Kara Deliklerden Kaçabilir miyiz

97411
Kara Deliklerden Kaçabilir miyiz

Kara deliklerden kaçmak günümüzde pek mümkün gözükmüyor. Bunun nedeni kara deliklerin çekim kuvvetinin ışığın hızından daha fazla olmasıdır. Kara deliklerin kara olmasının nedeni de budur çünkü ışık bile kara delikten kaçamaz. Peki, size daha ilginç bir bilgi vereyim mi? Kara delikler bir tür uzay-zaman yırtığı olabilir. Nasıl mı? Einstein’ın ünlü görelilik teorisini bilmeyen yoktur. Albert Einstein bu teoriyi anlatırken bir çarşafın ortasına bir bowling topu ve farklı büyüklüklerde bilyeler bırakmamızı söyler.

Kara delik

Kütlesi en fazla olan bowling topu çarşafın en ortasına yerleşecektir ve uzayı bükecektir. Diğer toplar ise bükülen uzayda oluşan kestirme yolları izleyeceklerdir. Bu durumu kara deliğe uyarlarsak yoğunluğu sonsuz bir cismin bir anlamda kütlesi de sonsuz diyebiliriz (ölçülemeyecek kadar fazla miktarlara sonsuz diyoruz). Öyleyse sonsuz bir kütle uzayı sonsuz miktarda büker ve belki de uzay-zamanın dokusunda delik açabilir. Sonuç olarak kara delik enerjiyi bildiğimiz evrenin dışına aktarabilir böylece enerjinin korunumu yasasını da ihlal etmemiş olur. Tabii ki bunlar sadece bir varsayımdan ibaret, henüz gerçekleri tamamen bilemiyoruz.

Kara delikler hiç şüphesiz son zamanların en esrarengiz cisimleridir. Peki kara delikler nasıl oluşur? Karadeliklerin oluşması için birkaç farklı yol mevcuttur. Bu yollardan birincisi yıldızların çökmesidir. Bir yıldızın iç basıncı kendi kütle çekimini yenemediği durumda yani kütle çekim kuvveti elektromanyetik ve diğer kuvvetlere baskın çıktığında yıldız çökmeye başlar. Bu durumda yıldızın çökmesi karadelik oluşumuyla sonuçlanır. Galaksilerin çoğunun merkezinde bulunan devasa kütleli karadelikler büyük ihtimalle bu şekilde oluşmuştur.

Günümüzde, karadeliklerin oluşmasına yetecek kadar yüksek yoğunluklar sadece yıldızlarda mevcuttur. Fakat büyük patlamadan (big bang) kısa bir süre sonra evrenin çeşitli bölgelerindeki yüksek yoğunluktaki bölgelerde de karadeliklerin oluşmasına sebep olmuş olabilir.

Peki ya bir kara deliğin içine düşersek ne olur? Cevabı basit, kütle çekim kuvveti sizi çok hızlı bir şekilde kara deliğin merkezine yani bir uzay-zaman tekilliğine doğru çeker ve bu durumda ayağınıza uygulanan çekim kuvveti başınıza uygulanandan daha fazla olacağından boyunuzun uzayacağı ve aynı bir spagettiye benzeyeceğiniz tahmin ediliyor.

Ama siz tüm bu eğlenceli şeyleri yaşarken dışarıdan bakan bir gözlemci sizi olay ufkunda asılı görecektir, bunun nedeni ise kütle çekim kuvveti arttıkça sizin zamanda çok daha yavaş hareket etmenizdir. Yani teknik olarak zamanda ileri yolculuk etmiş olacaksınız.

Kara delikler nasıl yok olurlar? Kara delikler de her başlangıcı olan cisim gibi yok olacaklardır. 1974 yılında İngiliz fizikçi Stephen Hawking kara deliklerin ısı radyasyonu (Hawking radiation) yayarak enerji kaybettiklerini bulmuştur. Bu keşfin kabulü çok uzun zaman alsa da günümüzde bu teori kanıtlanmıştır. Bu teoreme göre mikro kara delikler daha büyük kara deliklere göre daha yayıcı oluyorlar, bunun nedeni yine kütle çekim kuvvetidir. Büyük kütleli bir kara delik, küçük kütleli bir kara deliğe göre daha fazla çekim gücüne sahiptir ve daha az Hawking radyasyonu yayar, dolayısıyla daha yavaş buharlaşır.

5 Yorum

  1. daha önceki eleştirimde de belirtmiştim. Karadeliklerin varlığın konusu hala kesin delile sahip değildir. Ancak kedni bütünleşik fizik teorime göre yapmış olduğum çalışmalarda da karadelik ile ilgili özel bir bölüm ayırdım. Çünkü oluşturduğum teoride ister istemez konuyla ilgili sorulmasa da bir cevap vardı.

    Öncelikle bir yanılgıdan bahsetmek gerekir. Işık bile karadelikle kaçamaz sözü tam anlamıyla algı yanılgısıdır. hele hele çekim kuvvetini ışık hızından fazla olması hiç değildir. Olay çekimin kuvveti değil, uzayı erişebildiği bölgelerini kontrol altına almasıyla alakalıdır. Ne demek şimdi bu? Konu aslında çok uzun ama elimden geldiğince kısa tutarak açıklamaya çalışayım. Işık sanıldığı gibi doğrusal bir şekilde ilerlemez. Yani fotonlar mermi gibi düşünmek sadece tasarım hatasıdır. Dalga teorisi de var ama tam olarak oda değil. Işık şu şekilde yayılır. Bunu en güzel açıklayacak olan deney newton sarkacıdır. O sarkaçta ki topların her birini foton olarak düşünürseniz aslında ışığın nasıl hareket ettiğini anlarsınız. Ama bunu gözünüzde canlandırırken üç boyutlu olduğunu unutmayın. Ve bir şeyi daha unutmayın. Foton dediğimi yapı tek başına olan bir yapı değilidir. Daha küçük parçaların birleşmesiyle oluşur. O birleşimin çeşitliliği frekansları ve bizdeki renk mantığını oluşturur zaten. gelelim konumuza. Sarkactaki toplar her zaman aynı şiddetle diğerini iter. Her zaman derken kast ettiğim ilk aldığı güç yavaşça düştüğünü unutmayın. Yani enerjisi kaybeder demektir. Karadelikler ise ışığı bildiğiniz anlamda çekmezler. Uzayı bükmek demek de bu anlamda kullanılmaz. Sarkaç örneğinden devamla mesela bir sarkaç düzeneğimi düşünelim. Mesela bunu uzunluğu 30 cm olsun. Ve bunu bin km3. boyunca uzayda birbirini etkileyecek şekilde yerleştirdiğimizi düşünelim. Algımıza göre bu yerleşme ışık kaynağı ile bizim gözümüze doğru bir çizgi çektiğimizde, hepsinin bu çizgiye yerleştiğini sanırız. Ve bu sanıya göre ışık bize doğrusal olarak gelir. Buraya kadar her şey normal. Ama bir noktada mesela 300. km. de çapı 5 km. olarak bir alanda bizim doğrusal sandığımız dizilim bu çağın merkezine göre dizilmeye başlar ve kısa zamanda ona göre dizilir. Bu tasarıma göre bu doğrultuda gelen ışık hareketi o 5. çapa takılınca hareket yönü değiştiği için hareketin merkezine doğru devam eden bir yol izler.(Bu çap karadelik olarak düşünülmeli. ) Bu tasarımda ışık olarak tanımlanan hareketin gücünde artış olsa da bunun nedeni yine çekim kuvveti değil, deneyde kullanılan düzeneklerin arasındaki mesafenin artmasından kaynaklanır. Karadelikler eğer vasa onun maddeyi yutmasıda başka bir konu. Ancak karadeliklerden kaçışın olmaması demekle anlaşılması gereknde şudur. Bu güce eğer yandan gelirseniz onun uzayı bükme alanındasınız demektir. Yok üstten gelirseniz hiç bir kuvvet sizi etkilemez. Peki ne olur. İşte burası diğer alemlere geçiş kapılarıdır. Zaman ve mekanın olmadığı bir noktaya düşersiniz ve istediğimiz zaman ve mekanda çıkabilirsiniz. Değil ama sadece daha iyi anlaşılması için örnek veriyorum. Fizikteki solucan deliklerinin girişidir burası.

  2. Kaçabiliriz. kara delikler delik değildir. Uzay ve zamanı bükmezler. Yörüngelerinden ışığın kaçamaması ancak x ışınlarının kaçması bunun delilidir. Işık hızında yutma gücü varsa ışık kaçamadığı gibi x ışınıda kaçamaz. O halde yörüngelerinin ışıkı absorbe edip x ışınımı yayan yoğun bir bulutsu olması gerekir. Bu elektronla dolu iyon hidrojen olabilir. Çekirdekleri çok yoğundur demir nikel ve karbonun füzyonu ile oluşan bu çekirdek kararlı 148 elementidir. Karanlık maddeyi bükebilir. Işıktan hızlı yolculuğa kapı açar. Aynı yükler birbirini iter prensibi ile karadelike manyetik kalkanlı bir araç ile dalarsak boyutlar arası geçide ulaşan bir kapıya ulaşabiliriz.
    Not güneş ve yıldızların merkezinde uranyum demir nikel içeren katı bir çekirdek vardır. Uranyumun bozunması sonucu kaynayan çekirdeğe sızan hidrojen demir ve nikelin ürettiği elektro manyetik alan tarafından yakalanan protonla ve karbon tarafın yavaşlatılan nötronla birleşerek döteryum ve trityuma dönüşür. Eğer güneşe su dökersek ayrışan oksijen merkeze çöker ve hidrojenin merkez ulaşmasını engelleyerek füzyonu durdurur. Çekirdek patlarsa uranyum demir nikel kaynaşır az kaynaşmada nötron yıldızı bol kaynaşmada kara delik oluşur.

    • Öncelikle yazdığınız yorumdan dolayı teşekkür ederiz Kemal bey, ama kara delikten kaçmamız imkansızdır kara delik x ışınlarını dahil evrendeki her şeyi içine çekme potansiyeli bulunur. Ancak S.W. Hawking 1974 yılında bulduğu hawking radyasyonuyla (ısı radyasyonu) kara delikten ısının kaçabildiğini bulmuştur bu şekilde kara delik kütle kaybeder bu durumda ısı radyasyonu ya kara delik tarafından salınır veya ışık hızından hızlı hareket eder bu konuda net bir bilgi yoktur

  3. Yazının bitişi olmamış sanki :/ Biraz daha okumayı beklerken baktım ki bitmiş. Ama hoşuma gitti konu. Teşekkürler :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.