Akademisyen Maaşları

12898
akademisyen maaşları

Akademisyen maaşları üniversitenin akademisyen ile yapmış olduğu özel anlaşmalara da bağlı olarak değişebilir. Akademisyen dediğimiz de öğretim görevlileri, uzmanlar, müfettişler asistanlar, doçent ve Prof. gibi unvanların yer aldığı branşlar bulunmaktadır. Öncelikle akademisyenlerin dekanlık, rektörlük ve rektör yardımcılığı gibi unvanları nedeni ile daha yüksek ücretler aldığını söyleyebiliriz. Bunlara mesleki ve görev tazminatları eklendiği için akademisyen maaşları biraz artmaktadır. Normal asistanlar üniversitelerde 2400 – 2900 TL arası maaş almaktadır. Yard. Doç. Doç. ve Prof. gibi unvanları bulunan akademisyen maaşları 3300 – 5100 TL arasında değişmektedir.

Bu maaşların kamuda verildiğini göz önüne alabiliriz. Devlet bünyesinde bulunan üniversitelerin dışında özel ve vakıf üniversiteleri de bulunmaktadır. Sayısı 125’ i aşkın olan bu özel ve vakıf üniversitelerinde akademisyen maaşları tamamı ile yapılan anlaşma ve kişisel sözleşmelere bağlıdır. Burada bir profesör maaşının 5000 – 14000 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Akademisyen maaşları ülkemizde normal meslek sahiplerinin çalıştıkları kamu kurumlarına göre çok az üzerinde olsa da bir eğitimci için yeterli miktarda ödeme yapıldığını söylemek mümkün değildir. ÖYP (Öğretim görevlisi yetiştirme programı) kapsamında akademisyen olan bir eğitimcinin maaşı ise 2300 – 2850 TL arasında değişmektedir. Akademisyen maaşları da tıpkı devlet memuru maaşları gibi yılda iki defa verilen ve ocak temmuz aylarında maaşlara yansıtılan zamlarla birlikte yükselmektedir. Özel üniversitelerde ise zamlar tamamı ile üniversite tarafından belirlenmekte olup maaşlara yansıtılacaktır. Üniversite senatosu tarafından belirlenen zamların tüm personele aynı şekilde uygulanmadığı ve yüksek başarı elde eden akademisyenlerin daha fazla zam ile yeni yıla sözleşme yapacaklarını söyleyebiliriz. Ancak belirlenen zam oranlarının memura verilen zamlardan aşağıya düşmeme şartı yazılı bir kural olarak üniversitelerin çoğunda uygulanmaktadır. Bu da yılda iki defa ve asgari % 4 + 4 olabilmektedir.

Akademisyen Maaşları 2015

  • Müfettiş (Bakanlık) 1/4 25 4.993 TL
  • Uzman maaşları (Merkez-Kariyer) 1/4 25 4.993 TL
  • Müfettiş maaşları (Bakanlık) 7/1 3 3.860 TL
  • Uzman maaşları (Merkez-Kariyer)7/1 3 3.860 TL
  • Müfettiş yardımcısı maaşları (Bakanlık) 9/1 0 3.351 TL
  • Uzman yardımcısı maaşları (Merkez-Kariyer) 9/1 0 3.351 TL

Dünyada akademisyen maaşları ise aşağıdaki gibidir.

dünyada akademisyen maaşlarıBu yazımızda internetten yaptığımız araştırmalar sonucu akademisyen maaşları hakkında bilgi verdik. Diğer mühendislik maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

Değerlendirme
Özgünlük
Önceki İçerikFren Balatası Nedir?
Sonraki İçerikUASB Kolon Reaktörler
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

2 Yorum

  1. bizim akademisyenlerin ülkeye bir yararı yok, ürettikleri hiçbir ürün yok, patentleri yok, yetiştirdiği öğrenciler yok. anca terör bildirilerine imza atsalar. onlara 1000 tl bile çok. bizim akademisyenler çok fazla siyaset yapıyor…………..

  2. Merhaba Oguzhan bey. Ben yurtdisinda enerji muhendisligi ile bilgi almak istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim . Turkiye de ve yurt disinda enerji sistemleri muhendisligi ne durumdadir .( Is imkani . Maasi)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.