En Büyük Yıldızın Çapı Ne Kadardır

2958
UY Scuti

Şu, hepimizin aklına yerleşmiş olan ‘Güneş çok büyüktür!’ cümlesini bir daha gözden geçirelim. Gerçekten büyük müdür? En büyük yıldız o mu? Hayır. İşte bilinen en büyük yıldız: UY Scuti!

Evrenin en büyük yıldızı olarak kabul edilen UY Scuti, 5 milyar tane Güneş’i içinde barındırabilecek kadar büyük! En büyük yıldızın Güneş olduğunu düşünenlere adeta bir cevap olan bu yıldız, sosyal medya da sık sık karşımıza çıkıyor. Şimdiden bütün astronomi tutkunlarının gözdesi olan UY Scuti; çıplak gözle bile gözlemlenebilecek kadar büyük.

En Büyük Yıldızın Çapı Ne Kadardır

Ne Kadar Büyük Bu Yıldız?

Sabahları bize otuz iki diş sırıtan Güneş’in tam 1708 katı büyüklüğünde! Öyle ki, şöyle uzaktan bir baktığımızda UY Scuti’nin yanında Güneş’i göremiyoruz bile! UY Scuti gibi olan diğer tüm kırmızı süper dev yıldızların çevresinde meydana gelen disk, yıldızların tam boyutunun belirlenmesini zorlaştırıyor. Aynı durum UY Scuti için de geçerli. Tam boyutunun kesin olarak belirlenememesine karşın, UY Scuti’nin yarıçapı yaklaşık olarak 2,375,828,000 km olarak hesaplandı. Çapını hesaplamak için ise sayılar yetersiz kalır… En büyük yıldız olarak kabul edilen Canis Majoris’e bile toz yutturan bu yıldızın merkezinden yüzeyine gitmek için Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi 8 defa gidip gelmek gerekirdi.

Peki, Tam Olarak Nerede?

Dünya’dan 9 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki Scutum (Kalkan) Takımyıldızı’nda bulunuyor. Bulunduğu takımyıldızda 38. yıldız olan UY Scuti, kendi büyüklüğüne yakın olan Gamma Scuti Yıldızı’ndan sadece birkaç derece kuzeyde bulunuyor.

Peki, Güneş Kadar Parlak Mı?

Kat kat daha fazla. Güneş’ten tam 340.000 kat daha parlak! Yani şuan için Güneş’in UY Scuti ile boy ölçüşmesinin imkanı yok. Dünya’ya yakınlık konusunda Güneş galip gelirdi ama UY Scuti yine de hepimizin şampiyonu.

2 Yorum

  1. Yarı çapını biliyoruz neden çapını hesaplayamıyoruz ? Sanırı başka etkenlerde var işin içinde biraz bahsedebilirmisiniz?

    • vy cma daha büyük hem o vy canis majoris in resmi uy scuti nin değil hem Abdurrahman kardeşim scuti nin çapı 2 milyar km dir vy canis majoris in çapı 3 milyar km dir hem vy cma güneşin 2600 katı büyüklüğünden fazladır

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.