Popüler Mühendislik Dalları

106791
popüler mühendislik dalları

Bu yazıyı popüler mühendislik dalları başlığı altında üniversite tercihi yapacak arkadaşlarımızı bir nebze yardımcı olabilmek için yaptım yardımı olur umarım. Elektrik Elektronik Mühendisliği elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve aynı zamanda elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların proje ve çalışmalarının geliştirilmesi ve de uygulamaya dökülerek denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendisliktir. Bu alanda eğitim alan ve mezun olan kişilere de Elektrik Elektronik Mühendisi denir.

mühendislik


Makine Mühendisliği Ülkemizde bulunan Ceoların %31 lik dilimini oluşturan bir mühendislik dalıdır. Türkiye de en çok okunan bir bölüm hakkında anlatılacak fazla bir şey yok.

için tıklayınız.


Endüstri Mühendisliği ülkemizde önemi yeni yeni kavranmaya ve fark edilmeye başlanan bu meslek hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Peki ama endüstri mühendisleri ne yapar? Makine mühendisleri makineleri tasarlar, elektrik elektronik mühendisleri makinenin elektriksel aksamlarını ayarlar, yazılım ve bilgisayar mühendisleri kodlamasını yapar, girişimci sermayesini ayarlar, endüstri mühendisleri ise; hazırlanan makinenin ne zaman, nerede, ne kadar, nasıl çalışacağını tasarlayan mühendislerdir. En basit şekilde anlatırsak endüstri mühendisleri bunu yapar.

Daha detaylı bilgi için ; endüstri mühendisliği


Ziraat Mühendisliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Mekatronik Mühendisliği Mekatronik mühendisliği bir çok disiplinin bir araya gelerek uyum içerisinde çalıştığı mühendislik dalıdır. Bu disiplinler Elektrik-Elektronik, Makine ve Yazılımdır. Mekatronik mühendisliğini robot mühendisliği olarak da düşünebiliriz. Özel sektörün robotlaşma yolunda büyük hızla ilerlemesi bu bölüm oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle iş sahası çok geniş olmasının yanında aranan eleman durumunda oluyorsunuz. Tıp alanının dahi artık işinin belli kısımlarını mekatronik mühendislerine bırakmaları bölümün önemini anlatıyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: mekatronik mühendisliği


Harita Mühendisliği Harita mühendisliği ve diğer adlandırmalarıyla jeodezi fotogrametri ve geomatik mühendisliğinin temel ödevi; yaşadığımız yeryüzünü daha iyi anlamlandırmak, planlamak, tasarlamak, izlemek ve idare etmek maksadıyla gelişmiş teknolojiye dayanan çeşitli mekansal yöntemlerin geliştirilmesi ve kullanımı, ülke ihtiyaçlarına mühendislik projelerine ve topluma yönelik çeşitli haritaların ve mekansal bilgilerin üretimi ve projelerin yer yüzünde konumun hassas olarak belirlenmesidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız: harita mühendisliği.


Enerji Sistemleri Mühendisliği Enerji Sistemi Mühendisliği doğal faktörleri elektrik enerjisine çevirme amacı ile oluşturulmuş bir bölümdür. Rüzgar, güneş, akarsu.. gibi doğal faktörleri elektrik enerjisine çeviren mühendislik dalıdır. Nükleer santralleri de bu mühendislik dalı altında görmek mümkün.


İnşaat Mühendisliği Hakkında çok fazla bahsetmeye gerek yok aslında ama ülkemizde en çok tercih edilen mühendislik dallarından birisidir. Türkiye gelişmekte olan ve sürekli göç alan bir ülke olduğundan inşaat sektörünü bitmeyen altın madeni kıvamında yapıyor.

İlgili yazılarımız;

Otomotiv Mühendisliği Sürekli gelişen bir sektör olması her gün yeni otomobil çeşitlerinin piyasaya sürülmesi aranan eleman olma lüksünü arttırıyor. Ülkemizde her nekadar kendi otomobil firmamızı kuramamış olsak da ülkemizde bulunan bir çok otomobil devleri bu alanda mühendisleri istihdam etmeye gayet müsait. Pek tabi işinde yüksek seviyelere gelen arkadaşları dünya markalarının evi Almanya Japonya gibi ülkelerde neden iş olanağı doğmasın. Bir otomotiv mühendisi üretim bandının başından sonuna kadar her alanda bulunmak zorundadır. Otomotiv mühendisliğinin ilgilendiği alanlar; Motosiklet, Otomobil, Kamyon… gibi motorlu taşıtlardır.


Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Artık her şey parmaklarımızın ucunda bir tık ile dünyalar elimizin altında ancak bu kadar kolay erişilen bir dünya aynı şekilde kolay mı kuruluyor? Asla. İşte bu dünyaların her taşını oluşturan bir yazılımcı ve bilgisayar mühendisi vardır. Mühendislik bilim dalının yazılım ve bilgisayar mühendislerine her zaman ihtiyaç duyar buda işsizlik oranının az olduğu anlamına gelmektedir.


Biyomedikal Cihazlar Mühendisliği Biyomedikal cihazlar mühendisliği doktor ve hemşire gibi tıp sektörü çalışanları ile birlikte çalışır. Biyomedikal mühendisinin başlıca görevi tıp alanında kullanılan cihazların bakımından yazılımını tasarlamaya kadar pek çok bilgi kaynağın derlendiği mühendislik dalıdır.


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mühendislik alanında kullanılan malzemelerin kimyasal oluşum ve dönüşümlerini sağlayan mühendislik dalıdır. Yeni malzemeler oluşturacağı için kimya alanı ile yakından ilgilidir. Mühendislik alanında önemli bir yer işgal etmektedir. Meslek alanları oldukça geniştir kimyadan uzay teknolojine kadar yolu vardır.


Havacılık ve Uzay Mühendisliği:Türkiye’de uçak mühendisliği adı altında geçen mühendislik dalının uluslararası alandaki ismidir. Bölüm kendi dersleri ile birlikte makine, inşaat ve elektrik-elektronik mühendislikleri dersleri vererek akademiye ve piyasaya uçak, helikopter, roket, uydu, insansız hava aracı, rüzgar türbini vb. havacılık ve uzay yapılarının yapımını üstlenen kalifiye elemanlar yetiştirir. Öğrenciler son sınıfta havacılık ve uzay mühendisliğinde uzmanlaşmak istedikleri dala yönelirler. Bu dallar aerodinamik, itki, yapı ve kontroldür. Bölümde sivrilen parlak bireylere iş imkanları ve akademik olanaklar -sanılanın aksine- oldukça yüksektir. Ülkemizde bu sektörde köklü eğitim vermekte olan üniversiteler ODTÜ, İTÜ ve THK Üniversitesi’dir.  Popüler mühendislik dalları.

26 Yorum

 1. Merhaba ben Genetik Mühendisliği okumak istiyorum detaylı bilgiler verirmisiniz yada önerirmisiniz bu bölümü?

 2. Ben makine teknikerliği okuyorum amacım makine mühendisliği. Ama hem elektrik hemde makine aynı zamanda bilgisayara da cok merakım var ki 2 yıllık bilg. Bitirdim zaten şuan hemşirelik yapıyorum ayrıca bunu da bitirdim:) bazen yeteneğimin ne oldugunu sasırıyorum mühendislikte hangisine yakınım sayın yöneticiler aydınlatırsanız çok sevinirim

  • biyomedical mühendisliği sana en uygun olanı sanırım, hem cihaz hem elektronik hem de sağlık alanında :d

 3. Arkadaşlar ben meslek lisesi elektrik öğrencisiyim
  Universitede muhendislik okumak istiyorum
  Ama elektrik ve elektronik muhendisligi

  Ama elektrik ve elektronik muhendislikleri ayrıliyormuş diye duydum

  Elektrik mühendisliği
  Ve
  Elektronik muhendisligi

  Mümkunse bana
  Ikisi arasindaki farki ve hangisini secmem konusun da yardımcı olur musunuz??

  • elektrik elektronik derslerinde ağırlıklı olarak elektrik derslerini alırsın ama seçmeli derslerden seçeceklerinle de elektronik üzerine gelişebilirsin

 4. 28 yaşındaysanız ve cedric izlediyseniz, kesinlikle kimya mühendisliği okumayın umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

 5. İnşaat mühendisliği okumamanızı tavsiye ederim yıl 15000 e yakın mezun veren bölüm iş imkanı çok yerlerde her yer 5 10 yıl tecrübesi olan inşaatçı arıyor yeni mezunlar inşaat dışında her işi yapıyorlar makine ve elektrik de bi o kadar mezun veriyor ama bu bölümler ölmez inşaata şantiyede çalışırsınız yapı,bina bitince yeni iş aramak zorundasınız ama makinede iş bitmiyor fabrikalar giderek arıyor otosanayi artıyor inşaatı şeçmek pişmaklıktan başka birşey değildir

 6. Günaydın , İyi Öğlenler ve İyi Akşamlar …
  Öncelikle Elektrik Mühendisliği bölümü Elektrik – Elektronik Mühendisliğinden tamamen bağımsız ve ayrı bir bölümdür. Elektrik-Elektronik Mühendisliğini anlatırken içine Elektrik Mühendisliğini de dahil etmenizdense Elektrik Mühendisliğini hiç anlatmamış olmanızı yeğlerim.
  Elektrik Mühendisliği ülkemizde ve dünyada 3 büyük ve köklü mühendislik biliminden biridir.(Makine , Elektrik , İnşaat )Çalışma alanları ve verilen eğitim Yüksek Gerilimi de kapsayan tüm elektrik uygulamaları , Kontrol ve Otomasyon uygulamaları ve Elektroniktir. Bir Elektrik – Elektronik Mühendisinin sizin belirttiğiniz gibi elektrik enerjisinin üretiminde ve dağıtımında çalışması mümkün değildir.Zira mezun olurken ne 1 KV üstü imza yetkileri vardır ne de böyle bir sistemi hesaplarıyla tasarlayıp kullanıma açabilecek bilgileri , eğitimleri. Umarım bu kadar açıklama sizin için yeterlidir.
  Sayın editör, sizden ricam bu tür önemli yazılarda daha detaylı ve sağlıklı çalışmanızdır. Başarılar.

  • Kesinlille uzak dur bu bölümden sağda solda duyxuklarin ile tercih edersen yanilirsin direk sektörde çalişanlardan bölüm hakkinda bilgi aldiğinda ne demek istediğimi anlarsin…

 7. merhaba hacettepe otomotiv mezunuyum şuan man şirketinde çalışıyorum herşey iyi gidiyo gibi bölümümü tavsiye ederim

 8. Arkadaşlar ukraynada uygun fiyatlara sınavsız mühendislik ve cesitli alanlarda universite eğitimi alabilir ve (YÖK)e denklik başvurusu yapabilirsiniz ben kiev ulusal havacilik üniversitesinde okuyorum bilgi almak isteyen arkadaşlar yazabilirler facebook=Ahmet Can Ebiş

 9. Keşke cevher, çevre, gıda mühendislikleri hakkında da bilgi verilseydi. Ama yine de güzel bir paylaşım olmuş. Ellerinizi sağlık.

 10. Jeofizik mühendisliği ve jeoloji mühendisliğini unutuyorsun herhalde onlar olmadan olmayacağını bile bile bir Jeofizik Mühendisi olarak hiç yakıştıramadım size…

 11. otomotiv mühendisleri üretimin başından sonuna kadar yer alamak zorunda olduğu gibi tasarımında da yer almak zorundadır sadece üretimde olmaz hatta daha çok ar-ge mühendisleri olarak eğitim alırlar ama bu dediğim şeyi her üniversite vermediği gibi her öğrencide bunu alamaz saygılar!!!

 12. biyomedikal cihaz mühendisliği diye bir mühendislik yok biyomedikal mühendisliği var biyomedikal cihaz teknolojisi yüksek okulu var

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.