Kaba İnşaat Maliyeti Ne Kadar

1
13
Kaba İnşaat Maliyeti

Zemin seçimi; kaba inşaat maliyeti ne kadar hesaplanırken göz ardı edilen asıl maliyetlerden biri binanın yapılacağı yerdir. Bina temelden çıkılacaksa, zeminin güçlendirilmesi için kullanılacak malzemelerden dolayı maliyetleri arttırmaktadır. Kat çıkılmasında böyle bir durum söz konusu olmasa da her iki durumda imar izni için ödenecek harç parası maliyetlerin içerisinde bulunmaktadır. Bunun yan sıra binanın kırsal kesimde veya kentte yapılması da işçilik ve malzeme fiyatlarını etkilemektedir.

Malzeme Seçimi

Maliyet, inşaatta kullanılacak malzemenin kalitesine ve miktarına göre farklılık göstermektedir. Tek kat ve ortalama 140 metre kare bina eğer var olan bir binaya ek olarak çıkacaksa duvarları olmadan net bir rakam verememekle beraber 30.000 TL diyebiliriz.

İnşaat sektörü

Bu meblağ içerisinde metre küp ile satın alınan beton, kalıp, demir ve işçilik bulunmaktadır. Duvar Malzemesi olarak kullanılacak malzeme tuğla ise ucuza mal edilebilir. Ancak tuğla ateşe karşı dayanıksız ve ısı yalıtımı düşük olduğundan ytong malzeme kullanılması günümüzde yaygınlaşmaktadır.

Demir malzemesi 12 mm olarak kullanılması durumunda Kg/mt 0.90 liradır. Beton seçimi de maliyetleri değiştiren diğer bir unsurdur. C18, C20, C30… Betonun çeşitlilik göstermesi dirençten kaynaklanmakla beraber mikserle ve ya pompa ile dökümde de fiyat farklılığı olmaktadır. Halen kullanılan inşaat projelerinde kullanılan beton türü C20 sınıf olup metre küp fiyatı 75 liradır. Kalıp fiyatı ise müteahhidin kolon, kiriş ve kat kaplamasının kullanımında kullanılan kereste ve buna bağlı malzemelerdir.

İnşaat Nem Kurutma

Burada malzeme seçimi en önemli maliyet gurubunu oluştursa da seçilecek malzemenin kalitesi uzun vadede kendini belli etmektedir. Zira ülkemizde kuzey, güney ve batıda birinci derece fay hatları bulunması nedeni ile binanın filizlerinin güçlendirilmiş olması önemlidir. Bunun yanı sıra malzemenin kalitesi ısı ve ses yalıtımı da sağlayarak uzun vadede katlanılan maliyeti düşürmektedir

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.