Manyetik Gücün Metal Ayırmadaki Yeri: Manyetik Ayırma

2747
manyetik ayırma

Merhaba, otomasyon alanında bazen zor gözüken tasarımlar aslında bildiğimiz ama nerede ve nasıl kullanırız diye sorgulamadığımız bilgiler, öyle bir anda lazım oluyor ki  ben bunu biliyordum veya görmüştüm ama hiç aklıma gelmedi diye kendi kendimize söyleniriz. İşte bu çözümde o anlardan bir tanesi “manyetik ayırma“.

manyetik ayırmaHatırlatmak gerekirse; manyetik alan bir vektörel bir büyüklük olduğundan büyüklüğü ve yönü vardır. Bir mıknatısında oluşturduğu alanın etkilediği çizgilere de alan çizgileri denir. Bu çizgilerin yönü ise kuzey kutbundan güney kutbuna doğrudur. Aynı kutuplar ise birbirini itme etkisi oluşturur.

Manyetik Ayırma

Bütün bu bilgiler doğrultusunda yola çıkarak, endüstriyel alanda sac ayırma nasıl yaparız diye bir sorunla karşılaştığımızda bir de bunlara metallerin yüzeyinde yağ oluşturulmuşsa çıkılmaz bir problem haline gelirken imdadımıza mıknatısın gücü yetişiyor. Bu arada şunu da eklemek isterim ki, yağın metal yüzeyler arasında güçlü bir yapışma oluşturuyor ki, genelde insanın oluşturduğu kuvvet bile yetersiz kalıyor.

manyetik ayırma nedirUygulama; Üst üste yerleştirilmiş sac malzemelerin uc kısımlarına hesaplar doğrultusunda belirlediğimiz mıknatısı yerleştirerek sac ile mıknatıs arasında zıt kutup, üst üste yerleştirilmiş sac malzemeler ise aynı kutuba sahip olacağından saclar arasında itme kuvveti oluşturacaktır. Bu da bize vakumla veya diğer aparatlar ile almaya çalıştığımızda kolaylık sağlayacaktır.

Yazar: Makine Mühendisi Cengiz ZAFER

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.