İnşaat Mühendisliği Maaşları

306745
İnşaat Mühendisliği Maaşları ne kadar

İnşaat mühendisliği maaşları özel kurumdan kamu kurumuna, ofis hizmetlerinden saha hizmetlerine, farklı belgelenmiş vasıflardan aile ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren bir tabloya sahiptir. Aşağıda inşaat mühendisleri maaşları ile ilgili bazı kritik detaylar vereceğiz.

inşaat mühendisliği

 • Bir kamu kurumuna atanan inşaat mühendisi 657 sayılı kanuna tabi ise maaşı 3000 – 3400 TL arasında değişmektedir. 399 saylı kanuna göre çalışan memur ise 3300 – 3700 TL arasında değişen bir maaş sahiptir.
 • Uzman ve ya uzman yardımcısı olarak çalışan inşaat mühendislerinden Uzman yardımcıları ortalama 3300 TL ve uzmanlar 4500 TL maaş almaktadırlar.
 • Sahada çalışan bir kamu personel i inşaat mühendisinin maaşı ( BOTAŞ, TPAO, Karayolları, DSİ ) normal maaşa göre 500 – 1600 TL arasında değişen bir tazminatla daha fazladır.
 • İngilizce A, B ve C seviyesinde olanlar sırasıyla 280, 190 ve 110 TL dil tazminatı almaktadırlar.

İnşaat Mühendisliği Maaşları

 • Yüksek lisans belgesi olan inşaat mühendisleri kamuda 105 TL ve doktora mezunu olanları 280 TL eğitim tazminatı almaktadırlar.
 • Eşi çalışmayan evliler 105 – 190 TL arasında eş harcırahı ve her çocuk için 20 – 25 TL yardım ve asgari geçim indirimleri almaktadır.
 • Kamuda müdür, müdür yardımcısı, başkan ve başkan yardımcısı olan mühendisler içinde maaşa ilave olarak ek maaş geliri verilmektedir.
 • Üniversitede başlayan bir mühendisin maaşı 2850 – 3100 TL arasında değişmektedir.
 • Şantiyede başlayan yeni mezun 2000 – 3500 arasında maaş alırken 5 yıllık tecrübeli mühendis şantiyede 3500 – 5000 TL arasında değişen maaşa sahiptir.
 • Bir inşaat mühendisi İSG uzmanı olarak çalışırsa 2250 – 325;0 arasında maaş alacaktır.
 • Yapı denetim şirketinde çalışan mühendis 1400 – 2200 TL arasında daha düşük bir maaş almaktadır.
 • Proje şirketinde ofiste çalışan bir inşaat mühendisi 1750 – 2500 TL arasında maaş almaktadır.

Not: Kamuda inşaat mühendis maaşları daha yüksektir. Yeni mezunlar için kamu daha avantajlıdır. Ancak 5, 10 veya 15 yıllık mühendislerin özel sektörde ve şantiyelerde 5000 – 8000 gibi daha yüksek maaşlara çalıştığı bilenmektedir.

Daha önce yazdığım inşaat mühendisliği hakkında bilgi, inşaat mühendisliği nedir ve inşaat mühendisliği mezunları için tavsiyeler başlıklı yazılarıma göz atabilirsiniz.

176 Yorum

 1. Arkadaşlar lütfen herkes açık olsun. Ne umutlarla yazıyoruz ne zorluklarla okuyoruz. 1500 e inşaat mühendisi olur mu uydurma diyenler ? Pardon da sen hangi ülke de yaşıyorsun. Yıl olmuş 2018 hala 2000 tl alıyorum. Sermayesi olan insanları tenzih ediyorum ama o kadar severek girdigim bu meslekten soğuttular. Herkes aynı olacak diye bir kural yok fakat bizim mesleğin gerçekleri var ne yazık ki sadece maaş da değil bir çok açıdan tercih edilmemeli diye düşünüyorum. Ama unutmayalım ki azim,sabır başarıyı getirir illaki yazacak olana sözüm yok.

  • Kardeş, ben end. müh.’üm ve kendi çalışma imkanın yok. Mecbur fabrikalarda maaşa ürt. planlama, iş etüdü gibi konulada çalışmak zorundayım. İnş. müh. öyle böyle birgün kendi işini kurabilir, patronlardan kurtulabilir. İlkokul mezunları bile harıl harıl mğteahhitlik yapıyor bu ilkede. Ümidinizi yitirmeyin derim.

 2. Arkadaşlar ben henüz üniversitedeyim inşaat mühendisliği okuyorum ve hiç 10000 tl lik maaş bile bana çok az geliyor bu kadar yoruluyorsam sonucu mükemmel olmalı tabikide dediğiniz 1500 tl maaş falan doğru ama çoook daha fazla kazanmak imkansız değil hırs azim kararlılık vb. Şeylerle bu imkansız değil sadece mühendislikte değil hangi meslek olursa olsun insan yükselmek isteyip sınırları zorlarsa hiç bir şey imkansız değil eğer kendimi çok geliştirip holding sahibi falan olursam insanların fikirlerimden azimlenmesi beni mutlu eder iyi günler 😊

 3. Beb Emin. 16+ yıl okyuyacağım ve 1.8-2000 Lira ile işe mi başlayacağım. Hatta belkide iş bulamayacağım öyle mi? Yok öyle Dünya. Ölelim yaşamayalım o zaman. Ne diye okuyoruz öyle ise?

 4. Millet mi yalan söylüyor, ben mi çok geri kaldım anlamadım. İki sene işsizliğin ardından 1700’e anca bir yapı denetime girebildim. Yemek kartı bile vermediler üstelik.

 5. dionuz inşaat mühendislinde para yok da neden türkiyenin en zengini inşaatla uğraşıo bide burdan düşünün

  • Onlar inşaat mühendisi değil müteahit herkes muteahit olabilir, inşaat mühendisine para vermezler inşaat muhendisinin yapacağı işi sıradan bir inşaat işçisi bile yapabilir gözüyle bakılır hatta şantiye şefinin yapacağı işin çoğunu yapı denetim şirketlerindeki teknikerler ve inş mühendisleri yapıyor onlarınd aldığı para en fazla 2000lira civarında , proje kısmındada herzaman proje şirketleri kazanır inşaat mühendisi kendi işini kuramadığı müddetçe köle olmaya mahkumdur.. kendi işini kurabilmek içinde sermaye ve çevreye ihtiyaç vardır, sıfırdan inşaat mühendisinin bu maaşlarla sermaye biriktirmesi imkansızdır eğer babadan kalma serveti yoksa çevre edinse bile yine kebdi işini kuramaz ve köle olmaya devam eder kanımca.

 6. Öncelikle iyi günler hazırlık bitirdim ve bu yıl lisansa başlayacağım. Yapacağım meslekte şu an şantiye veya ofis işi yapacağım demiyorum. Benim amacım kendimi nasıl geliştireceğimi ve iyi bir mühendis nasıl olunur onu öğrenmek. Şu an yavaştan AutoCad’den başladım. Tecrübeli mühendislerden bir ricam olacak nasıl bir yol ilerlemeliyim kendimi en iyi şekilde nasıl geliştirebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

 7. Türkiye şartlarında kolay iş bulmak istiyorsanız makineci yada elektrikçi olursunuz ama inşaatta hedefiniz ilginiz varsa ben eşşek gibi çalışıcam kendimi geliştiricem diyorsanız okuyun inşaatı pişman olmassınız

 8. Kardesler insaat muhendisi nin önü acik belli bi endini gelistir sap el ustunde tutulursun evsiz yasam olmaz parayi ikinci plana atalim ama cok para kaldirirsiniz insatta. Onemli olan kendinizi gelistirmeniz.

 9. Arkadaslar lütfen biraz mantikli düsünün insaat mühendisligine giden adam amca si babasi dayisi mütayit ya da insaatci akrabalari mutayit anliyo musunuz burda herkes meslegini seceken bide sunu dusunmeli ilerisinde bana bu bolumun avantaji nedir ?

 10. İlk 1 sene 1500tl 3. yılında 2500 tl 5. yılında 3000tl ve 10+ yıl 4500tl maaş maalesef. Para kazanmak isteyen müteahhit olsun..

 11. Bölüm kötü sayılmaz ama bayan arkadaşlar özelde sıkıntı çekebilirler genelde mütteahitler sahaya bayan sokmak istemez

 12. Eğer cidden kaç para alıyor diye araştırıp aranıyorsanız bırakın okumayın.Yok inşaatta çok para varmış oymuş buymuş mütteahitlerle karıştırmayın, tamam kötü değil okunabilir tavsitede ederim ama okulu bitiriyim tak 5000 ile başlıyım olmaz öyle şey,mühendisliğin tanımı öğrenmeniz gerek önce,hayatınız boyunca güncel kalıp çalışıp yeni şeyler öğrenmeniz gerekecek kendinizi geliştrimeniz gerekecek ,iş veren işe yarayan donanımlı adam ister bununda tabanı iyi bir üniversite ile başlar ve iyi seviyede ingilizce şart,basit bir okuldan mezun olup donanımsız boş adama kimse kolay kolay iş vermez iyi bir okul okuyun ki etiketinizin markası olsun diğer yeni mezunlardan sizi ayırakcak tek fark diplomanız üniversitenizin adı olucak,başlangıç olarak asgari ilede başlayanı gördüm 3000 ilede bu şehir, bitiridiğiniz okul ,bilidiğiniz diller,üniversiteniz,diploma notunuz, iş görüşmesindeki ikna edici konuşma kabiliyetiniz,duruşunuz… bir çok şeye bakar baştan kaç para alıcağını düşünen adamdan bir halt olmaz seveceğiniz işi yapın insan seveceği işte kazanır iyi araştırın sonra okulunuz ortasında zamanında bizim fakültede çok gördüm acaba bıraksammı ,yapamıyorum,sevmiyorum,başka bölümemi geçsem diye karamsarlıklara düşüp hayatınızın 3-5 yılını yakmayın

 13. Arkadaşlar inşaat muhendisligimi yoksa biyomedikal mühendisligimi karar veremedim sizce hangisi yardimci olursaniz sevinirim

  • Gidip biyomedikalcilerin sayfasına sorsan da inşaat derler emin ol, biyomedikalde iş alanı yok, ama her yer inşaat derler. Yol, köprü, baraj, bina vs., olum deli misin ne biyomedikali de derler. Bizde mesleğinden memnun olan nadirdir.

 14. Burda yazılanlara niye bakıp geleceğinizi belirlersinizki maaş aralığı yoktur!! İlginiz varsa seçersiniz sonra boş boş okumayın

 15. Gemi makineleri işletme mühendisiyim. Gemide çalışıyorum şu an 6800 usd net maaşım var yemişim başka bölümleri. Not-2010 mezunuyum.

 16. BİR İNSIN MESLEĞİNİ sevmesi vr o na bağlı çaba göstermesi başka. sadece mezun olur olmaz ben ne kadar alacağım düşünmek başka .şuan lise son sınıfım .mimari yapı teknik ressamlığı okuyorum. İngilizcem iyi ve şuanda ygs hazırlanıyorum. stajımı bim de yapıyorum ve gayet mühendisler halinden memnun maaşları iyi ve bunlar daha 35- 40yaş arası insanlar.bu meslekte hiç bişey olmazsan akıllı biriysen her türlü kazanırsın. özellikle çevre önemli. benim gördüğüm ve anladığım kadarıyla.hiç olmadı müthitlik yaparım paramı kazanırım .daha gencim inşaat mühendisliğini bu kadar gömmeniz benim deil ama bir çok aarkadaşımın fikrini değiştire bilir.o yüzden lütfen yorumlarınızı dikkatli ve özenle seçiniz.

 17. Aklınıza çok uçuk rakamlar gelmesin diğer mühendisliklerden farkı yok kendinizi geliştirmenize bağlı orta yada cacık bi üniversiteden mezun olursanızda pek bişey beklemeyin

  • Yatarak maaş almak isteyenler için evet Kpss iyi, ideali olmayan iş olsun diye bu işi yapanlar için geçerli ama ideali olup kariyer sahibi olmak isteyenler kendilerine güveniyorsa özel sektör iyidir, 5 yıl sonra iyi mühendis isen çok iyi noktalara gelebili iyi kazanabilirsin.. İnşaat mühendisliği reel çalışan için aktif olan için idealist mühendis için özel sektörde çok iyi çok da kazandırır, başka mühendisliklere benzemez..

 18. Bölgeden bölgeye ülkeden ülkeye ve okuduğunuz okul kendi becerileriniz ve yeteklerinizle iş imkanı ve maaşları değişmektedir her ile bir üniversite projesi 2011 yılında sona erdi ve mezunları yeni yeni çıkıyor önümüzdeki yıllar içerisinde artan üniversite bölüm fakültelerde fazlasıyla açılacak mezun verme sayısıyla paralel inşaattaki iş imkanının pek iyi durumda olacağını sanmıyorum ilerki yıllarda maden ocaklarının kullışlı olmasıyla ve sanayinin artmasıyla makine mekatronik gibi bölümler çok daha iyi imkanlarda olucak

 19. arkadaşlar kuzenim inşaat mühendisi kendisi ilk başta net 2737 tl le işe başladı tüm mühendisliklerr gibi inş mühendisligindede kendini geliştirmenin esas olduğunu anladı e gayret etti çok şükür şuan altında bmw 520 i ile yanımıza geldi çok kazanıyor inanın

  • 2737 ile işe başlamak ne demek ? İş görüşünmesinde iş verene ne söyledi çok merak ediyorum, abi ben okulu 3.50 ortalama ile bitirdim termodinamik ve matematiğim çok iyi biliyorum hahaha iyimiş belkide kuzenin 15 yıl öncesinin mezunu şimdi hangi mühendislik dalı mezun olup tak 2500 3000 tl maaşla başlıyacak yok öyle bir dünya artık özele girersin it gibi asgari ücretle çalıştırırlar

   • ben 2017 mezunuyum 2500tl ile başladım işe :) yanında araba da cabası. yapı denetimler hariç çoğu yer 2000-3000 tl arası veriyor yeni mezuna. bilginiz olsun.

 20. Yeni mezunlar genellikle asgari veya biraz üstünde başlıyorlar kendinizi geliştirmesseniz yerinizde sayarsınız

 21. Herkese merhabalar. Öncelikle belirtmek isterim ki; meslek altın bileziktir fakat onun işlemesi kesinlikle meslek sahibinin elindedir. Siz, ona ne kadar çok işçilik katarsanız o kadar pahalı bir bilezik olur.
  Ben iyi derecede ingilizce bilgisine sahip,autocadı iyi düzeyde kullanan,statik proje çözebilen(İDESTATİK),analiz,hakediş metraj yapabilen, RONESEİNCE CONCRUCTİON da AVM inşaatı saha şefliği yapmış,100 Adet bina inşaatının şantiye şefliğini yapmış, 6 adet köprü inşaatının( Duble Yolların) yine şantiye şefliği ve topograflığını yapmış sadece 30 yaşında bir İnşaat Mühendisiyim. Mezun olduğum günden bu yana hiç işsiz kalmadım.
  Şuan LİMAK HOLDİNG A.Ş. bünyesinde bulunan 7 adet Çimento fabrikasının (Doğu Grubu ) çimento sattığı bütün Hazır Beton Tesisleri’nin kalite eğitmeni ve Limak Gaziantep Akredite Araştırma Ve Geliştirme Laboratuvarı’nın Sorumlusuyum. Bu yazmış olduğum kurumlara girmemde kesinlikle hiç bir insanın torpili-yardımı olmadı.
  Bütün bunları yazmamdaki tek gaye, Siz, yeni mezun olacak tüm meslektaşlarıma şu bilinci aşılamak olacaktır.. Siz rotanızı çizdiniz ve bu mesleği ifa etmeye karar verdiniz. Kararlı olunuz ve donanımlı olmaya gayret gösteriniz. O zaman bütün kapılar ardına kadar açılacaktır.

  • Şef, şantiye şefliği ile topoğraflığı bir arada nasıl yaptın? Bina inşaatlarında şantiye şefiyken kim seni yol şantiyesine şantiye şefi olarak atadı,Saha şefliği ve şantiye şefliği yaparken bir anda Qa/Qc’ye mi atladın?
   Genç arkadaşların kafasını bulandırma.
   Meslek iyi, 10 yıldır yurtdışındayım. İlk işim yol şantiyesiydi ve 10 yıldır yollardayım. Bu meslekte başladığın ve tecrübe elde ettiğin bölümü değiştiremezsin ki değiştirmemelisin de zaten.
   Dediğim gibi 10 yıldır yurtdışındayım, maaşlar çok iyi özellikle yurtdışında, lakin hayat kalitesi oldukça düşük bu mesleğin ne yazık ki. Düzenli bir hayat vaat etmiyor özellikle sektörde ve şantiyelerde.

   • Merhabalar,1 ay içinde karayolu alanında işe başlayacak olan 1.5 yıllık bir mühendisim. Size birkaç soru sormak istiyorum.Eğer cevaplarsanız çok sevinirim.
    1)Karayolu işinde evde kalma durumu,şirketin ev kiralama durumu nedir? Kariyer boyunca şantiyelerde konteynırdamı yaşayacaz :)
    2)Karayolunda şantiye şefliği prosedürü nasıl işliyor. Örneğin betonarmede 5 hakkımız var toplamda 30bin m2 yi geçmeyecek şekilde. Karayolunda şantiye şefliği aldığımızda betonarmede herhangi bir işede imza atılıyormu? Atılıyorsa kuralları nelerdir?
    3)10 yıllık ortalama bir karayolu şantiye şefinin maaşı ne kadar olur.10yıllık tecrübe ile daha yerleşik bir hayata geçmek istesek karayolu proje ofisi hariç hangi alanlarında çalışabiliriz.
    Şimdiden teşekkür eder ve hayatınızda mutluluklar dilerim.

 22. 4 yıl önce mezun oldum uzun süre işsiz kaldım yaklaşık 1.5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum her sabit olmamakla ortalama 2200tl alıyorum günde 12 saate yakın çalıştırıyorlar bazen pazarım bile olmuyor kısaca hakkettiğimi alamıyorum başlarda zevkli gelirken şimdi bıkkınlık geliyor şimdiden bezmiş durumdayım

 23. Çok kaliteli üniversitelerde okumadıkça pek bi numaranız olmuyor iş bulma imkanın zor oluyor her santiyede 1 inşaat mühendisi çalışır oda zaten yıllanmış mühendistir şimdiki devirde onca mezun çıkıyorki iş sıkıntısı çekiyorlar önümüzdeki mezunların halini düşününemiyorum üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirmeniz yetmiyor diplomanızın markası olması lazım iş veren bu adam “odtü”lü demesi lazım standart bir üniversitede ne kadar geliştirebileceksiniz kendinizi autocadiniz full olsun ingilizceniz olsun artık bunlar zaten olmak zorunda sağlam inşaatçı tanıdığınız yoksa iş bulma olanakları kötüye gidiyor

 24. Bu işde iyi yerlere gelmek istiyorsanız çok çırpınıp çabalamanız gerek binlerce mühendis var bunların hepsi paramı basıyor sanıyorsunuz hayatını bu mesleğe adıyacaksınız gerektiğinde evde bile çalışmalarınız olucak boş vakitleriniz çok nadir olucak bu işi seven yapar parası için iş rahatlığı için seçiyorsanız boş hayallerde gezmeyin bu bölümden mezun olan herkes paşalar gibi yaşamıyor ordan bakınca inşaat mühendisliği çok tatlı duruyor değilmi türk dizilerindeki gibi hisseler rezidanslar toplantılar havalı iş yemekleri para para ve para buna öğrenci kafası diyoruz işte bu sektör öyle değil

 25. Biraz yorumları okudum konteynır da kaldı diyen bile çıkmış yasa gereği konteyner de kalmak yasak :) kimsede izin vermez buna o adam bile 2000 alıyor gerisini siz düşünün benden size çok güzel bir tavsiye BURADA YAZILANLARIN % 1 i BİLE DOĞRU DEGIL GIDIN PIYASAYA SORUN BURADAKILER KURU KALABALIK HEMEN KACIN ;)

 26. Belli bir maas bandı yoktur bu mühendisliğin hiçbir meslekte yoktur öyle şu kadar yıla şu maaş diye çalıştığın şehre ilçeye hatta firmaya göre değişir yanindaki yapı denetimdeki adam alır 2.000 sen alırsın 1.500 veya tam tersi maaş problem olmasın aklınızdan çıkarın maddiyat konusunu bunu bu meslegi seçecek arkadaslara söylüyorum seçenler zatn halinden memnun. memnun olmayanlar ya bu işte tanidigi yoktur ya kendine birsey katmamistir. Adam daha doğru düzgün konuşmasını bilmiyor ama diplomasi var gelmiş bura işsizlik hakkinda yorum yapıyor. Mesleginizi seviyorsaniz parada sizin zamanda sizin malda sizin mülkte elinizden tutan biri olursa büyük avantaj sıfırdan baslarsaniz bile büyük bir firma sahibi olmaniza engel hiçbir şey yok tek sorun o kafalari kullanmiyoruz biraz arzu biraz istek hepsi bu arkadaşlar şimdiden korkarak adım atarsaniz ezilirsiniz bu hayatın kuralı cesur olun okuyun stajlarinizi asla ihmal etmeyin bakın görün iş nasıl ayağınıza geliyor ama yok ben sıkıntıya gelemem geceleri beton dökemem biri bişey derse vururm kafayı derseniz bu yol size iyi gelmez varın dönün geri insaat bitirip eem ne geçen arkadaşlar gibi unutmayın siz en iyisi olmak için çalışın zevk alın hayat sizi zatn iyi yerlere getirir

 27. Ben lise 1 öğrencisiyim meslek okulunda okuyorum aklımda suanlik inşaat mühendisligi var vede tam bir bilgim yok örneğin maaş ne kadar , inşaat mühendisligi için gereken diller iyi bir maaş alınacak işmidir?

 28. 9 eylül inşaat mühendisliği mezunuyum hazırlık dahil 6 Yılda bitirdim bölümü 9 ay işsiz kaldım autocad,solidworks ve ingilizcem olmasına rağmen iş başvurularıma geri dönen olmadı tekrar sınava girdim şuan kocaelide elektrik elektronik mühendisliği son sıfınım türk telekomda staj görmekteyim, iyiki inşaatta iş aramaya devam etmeyip eem ye girmişim stajda olmama rağmen gayet iyi gelirim var inşaat ordan bakılınca iyi gözüküyor ama gözüktüğü gibi değil bana 6 7 yılımı kaybettirdi makine,elektrik elektronik,bilgisayar gibi geniş iş imkanlı bölüm tercih ederseniz kendinizi geliştirmenizle paralel çok iyi yerlere gelirsiniz

 29. Şuan en sağlam bölüm elektrik elektronik ve endistüri mühendisliği düşünmeden yazabilirsiniz inşaat makine eskisi gibi değil

 30. Etrafınızda sağlan bi inşaatçı yoksa işiniz zor yılda 80000 e yakın mezun veriyor ve her yıl artıyor yeni üniler yeni fakülteler açılıyor herkes mühendisim diye geçiniyor tanıdık birikim vs.. yoksa şeçmeyin daha güzel mühendislikler bölümler var

  • Adam yazmış ki senede 80 bin mezun veriyormuş inşaat.Türkiye’de 100 fakültede inşaat mühendisliği bölümü olsa (ki yok) senede 50 mezun verse (ki veremez) 100×50=5000 mezun eder.Buda maksimum Türkiye’de şuan İMO’ ya kayıtlı yaklaşık 140 bin inşaat mühendisi vardır.Bunların arasında tabiki bu rakam İMO’nun kuruluşundan itibaren toplam kayıt olan inşaat mühendisi sayısıdır.Bunun içinde vefat edenler veya başka mesleğe geçenlerde mevcuttur.Saygılar.

 31. Bu hayat yarisinda herkes kendini finalist gormek istiyor onemli olan samimi soyluyorum bakin belki aylik 2000 tlye calisan muhendis olursunuz belkide 0’dan trilyonluk islere imza atan sirket sahibi olursunuz gereksiz yere yapilan öngörülü yorumlar yüzünden hedeflerinizden vazgecmeyin ben kuzenimle beraber müh. Okudum o ytüde okudu ben ise sakaryada simdi aylik 8bin tlye calisiyor ben ise ocak 8’de antepte yeni yapilacak konaklama 75bloklu bir kentte proje sahibiyim arti hisseye %35 ortağım secimler sizin hayat sizin kimseyi aldirmayin

 32. İnşaat Mühendisi maaşları : Sıfır Mühendis:minimum Aylık minimum 2BinTLnet..2-3 yıl deneyimli iseniz:minimum 2500TLnet…5 yıl deneyimli iseniz min.net 3500TL ..5-8 yıl deneyimli iseniz minimum 4binTL net..10+ deneyimli iseniz min.net 4500TL civarında kabul edebilirsiniz.Üniversiteden derece aldıysanız +500 ilave edin..1 proje bitirdiyseniz +500 daha..referanslarınız sağlamsa +500 daha..İngilizce/Almanca çok iyi ise..+500 daha…Autocad/MsProject/Word Excel Powerpoint /ERP bilginiz iyi ise +500 daha.. büyük kurumsal firmalarda iş buldu iseniz kendinize güveniyorsanız +500 daha..Yok kendinize güvenmiyorsanız +500 leri +250 yapın..Başlangıç maaşından da 750 düşün..Piyasa bu 2016 sonu itibarıyla Türkiye sınırları için..Yurtdışı çalışmak istiyorsanız..Bulduğunuz rakamın 1.5 kat*ABD Doları olduğunu varsayın..

 33. Sizler gerçekten farklı düşüncelere sahipsiniz. Biri 1,500 alıyorsun 2000 hayal diyor. Biri de çıkıp 3 binle başladım diyor. Tamam anladık bu iş uğraş gerektiren emek ve sanat işi fakat düşünceleriniz aşırı farklı ben lise son öğrencisiyim hedefim inşaat mühendisi olmak aranızda varsa hakiki mühendis lütfen şu maaş durumuna bi açıklık getirsin.

  • Belli bir maaşı yoktur 1500tl de alabilirsin donanımına göre 15000tl de alabilirsin ortalama bi maaşı yoktur bu işin öyle bir düşüncen varsa devlete gir al aylık 3000tl ni özelde ordan oraya koşturup kendini geliştirmen lazım paraya takılmayacaksın severek yapıcaksın kendiliğinden gelir para ama ben para olsun kafam rahat olsun diyorsan mimarlık okuyacaksın

 34. Bazilari yermis , bazilari goklere cikarmis , ben yasadiklarimi anlatayim size , mezun oldum 6 ay issiz kaldim , santiye yada ofis hicbir is bulamadim psikolojik olarak coktum diyebilirim , sonra 2000tl ile ofiste ise basladim , 1 sene ne zam ne ek mesai ucreti ne de baska birsey aldim , sonra askerligimi yaptim , dil ogrendim , tekrar ofise basvurdum 2500tl ile aldilar ve her 6 ayda ℅7-8 arasi zam aldim.
  Gelelim santiyedeki arkadaslarim ne yapti , onlarda 2000 tl ile ise basladilar , konteynirda kaldilar sabah 7 aksam 12 ye kadar mesai yaptilar , tatil yok zaten , her 6 ayda bir 500tl zam aldilar , askerliklerinide yapincada santiyeden devam edip 4000+ maaslara calistilar simdi 10.000i deviriyorlardir.
  Arkadaslar bu size kalmis , gercekten santiyede surunurseniz o stresi o cahil cuhela takimiyla ugrasmayi bilmem neyi secerseniz 5 sene sonunda 200 250 bin lira bile biriktirebilirsiniz , ben ofisi tercih ettim belki arkadaslarimdan dusuk aliyorum ama mesai saatlerim belli , evim belli yurdum belli , bende 15 20 sene sonunda alirim bi ev , 25-30 yaslarini ben rahat gecirmeyi tercih ettim , ayrica ofiste doner asil muhendislik ( ayri muazzam santiye yapilari haric ) isimden gururluyum onurluyum , hesap kitap maliyet metraj benim isim , ha simdi bi ofis acsam arkadaslarimin maaslarini katlarim belki ama ben bu duzenimi seviyorum cok parada gozum yok sizinde olmasin , ( her paragrafin sonundadir anafikir )

  • sen mühendis değilsin birader yok ofismiş yok hesap kitapmış şantiyeci seni üçe katlar beşle çarpar hatta bir formen bir usta başı bile inşaatla ilgili her şeyi senden çok daha iyi bilir burada gelip saçma sapan yorumlarla yok mutluyum 2000 yetiyor bilmem kaçımda ev alırım muhabbetlerine girme senin gibi aptal mühendis müsvettleri olduğu müddetçe senin gibiler daha çoook sürünür inşaat mühendisi oluyorsunuz şantiyede çalışmam diyorsunuz bu nasıl iştir arkadaş adı üstünde inşaat. sevmiyorsanız kırın dizinizi oturun evde eşleriniz baksın size madem bu kadar evcilsiniz girmeyin hiç bu işler piyasayı düşürmeyin gelecek nesile yol açın çok parada gözüm yok değil ben işi bilmiyorum şantiyede ne bok yiyecem demen gerekirdi neyse sözün özü diplomalı cahiller sınıfını gün geçtikçe artıyor :)

   • Katılmıyorum size.Her insaat mühendisi santiyede caliscak diye bir sey yok.Ofis islerinide birilerinin yapmasi lazim.Uslubunuzda hic hos degil.Adam orda “santiyeciler ezik ofis ortami harika” gibi seyler de dememis zaten.

 35. İnşaat Mühendisliği bende istiyordum ama kafamı çok karıştırdınız bende fikrimden vaz geçtim göz doktoru olacam okulu bitirdinmi hazır meslek 8000 tl maaş derdim ne inşaat mühendisliğinde sürüneyim

 36. çift anadal yapsak faydası olur mu yada nasıl yapabiliriz ? İnşaat mühendisliği ve mimarlık odalara kayıt yaparken birinden refakât etmemiz gerekir mi ? 2 odaya da girme gibi bi şansımız var mı? İş olanağı ve maaş bakımından etkisi olur mu ? Henüz lise öğrenciyim :) inşaat mühendisi olmak istiyorum kendimi geliştirmek için yüksek de yapmayı düşünüyorum yanında mimarlık da diploması alınsa faydası dokunur mu ? Veya aramızda buna benzer biri varsa yardımcı olabilir mi ?

 37. 2012 den önce puanlar yüksek her üniversitede olmayan nadide bi bölüm olan inşaat mühendisliği dershanelerin kapatılıp birsürü özel üniversitenin açılmasıyla her üniversitede açılmaya başladı şimdi diyceksinizki özel üni den bahsediyorsun evet özel üniversiteden bahsediyorum türkiyede itü boğaziçi mezunu değilsen gerisi aynı nedenini açıklamak gerçekten çok kolay okulda öğretilen teorik bilgilerle şantiyede olup bitenlere nerdeyse hiçbir ilgisi yok kendinizi geliştiriceksiniz diyolar yani diyolarki sen mezun olunca hiçbişey bilmiyo oluyosun kendini geliştirmen gerekiyo komik hemde çok yoldan geçen bi adamı çevir o milletin kendini geliştir dediği şey varya onu o kişiyede yap oda mühendis çünkü aldıgın diplomanın hiçbi anlamı yok aslında yani işin aslı 2012 den önce 10 üniversitede vardı bu bölüm şimdi 30 oldu verileri sallıyorum ama gerçekten bu kdr bi artış oldu bazı üniversitelerde teorik dersleride düzgün anlatmıyolar sınavlardan önce soruları veriyolar aslında mantıklı çünkü hiçbi işe yaramıyo ( proje ofisinde çalışıcaksanız biraz daha farklı farkıda şurda okulda öğretilmeyen belgesini almak için inşaat mühendisi olunmasına gerek olmayan birsürü çizim programı öğrenmeniz gerekmekte proje ofislerindeki maaşlar sahadan daha düşük bu bilgiyide vermek istedim)onun haricinde işte inşaat mühendisliği böyle beton dökülürken işçilerin başında durmak eline verilen projeye göre karşına çıkacak tüm aksiliklere cahilliklere karşı gelerek bağıra çağıra iş yaptırtmaya calısmak ( karşılığı 2000-2500 tl ? ) en ufak bi yanlışta patronun azarlamalarına maruz kalındıgı herşeyin senden sorumlu oldugu ancak sen olmasanda aslında yapılıcak bi işin başında durulma zorunluluğu bulunan güzide mesleğimiz

 38. Eğer seviyorsanız gözünüz kapalı seçiniz . İnsan sevdiği mesleklerde iyidir:)bende bir inşaat mühendisi adayiyim.

 39. Yeni mezun inş. mühendisi maaşı şehirlere göre değişmekte olup istanbulda 2000 tl den başlayacağını düşünüyorum, en ölüsü hadi 1500 tl olsun. Fakat 2500 dende başlayanlar olacaktır.Bu rakamları belirleyen şey ise firmalardır.Bazı firmalara sadece diploması olan adam lazımdır, gel olm git olm dediğinde başını sallaması yeter onlara ve derki biz 1500-2000 arası verebiliriz işine gelirse diye.Bizim gariban mühendisinde hayalleri vardır bi şekilde işi öğrenmesi gerekir tamam abi der.Bu arada bazıları tanıdığı vardır direkt belediyede sözleşmeli başlar 3-4 bin tl arası bi rakamla.Bazıları iyi bi firmaya girer yine eş dostla veya belki şansa , ve o firma bazı ruh hastaları patron firmaları gibi 3 ü 5 i aramayacakları için yine 2000-2500 arası maaş verebilirler.Bunların haricinde 3-4 bin tl arası fiyatlarda işe başlayanlar varmıdır evet vardır, adam odtü mezunudur, bilgisayar programları çok sağlamdır,dili çok iyidir, diksiyonu düzgün,iletişimi düzgün boy pos yerinde, işte bu adama yenide mezun olsa 3-4 bin tl veren mutlaka firmalar olur.
  Daha ileriye doğru gidelim. 10 yıllık farklı 2 inşaat mğühendisi bi tanesi şuan 4-5 bine çalışabilirken diğeri 10 bin ile 20 bin tl arası maaşlara çalışabilir.Bu miktarı belirleyense kişinin bazı kabiliyetleri ve daha önceki referanslarıdır.Adam 10 yılllık tecrübelidir ama boş işlerde çalışmıştır, zar zor konuşur, kafa basmaz, algılamaz doğru dürüst vesaire, diğeri ise zehir gibidir karizma akıyordur ve tuttuğunu koparır, her bir tecrübesi bir sonraki tecrübesinde daha üste çıkmasını sağlar vesaire vesaire anladınız işte, çalıştıkça görürsünüz.

  Herkes iyi firmalarda çalışamaz, çok rakibiniz var, oralara birileri girecek sizler dandik firmalarda çalışmak orunda kalabilirsiniz, buna rağmen autocad 3 d max vesaire programları bilin dicem ama şantiyeci adam onlardan zamanla kopar, iyisimi siz yurt dışına gidin para biriktirin 100-200 bin yapın kndi işinize girişin. El işiyle biyere varamazssınız kariyerinizde zayıflık varsa .

  Selamlar

 40. arkadaşlar bu meslekte ilk iki sene ezilirsiniz az maaş alırsınız çünkü hiçbir şey bilmiyorsunuzdur, firmada size para ödemez. iki yıldan sonra formen sıfatındasınızdır, karnınızı doyuracak kadar para kazanırsınız. dördüncü yıldan sonra mühendis olduğunuzu anlarsanız, o zaman para kazanmaya başlarsınız. sabredin kanaat edin ve kendiniz geliştirin, arkasından para ve keyif gelecektir. mesleğe 2010 da başladım 1500 tl maaşla, 2011 başında 1650tl, 2013 başında 1800 tl 2014 başında 4250 tl, 2015 başında 5000 tl 2016 yılında ise 6500 tl maaş alıyorum. buna göre kendinizi ayarlayın.

 41. Merhaba ben bu sene tercih yapacagim. Bugun 23:59 da tercihler bitecek. Ben adana da yaşıyorum çü makine çü insaat ve çü elektrik elektronik 2.ögretim geliyor. Şuan makine yazmayi düsünuyorum is alani genis olduğu icin.aslinda insaat yazacaktim çü de ingilizce olmadiği icin yazmayacağim sanirim. ne tavsiye edersiniz bana ?

 42. inşaat mühendisliği öğrenimim 6. yılında devam ediyor ve önümde en az 2 yıl daha var. aynı zamanda 2,5 senedir özel bir şirkette çalışıyorum. saha mühendisi olarak başladım şuan 5000000 liralık bir işte şantiye şefliği yapıyorum. diplomam olmadığı gerekçesiyle 2000 lira maaş alıyorum. aynı şirkette diploması olan yeni mezun başka bir şantiyede şef olan arkadaşım 1750 lira maaş alıyor. yine aynı şekilde 6 yıllık mühendisimiz 3000 liraya şantiyede çalışıyor. ki bu şirket kurumsallık yolunda ilerleyen ihaleli işlerle büyümeyi hedefleyen uyduruk yapsatçılardan olmayan vizyon sahibi bir şirket olmasına rağmen bu şekilde maaşlar. ayrıca sigortanda askeri ücretten yatıyor, üstü elden veriliyor. yani emekli olduktan sonra anca kendini çevirecek kadar maaş ve ikramiye alacaksın. şantiyede çalışma ortamı herkesin bildiği gibi ayrıca belirli bir işinde yok. her gün farklı bir iş öğrenmek zorunda kalıyorsun. mesela çelik kaynaklarında makine açısından tutunda duvardan duvara halı kaplamaya kadar farklı uçlarda şeyleri araştırman öğrenmen ve uygulatman gerekiyor (uyduruk bir halı pot yaptı diye taşeron, halıcı, halı fabrikası ve biz arasında aşk çokgeni oluştu millet birbirine geçirmeye çalışıyor şuan). ihale metrajları da hakkedişler de sende dönüyor ama aldığın para kendine yetmiyor. hele bir sabahın köründen akşamın ezanına kadar inşaatta kalarak geçirdiğin zamanda dışarı çıkmamana çıkamamana rağmen yetmiyor. özel sektör olarak gerçekten sıkıntılı bir hal almaya başladı. aşırı derecede inşaat mühendisi kaynıyor etraf. üstüne üstlük piyasada duruluyor. ne kadar lokomotif sektör olsada yakacak kömür azalıyor inşaatta. aç kalmamak için tanınmak gerekiyor. seni işe alacak adamın seni bilmesi gerekiyor. bu yorgunluğa bu para olacak iş değil. ya belirli bi alanın olacak ve bu işi ticarete dökeceksin (cepheci, zemin çözümleri, izolasyon vb.) yada başkaları için koşturarak sürüneceksin. hiç yap sat falan demeyin, eğer paranız varsa yap sat yapacaksanız boşuna okulla vakit kaybetmeyin hemen başlayın. kimse yeni mezun adama 2 ay iş öğretip 2000 lira vermek varken tecrübeli diye bir adama 5000 lira vermeye yanaşmıyor. yanaşsada bir tane alıp başına müdür yapıyor (her şirkette bir tane tecrübeli yani yada 1 tecrübeliye 3 4 yeni mezun). bu yorumu inşaat mühendisliğini kötülemek içinde yazmıyorum yanlış anlamayın ama kendinizden emin olarak seçin bu mesleği. dünyanın sonu değil bakarsın değiştirirsin sonra belki ama şakaya alıncak sallanıp geçilecek bir konuda değil. hayatını seçiyorsun bir nevi bölüm tercihi yaparken. ve bence üniversite değil bölüm seçin. eğer inşaatı seçecekseniz de zorluklarını bilerek seçin. yazının başı kıçı ayrı oynadı biraz ama idare edin yukarıdaki yorumlardan aklımda kalanlara da cevap vermeye çalışmamdan bu şekilde oldu.

 43. meraba suan tam tercih zamani ve cok az kaldi 3 gun kadar cok kararsızim insaat muh düşünüyorum yazdimda ama bayanların bu sektorde is bulamiycagini ve bulsada zorlanicagini duydum biraz bilgi verirmisiniz konya selcukta okumayi dusunuyorum

  • Ben Selcukta insaat muh okuyorum bayanlarin is bulamayacagi hakkinda bir fikrim yok ama universite hakkinda bilgi almak isterseniz yardimci olabilirim.

  • Tuğba Nur ben şu an 3.sınıf inşaat mühendisliği okuyorum.Bu yaz staj yaptım 3.köprü ve kuzey marmara otoyolunda fakat 1 tane sahada çalışan kadın mühendis göremedim.Çünkü bu iş erkekler için bile ağır , her türlü insanla muhatap oluyorsun.Sorunların ardı arkası kesilmiyor,sürekli çözüm arıyorsun.Telefon hiç susmuyor herkes bir talepde bulunuyor.Yani işin özü bu iş insanı bedenen yoruyor orası malum fakat zihnen daha çok yoruyor.Sinir hastası olup çıkmaman an meselesi.Mühendisin bana söylediğini aynen sana söylüyorum ”bu işte yırtık olacaksın , yavşak olacaksın ! ” sözleri aynen böyle.Gerçekten seviyorsan bu işi bina , yapı gibi işlere bakmanı tavsiye ederim.Yap-sat lık bir sermeyen varsa o da olabilir ama senin üstünde birileri sana emir verecekse kadınlar bu işte aşırı yıpranır ve zorlanır ve psikolojik baskılardan dolayı istifa eder.Yazım biraz karışık oldu ama idare et.

   • Arkadas lar kimse kimseyi kandırmasın inşaat mühedisi ilk aylı maaşı 2500 tl olur, devlette ise 3000tl alır ama devlette şefliğe göre değişir “örnek:ünite şefi veya bölüm şefinin maaşı 5200tl ve hep sabit kalır bunadan sonra
    ama özel bir işte çalışıyorsa ilk aylı ve o 3sene 2500_3500 tl alır.
    kendini geliştiren :yabancı dil iyi olan sertfikası bulunan işten anlayan 5 yıldır çalışan işini seven ve hep gayret edenin maaşı 20000tl olur
    piysada iş bulamayan varsa:1antep,2hatay,3adana gelsin iş bulur

 44. 2 dil bilen (ingilizce ve arapça) 2 yıllik unidende 4 yilliga uzatıp kendini gelistiren bi ins muh maks ne kadar alir onu ne kadar acik olur saygilar

 45. Onur’un dedikleri doğru kamunun avantajları var. Bunun dışında şantiyede düzen adına bir şey yok sadece geleceğiniz saat bellidir ne zaman çıkacağınız ise muamma. Şantiyede tüm yük ve organizasyon işleri sizin sırtınız da olmasına rağmen maaşları düzgün yatırılmayan mühendisler tanıyorum. İş bulması ayrı bir dert her yer mezun kaynıyor ve işverenler maaşları yerlerde süründürüyor Ankarada 2000 tl ile işe başlıyorlar genelde, buda şantiyelerde ofis hakkinda bilgim yok. Para için yapılacak bir meslek değil, her zaman güneşe, toza, toprağa, boyasına alçısına hele ki o kalip yağ kokusuna maruz kalacaksınız. Yemek desen yemeğe benzemez. Sallıyorsun diyenler şantiyeye gidin ve mühendis arayın tabi bulabilirseniz her yere koşuşturur genelde. Yani hayaller paris hayatlar muş beyler bayanlar bende sizin kurduğunuz hayallerle okudum.

 46. arkadaşlar bu sene üniversite tercihi vereceğim ancak biraz kararsızım.bir elimde mühendislik bir elimde hemşirelik var ve çok kararsızım.çevremdeki bazı kişiler inşaat mühendisliğinde açıkta kalırsın maaşın iyi olmaz vs diyorlar bazılarıysa inşaat gelişen bir sektör sana bağlı ama işsiz kalma ihtimalin sanıldığı gibi değil diyorlar.sormak istediğim şu sizce ne yapmalıyım?

  • inşaat müh. seçeceksen sürekli kendini geliştirmen lazım. dil bilecen autoced sap2000 excel felan filan. bunlar okulda öğrenilmiyor okul hep teori. sanıldığı gbi bir mühendis olarak çıkmıyorsun okuldan asıl mesleği iş hayatında öğreniyosun oda çevre gerektiriyor. çevrede yoksa aç kalırsın. git hemşireliğe kafan rahat dersler kolay atamada iyi ohhh mis.

   • Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Size katılıyorum. Okul sadece size yol çizer. Yolu sizler tamamlamalısınız.

   • kardeş hem hemşirelik hem inş mühendisliği okumuş biri olarak söylüyorum, hemşirelikte kamuda iş bulma imkanı daha fazla ama eğitimi dediğinin aksine dersleri en az inş. mühendisliği kadar ağır. inşaat mühendisliğine gelirsek sırf derslerinden keyif aldım diye okudum hemşirelik yaparken. okumak keyifli ama çalışması meşakatli. kamu da inş müh. olarak çalışırsan keyif.

 47. Merhaba arkadaslar insaat daha gecen seneye kadar insaat teknikeriydim simdi muhendislik son sinif ogrencisiyim.Teknikerlik icin ise 1500 tl ile basladim calistigim firma ince isler yapiyordu 1 yil calistim 2500 ile ayrildim simdi nekadar dogru bilmiyorum ama calisacaginiz firma yasal olarak ins muhendisi iseniz en az 2200 tl maas oda en az yatirmak durumunda sonra zamanla maasiniz artar zaten kamuda baslangic maasi iyi 3000 le falan baslarsiniz cumartesi pazariniz olur sabah 8 aksam 5 vs ama maasiniz fazla fazla olmayacaktir 10 alan devlet calisani varmidir sanmiyorum.ozelde ise kendinizi gelistirdikce buyuk paralar kazanabilirsiniz suan aklimda zemin firmasinda calismak var stajida bi zemin firmasinda yapmak istiyorum ileriye donuk olarak geoteknik muhendisi olmak gibi bi hayalim var Ales 80 ve ustu yabanci dil sinavi ve diploma ortalamasi tam hatirlamiyorum kacti ama Itü de okumayi hedefliyorum.Geoteknik muhendisligi okuyan yada Geoteknik muhendisi olan varsa aranizda meslegi ile ilgili ilgili beni bilgilendirebilir mi acaba simdiden tesekkur ederim.

  • YTÜ de Geoteknik Mühendisliği okuyorum.. Ayrıca geoteknik üzerine de çalışıyorum. Bu bölümde Jeolojicilerle birlikte oluyosun hep..Pek sevemedim ben ya da yerini bulamadım diyelim

 48. Bende İnşaat mühendisliği istiyorum, kızlarında yapabileceğini kanıtlayacağız İnşallah, küçüklüğümden beri hayalim :) Bu sitede paylaşaılan herşey için çok teşekkür ederim Büşra :)

 49. Merhabalar ben bu yıl başlayacagim uniye. Puanim itu vs cok cok yüksek yerlere gelmiyor ama Çukurova inşaat muh Yeditepe istanbuldaki bircok özel uniler geliyor üniversitenin önemi ne kadar acaba ayrıca bu meslekte çevre cidden çok mu önemli? Teşekkürler..

  • öncelikli hayırlı uğurlu olsun. mühendislik alanlarının hepsi bence, çok güzel meslek alanları. öğrencilerin üniversitelerden beklentileri çok olmasına rağmen bu beklentiler pekte olumlu sonuçlanmıyor. çünkü mühendislik alanlarının hepsi kişisel gelişime bağlı alanlar, yani eğer kendi kendinizi geliştirmediğiniz sürece üniversitenin size vermiş olduğu teorik bilgiler pekte piyasada önem arz etmez ama eğer akademik düşünüyorsanız o zaman iş görür. kısaca kendinizi geliştirmediğiniz sürece pekte nerden mezun olduğunuzun bir önemi yok ve kimse de sormaz, ne kadar tecrüeli olduğunuza bakarlar. örneğin bütün iş ilanalrına bakın sadece ne kadar tecrübeli olduğunuza bakarlar. başarılar diliyorum

 50. inşaat mühendisliğinde okulun önemi var m?
  -var, almış olduğun eğitim sana sektörde saygınlık itibar para ve daha rahat iş ortamı sunar adı bilinen okullar el üstünde tutulur diğer mezunlar onların yanında bişeyler öğrenirler ve zamanla onlar kadar donanımlı olurlar

  çalışma koşulları ağır mı?
  -şantiye ortamı elbette toz pis gürültü olacak en önemlisi hesap kitap işidir en ufak hatalar koca projeleri batırabilir bir işçin eli kanasa sorumlusu ne yazık ki inşaat mühendisleridir büyük sorumluluk cesaret hızlı karar alıp uygulama gerektiren bir meslektir, zordur

  maaşlar ne durumda, iyi paralar kazanabilir miyim?
  -kafası çalışan adamın milyarlar kazanması için inşaat mühendisi olmasına gerek yoktur kolay yoldan para kazanma işi değildir hemen diplomayla müteahhit olmak ise tamamen hayalden öte gidememektedir sektörde elinizi tutacak yardım edecek birisi yoksa en az 5 yıl hamballık yapamaya hazır olun 5 sene 2000-3000 arası maaşınız olur 5-15 yıl arası 3500-4000 sonrada standarta bağlanır bu rakamlar iyi bir patron tarafından verilen ücretlerdir daha aşşağısına çalışanlarda mevcuttu

  toparlayacak olursak öncelikle sevmeyen bu mesleğe bulaşmasın sorumluluk alamayan korkan cesareti olmayan analitik düşünemeyen insanlarla uğraşmayı sevmeyen 5krş tan 1 milyona kadar hesap kitapla uğraşmak istemeyen meslekte çok zorlanır yapamaz mutsuz olur unutmayın her meslek kazanır her gün nalet ederek uyanıp 10 bin tl almaktansa neşeyle uyanıp 2 bin tl almayı yeğlerim

   • gerçekler aydacım klimanın başında sabah 10 ikindi 3 arası mesai yapacak değilisin şantiyede sıcakta terleye terleye bir sürü keko içinde laf anlatacam diye göbeğin çatlayacak inşaat mühendisliği bitiyor millet boşuna hayallere kapılıp seçiyor paran veya dayın varsa bu iş yapılır yoksa git işletme oku daha fazla rahat edersin aynı maaşı alırsın zatn

 51. Lütfen İnşaat mühendisliği için dış kapının dış mandalları yorum yapmasın. Birşey bilmiyorsunuz. Birde herşeyi o kadar gerçekçi uydurmuşsunuz ki gülesim ve ağlayasım geldi.

 52. Bu mesleği sadece zenginler yada ailesi bu sektörle uğraşanlar seçsin onlar çok zengin olacaklar. Diğer yapılar beni ilgilendirmez. Only Structular..

 53. arkadaşlar , ytü mezunuyum şuanda iş arama aşamasındayım ve okurken de aynı zamanda 2 yıl da şantiyede saha mühendisliği tecrübm var. inanın öğrenciyken gelen teklifler mezun olunca gelmiyor ve 2500 tl veren yer yok. Ben tecrübeli olmama rağmen 2000 tl yi bile zor görüyorum. Tabiki şuan karar aşamasındayım ama 2500 den aşağıya da girmem. çalışma şartları çok ağır. Burada imo nun da hatası var. Bir skala belirleyip uygulaması gerekiyor. yoksa 1500 tl ye çalışan mühendisler bile var. bunlar olduğu sürece mesleğimiin değeri hiçbir zaman anlaşılmayacak. En zor mühendisliklerden biri olan inşaat mühendisliği bunu haketmiyor. Kamuya girmek de sanıldığı kadar kolay değildir, istanbul istiyorsanız ve iyi bir departmanda görev alacaksanız kpss den 95 almanız lazım. Eğer devlete girmek istiyorsanız bu mesleği tercih etmeyin. Mühendis her zaman kendini geliştiren ve analitik çözümlemelerde bulunabilen kişidir. Devlette iki evrak imzalamayı mühendisliğinize yediriyorsanız da bu da sizin tercihiniz.

  • Bu sözler üzerine okulu bırakıyorum. işletmeye geçiyorum. Teşekkürler meslekten bir kez daha soğudum için böyle şuan meslekten tiksiniyorum senide öldüresim var

  • Severek ve güzel şeyler olacağına inanarak ege üniversitesinde seçtiğim bu mesleği bırakıyorum. Senin yüzünden

  • bilmiyorum gerçekten inşaat mühendisimisin bence değilsinde her neyse böyle yazarak mesleği boş yere zedelemişsin. Kamuya girmek istiyorsanız yazma diyorsun inşaat mühendisleri kamuda en çok alınan mühendisler. 1.5 çalışan mühendis olayına çok güldüm. Daha öyle birşey görmedim teknik ressamlar teknikerlerin 3 e yakın maaş aldığı piyasada. Amaç ne geçekten merak ediyorum ?

   • Atarlı İnşaatın Mühendisi bende yıldız mezunuyum her yer 1500 civarı teklif ediyor 2000 bile hayal diğer siteye maaslari net deki arkadaşa da lafını yedirmek için diplomanın fotosunu çekmiştim bana trollsün diyordu al aynı foto

  • kardeş ne uydurmuşsun be. Sen inşaat mühendisi isen ben astronotum. Ytü mezunusun aynen. 2 bin zor alıyorsun. Ben yozgat bozok 2015 mezunuyum çok şükür 4,5 geçiyor maaşım, herşey çok güzel.Bir tane 1.5 – 2 bin ile başlayan arkadaşım yok kimseyi kandırma burda yazık günah insanların geleceğiyle oynama. Sen nasıl oldun böyle biraz anlatsana ?

  • İki evrak imzalamak dediğin milyon dolarlık ihaleleri ve hakedişleri imzalıyorsun. Yapılan işleri sahada bizzat incelemeden araştırmadan bunu yapamazsın. Yapıyorsan da sorumluluğun bedeli ağır olur.

 54. Sen eşek gibi çalış inş. Müh. Kazan sonra yine eşek gibi çalış 4 sene gece gündüz üstüne üniversite ortamın da olmasın mezun ol 1 bucuk- 2 bin liraya işe gir rezillik ya yapılacak iş değil

   • 6 ay para vermeyen,mezun mühendise maaş vermem ben yol ücretini vereyim burda yetiştir kendini diyen uluslararası iş yapan koca koca firmaları gördüm.Allah herkezin yardımcısı olsun.

  • Arkadaşlar saçma sapan konuşmayın maaş skalaları belli. Özel sektörde de işveren şirketlerinde belli bi çizgisi asgarisi vardır. Açıkcası neden diğer mühendisliklerde bu kadar yorum ve yerme yok ? Neden o zaman şuan istatisliklere göre en çok tercih listesinde mühendislikler arasında inşaat yazılıyor ve en popüler inşaat ? neden devlet ünv de makine elektrik kazanabilirken aynı puanla şırnak inşaat mühendisliğine gidemiyor ? neden özel sektörde en yüksek maaşla başlayan ve garantisi yüksek olan inşaat ? İyi olan taşlanır. İnşaat mühendisi piyasası bellidir başlangıç ve sınır yok herşey kendine bağlıdır. çok neden yaptım galiba ay anlamıyorsunuz.

   • bayan struct çünkü kimse bir şey bilmiyor kimse liseli çocuklara gerçekleri açıklamıyor yalanlar ve hayallerle tercih ediyorlar gidiyorlar da ondan yani televizyonda ali ağaoğlunu görüyorlar öyle olacaklarını sanıyorlar:)

 55. İyi bir inşaat mühendisi olmaz, olacak olan sadece iyi bir inşaat yüksek mühendisidir. Onun da iyi olabilmesi için öncelikle üniversite eğitimini (hangisi olursa olsun) başarılı bir şekilde bitirip devamında Avrupa ya da Amerika’ da master yapması gerekir . Bu eğitimler sonunda Avrupa ya da Amerika’ da en az on yıl çalışması gerekir sonrasında Türkiye’ ye döndüğünde doğru düzgün bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışma imkanı bulur ve vazgeçilmez olur. Kazanç ise değişkendir , 10 bin TL ile 100 bin TL arası kazanabilir. Surekli iş değiştirirse 10 bin, sabredip girdiği yerde kalırsa 100 bin.

  • Erol Çınar arkadaşım dediğin şartları sağlayabilen milyonlarca inşaat mühendisi arasından kaç tanesidir yada sen çok biliyırsun sanırım bir elinin parmakları kadar dediğin derece insan tanıyormusun bence hayır burdan inşaat mühendisi olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem Erol çınar arkadaşın dediği gibi olabileceğinizi sanıpta hayatınızı kazanma ihtimali çok az olan bir kumarda harcamayın mazallah bu işlerin sonu büyük bir pişmanlık travma,bunalım psikiyatrik bozukluklar tımarhaneye yada intihara sürükler adamı

 56. Hanımlar beyler kusura bakmayın eşekler gibi çalışmadan toplasan toplasan 4 senelik mühendislik fakültesi mezunu oldunuz diye kimse size 20 000 vermeyecek. Kendinizi geliştireceksiniz, staj yapacaksınız, emek verecek gerekirse bedavaya bile olsa gece gündüz kendinize bir şeyler katmaya çalışacaksınız. Ha yemiyorsa kardeşim istediğin mesleği seç başarılı olamazsın. Git ticaret micaret yap albüm falan çıkar. Burnun sürterek emek vermeden hiçbir şey elde edemezsiniz bunu bi kafanıza sokun. O dediğiniz meblağları alan insanlar gece gündüz demeden her türlü zorluğu göze alıp çalışanlardır bilgilerinize.

  • eşşekler gibi çalışacağına gidip hemşire olsaydın kesin devlette ataman var 3000 lirayı geçgin maaş ohh

    • hemşire denince neden düşülmüş olunuyor kardeşim? hem hemşirelik hem de inşaat mühendisliği okumuş ve halen hemşirelik yapan biri olarak konuşuyorum, emek ve kutsallığı bakımından inş. müh hemşireliğin yarısı bile olamaz.

   • madem böyle karalayacaksınız mühendislik mimarlık okumayın. Sen öylesin diye herkes öyle olmuyor. İMO toplantısında verilere baktıysan 3 yıllık inşaat mühendislerinden 3,5+ ve üzeri maaş alan kısım %70 lerde. Ki bunun göreceli oldıunu biliyorsun. İnşaat mühendisliği kutsal meslekir. Amacın ne?

 57. Meraba bende istiyorumda insaat muhendisligi ama hayalimdeki mimarlikti ama puanim yetmedi insaat muhendisliginden sinavla falan mimar olma sansim varmi

  • Mimarlık ne ya ? İnşaat mimarlığa bin çeker. Yaz ulan. Ortak dersler var mimarlıkla. Ama zaten belli bir zaman sonra inşaatın mimarlıktan daha kıymetli olduğunu anlayınca bu fikrinden vazegeçersin

 58. Arkasalar ben saglik lisesi mezunuyum ama %50 burslu insaat okumak istiyorum nasil yapmaliyim yardimci olabilirmisiniz

 59. Liseyi bitirdim sınavlara hazırlanıyorum mimar köylüm 500 bin tl lik jip le köye gelene kadar makina mühendis olmak istiyordum kararımı değistirdim inşaat mühendisi olucam :) bence para kazanmak için mühendisliğe yeteneğinin olması gerekiyor bu iş ressim cizmek gibi bazıları cin ali çizemez bazıları mona lisa çizer 3 katlı ev projesi cizen muhendisle burj khalifa nın projesinde çalışan mühendis aynı maaşı almayacaktır elbette

  • yürüü kim tutar seni her yıl mezun olan yüzbinlerce ve üstüne dünyadaki milyonlarca mühendisi bizim anadoludaki köylü akrabasının bindiği jipten ilham alarak burj khalifa yapacak

 60. Bu maaşlara kimse çalışmaz arkadaşlar böyle bir şey yok. Batırdıkça batırmışsınız. Yeni başlayan bir inşaat mühendisi devlette 3300 ile başlar ve kıdemle artar, yapı şirketlerinde çalışırsan 2800 den başlar. Ama gel gör ki asıl parayı kazananlar kendi işini yaparsan yani statik proje deprem dayanıklılık raporu vs en az aylık 8- 9 götürürsün. Müteahhitlike gireceksen o ayrı bir olay milyonlarla oynarsın. Önemli olan çevre. inşaat çevreniz varsa en az 5 olur sabit olmaz bi ay 3 bi ay 7 -8 . Memur zihniyetli öğrenciler böyle düşündüğü için bu maaşlarla çalışmak zorunda zaten ki yine bu kadar düşük deyil en düşük 3300 ₺.

 61. Arkadaslar ben teknikerlik bitirdim oncesinde de insaat bilgim vardi . simdi gecis yaptim dgs ile soylediginiz rakamlar cok sacma . ben her firsatimi buldugumda santiyedeyim . is saatinde gel santiye sefligi yap aksam git 3dmax, autocad cizimini yap tabi bu size bagli sorumsuz kisiyseniz eger yapi denetimden alacaginiz 2.500tl yok ben tasi sıkıp suyunu cilaririm derseniz eger 10.000de alirsiniz. Daha fazlada alirsiniz . kısacası aranan elaman olmak ve arkadasin soyledigi gibi bi işi başlangıcından sonuna kadar yurutmeniz .

 62. Arkadaşlar üniversite 3. Sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim.. Bu mesleği mecburiyetten sakın seçmeyin eğer bu işi seviyorsanız gerçekten çok eğlenceli bi meslek .. Kamuda ilk etapta özel şirkete göre daha yüksek maaş veriyorlar ama emekli olana kadar maksimum 4-5 arası alırsınız belki daha az ve emekli olduktan sonra yine özel bir şirkete başvuru yapacaksınız bence buna hiç gerek yok eğer mesleği seviyorsanız özel bir şirkette başlayın derim bir işi başından sonuna kadar takip etmek çok zevkli bir iş .. Maaşınızın yüksek olmasını istiyorsanız stajınızda alabildiğiniz kadar bilgiyi alın ben öyle yaptım inşallah ilerde staj yaptığım şirkette çalışmaya başlayacam

 63. genel olarak maaşlara baktığımızda az görünüyor. fakat bunu artırmak bizim elimizde.

  sen okuldan ingilizce + ek dil bilerek mezun ol. firmalar seni güzel bir maaşla işe çağırır zaten.

 64. Arkadaşlar, Yazdıklarınızı okuyunca yorum yapma gereği duydum. Tüm mühendislik dalları işi gereği tecrübeye ihtiyaç duyar. Yani siz üniversiteden mezun olduğunuzda ( stajınız çok iyi değilse) sıfır tecrübe ile mezun olursunuz. Yani işe başlar başlamaz 3 – 4 – 5bin gibi rakamları almayı planlıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İnşaat mühendisleri odasının tavsiyesine göre bir mühendisin maaşı brüt min. 3300 tl olmalıdır. Bu da sizin elinize 2300-2400 gibi bir meblağın geçeceği anlamına gelir. Tüm mühendisliklerde olduğu gibi ilk 5 sene tecrübe kazanma evresidir. Bu sürede az kazanma çok öğrenme yolunu tercih etmelisiniz. Yüksek maaş tamamen sizin kendi çabanıza bağlı olup ingilizce seviyenize, stajınızı nerede yaptığınıza, 2. bir dil bilip bilmemenize göre katlanacaktır. İşi öğrendikten sonra yurt içinde ilk birkaç yılda 3000 + TL seviyesine yurt dışına çıkabilirseniz 3000+ $ seviyesine gelebilir. Bu tamamen size bağlı. Eğer ki elinizde ya da ailenizde yatırım yapabilecek ya da ticarete başlayabilecek birikim mevcut ise kendi işinizin de patronu olabilirsiniz. Ama sonuçta ilk 5 yıl burun sürtme evresidir her halûkarda. Ben de 3 yıllık bir inşaat mühendisiyim. 1 yıl askerliği çıkarırsak 2 yıllık bir tecrübem var sayılır ve ben öğrenme kısmında olduğum için şantiye, büro, uzak, yakın demeden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. Sizler daha üniversiteyi bile okumadığınız için size çok uzak kalabilir. Tanıdıklarınıza danışın. İnşaat mühendislerine gidin. Emin olun size içtenlikle yardımcı olacaklardır.

 65. Abi böyle saçmalık olmaz ya sen o kadar çalışacaksın güzel bi üniversite inşahhat mühendisliği alacaksın 2 – 2.5 para alacaksın ticaret yap daha iyi anasını satayım :))

 66. Ben şantiyede çalışmak istiyorum şantiyede yada büroda çalışmamız isteğimize göremi yoksa çalıştığımız yer mi bunu belirliyor Teşekkürler

 67. Mühendisler için özel sektör daha avantajlidır bence.bende inşaat mühendisiyim. Tanıdığım bildiğim çevrede ilk etap 1500-2000tl arasında başlayan mühendisler ileriki yıllarda ( 5-10-15…..) 20000 TL te kadar çıkabiliyor.kendini geliştirme tecrübe kazanma ve özellikle bir projeyi başından sonuna kadar bitirme en önemli etkenler.projeye ne kadar hakim olunursa o kadar para kazanılır. Bu bir kendine mesleki güvendir.

  • Abi ben lise öğrencisiyim sana bi sorum olacak tı
   İnşaat mühendisliği bölümleri matematik ve geometriden alıyormuş aslı varmı
   Yoksa fen derlerinedemi önem veriliyor,universiteye yerleştirilirken.

 68. değişir bu durumlar benim dayım 1986 da jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş şimdi özel bir şirkette 25000 bin maaş alıyor hatta ve hatta yurt dışından büyük bir teklif geldi şirket gitmesin diye hisse verdi (yabancı dili yok)

 69. Menim oqlum muhendis olmaq isdiyir nece senetdi maasi necesdi serfelidimi qerarsiz qalib mene meslehet verin xahis edirem

  • azeri dayıcım oğlunun yiyorsa göt gelsin inşaata yemiyosa fiziği mukavemeti hiç gerek yok gelmesine gitsin soğan patates satsın köşeyi döner

 70. babam 20-25 yıldır mühendis özel sektörde 20000 tl civarı alıyor başlangıcda oda az alıyormus önemli olan kendini teknigini geliştirip işi iyi ögrenmekmiş ve diploma tabiki o yüzden bence ilk 3-4 yıl 3000 civarında alıp kendinizi geliştirerek bunu arttırabilirsiniz saygılar

 71. yeni mezun inş. mühendisi 1500-2000tl arası başlayıp 5000tl ye kadar çıkabiliyor. Üst sınıf tecrübesi ve bilgisi olanlardan bahsetmiyorum vasat ve üstü işler için.İnşaat teknikerleri için ise 1300tl civarı ile başlayıp 3000tl e kadar çıkan maaşları olabiliyor… piyasa şu an da bu şekilde… bilginize arkadaşlar.

 72. Ya ben cok kararsız kalıyorum mühendislik mi yoksa saglık alanimi tercih etmeliyim mühendislige gidip ortada kalmaktan korkuyorum ne yapmalıyım

  • şöyle söyleyeyim mühendis olursan ortada kalmassın öyle bir şey yok. Hiç bir mühendis ortada kalmaz tabi alan yine önemli bu konuda en iddalı olan inşaattır. Sağlık okuyacaksan eğer tıp diş eczacılık harici bir şey yazma ftr diyetisenlik odyoloji tarzı bölümlerden bir inşat mühendisi çok daha garantidir ve getirisi daha yüksektir. Güvenebilirsin :)

   • Hayır sağlıkta düzgün bir bölüm olmadıktan sonra okumanın bir anlamı yok inşaat mühendisliği oku. Daha prestijli ve getirisi iyidir.

 73. Arkadaşlar özel sektörde 1500-1750 TL maaşlardan bahseden yorumlar var. Özel sektörde gerçekten bu kadar az mı veriyorlar? Bu kadar az veriyorlarsa bunun nedeni ne? O kadar okuyoruz bu rakamlar çok çok az resmen dalga geçer gibi. Biri bunun sebebini açıklayabilir mi ?

  • okuldan çıkınca ne biliyorsun diye sorarlar adama ? ne diyeceksin abi ben okulu 3,20 ortalama ile mi bitirdim diyeceksin ? adam senin işi bilip bilmemene bakar okumana değil dostum..

 74. Yeni başlayanlar için özel sektör Ankara için 1500-1750TL, İstanbul için 1750-2250TL arasıdır maaşlar. Bu maaşlar ODTU, ITU vb. ünilerden mezun olanlara verilir. Örneğin; Enka İstanbul Beşiktaş ofisi 2-3 senelik mühendis maaşı 12*2500TL’dir, ulaşım hizmeti yoktur. Özelde insanların çalışma şartları nasıldır anlatmıyorum, kamuyla kıyaslamaya gerek gerek görmüyorum ama şunu söyleyeyim: Örneğin araba veya ev almak istiyorsunuz, cebinizde para yok. Kamuda işe başlarsanız ertesi gün hayalinize kavuşursunuz, özelde cesaret edemezsiniz.

 75. bu rakamlar yalan, ben ytü mezunuyum şantiyede adamın iflahını keserler günde en az 12 saat ve 2 haftada 1 gün anca tatil yaptırırlar verdikleri parada ilk başlangıçta 2bin olmaz bu paranın ancak çok büyük kurumsal şirketler sadece yanına yaklaşır , o şirketlerde de çalışmak için sadece 4 yıllık üniversite mezunu olmak yetmez torpil iyi derecede ingilizce program ayrıca sıkıntılara razı olmak ve daha fazlası lazım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.