Ana Sayfa Mühendis Maaşları Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları

Bu yazıda elektronörofizyoloji teknikeri maaşları hakkında bilgi vereceğim. İlk olarak Elektronörofizyoloji nedir? Elektronörofizyoloji, merkezi sinir sistemi hastalıkları teşhis edilirken kullanılan nörofizyolojik yöntemlerden biridir. Nöroloji ve fizyolojinin önemli bir dalı olan elektronörofizyoloji, dünyada en fazla insanın etkilendiği hastalıkların başında gelen merkezi sinir sistemi bozukluklarının teşhisinde olmazsa olmaz yöntemlerden biridir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Nedir

Elektronörofizyoloji Teknikeri Kimdir? Ne İş Yapar?

Elektronörofizyoloji teknikeri, MSS bozukluklarının teşhis edilip tedavisinin yapılabilmesi için faydalanılan nörofizyolojik yöntemlerin uygulanmasında, hekimle birlikte çalışan teknik elemanlardır. Kısaca ENF olarak da adlandırılan bölüm eğitimi, hem vakıf hem de özel üniversitelerde verilmekte ve 2 öğrenim yılı sürmektedir. Fazla sayıda insanı etkileyen hastalıklar kategorisinde kullanılan bu yöntemin uygulayıcısı olan bölüm mezunlarının, hastalığın etki alanı bakımından geniş yelpazeli bir grupta yer alması nedeniyle çok yüksek bütçeli bir araştırma projesinin içinde yer alabilme fırsatları da vardır.

Araştırmalara katılmak isteyen mezunlar, özel olarak bu konuda teknisyenlik eğitimi alacak olup, eğitim bitiminde hem Türkiye’de hem de yurt dışında çalışma olanağı bulabileceklerdir. Araştırmacı olmak isteyen mezunların ise dikey geçiş yaparak (DGS ile) eğitimlerine devam etmeleri gerekmektedir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri maaşları

Elektronörofizyoloji Eğitimi Süreci

2 yıllık bir önlisans programı olan bölümde öğrenciler ilk yıl; Temel Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Temel Farmakoloji, Nörofizyolojik Cihaz ve Ekipmanları, Elektroensefalografi (EEG), Konnitif Nörofizyoloji 1, Nöroloji 1, Uyku EEG’ si ve PSG, Sinir ve Kas Anatomisi, Biyofizik, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Üniversite Kültürü 1 ve 2, Atatürk İlke ve İnkılapları 1 ve 2, Türk Dili 1 ve 2, İngilizce 1 ve 2 derslerini görmektedirler.

İkinci yılda ise hem teorik hem uygulama dersleri gören öğrenciler teorik olarak; Kognitif Nörofizyoloji 2, Nöroloji 2, Elektromiyografi (EMG), Duyusal Uyarılmış Potansiyeller, İlk Yardım, Sağlık Hukuku, Meslek Etiği ve Halk Sağlığı derslerini alırken uygulamalarını ise Klinik Elektronörofizyoloji Uygulamaları adı altında gerçekleştirmektedir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri maaşı

Elektronörofizyoloji Teknikerleri Nerede Çalışır?

Elektronörografi, elektroensefalografi, polisomnografi ve uyarılmış potansiyel incelemeleri yapmak gibi görevleri olan teknikerler, nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları uzmanlarının mevcut olduğu devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, özel hastaneler ve ihtiyaç duyulduğu takdirde özel muayenehanelerde çalışabilmektedirler.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadardır?

Çalışılan kuruma göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bir elektronörofizyoloji teknikeri maaşları, devlet hastanesinde yaklaşık olarak 4 bin lira olmaktadır. Ayrıca maaşlar döner sermaye ve performans ödemeleriyle artış gösterebilmektedir. Maaşlar özel hastane ve özel muayenehanelerde ise 2500-3000 arasında değişmektedir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar