bir şeyler öğrenebildiyseniz ne mutlu bana.ben teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğunuz, yorum yaptığınız için.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.