Ana SayfaMühendis MaaşlarıElektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları

Bu yazıda elektronörofizyoloji teknikeri maaşları hakkında bilgi vereceğim. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de maaş durumunuz tamamen çalıştığınız kurum ve tecrübenize göre değişir. Tüm yazıyı okumak istemiyorum direk elektronörofizyoloji teknikeri maaşı ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazının en altına inebilirsiniz. Eğer bölüm hakkında bilginiz yoksa bu yazıdan bölüm hakkında bilgi alabilirsiniz: Elektronörofizyoloji Teknikeri Nedir

elektronörofizyoloji teknikeri nedir

Elektronörofizyoloji Nedir?

Elektronörofizyoloji, merkezi sinir sistemi hastalıkları teşhis edilirken kullanılan nörofizyolojik yöntemlerden biridir. Nöroloji ve fizyolojinin önemli bir dalı olan elektronörofizyoloji, dünyada en fazla insanın etkilendiği hastalıkların başında gelen merkezi sinir sistemi bozukluklarının teşhisinde olmazsa olmaz yöntemlerden biridir.

elektronörofizyoloji teknikeri maaşları

Elektronörofizyoloji Teknikeri Kimdir? Ne İş Yapar?

Elektronörofizyoloji teknikeri, MSS bozukluklarının teşhis edilip tedavisinin yapılabilmesi için faydalanılan nörofizyolojik yöntemlerin uygulanmasında, hekimle birlikte çalışan teknik elemanlardır. Kısaca ENF olarak da adlandırılan bölüm eğitimi, hem vakıf hem de özel üniversitelerde verilmekte ve 2 öğrenim yılı sürmektedir.

Fazla sayıda insanı etkileyen hastalıklar kategorisinde kullanılan bu yöntemin uygulayıcısı olan bölüm mezunlarının, hastalığın etki alanı bakımından geniş yelpazeli bir grupta yer alması nedeniyle çok yüksek bütçeli bir araştırma projesinin içinde yer alabilme fırsatları da vardır.

Araştırmalara katılmak isteyen mezunlar, özel olarak bu konuda teknisyenlik eğitimi alacak olup, eğitim bitiminde hem Türkiye’de hem de yurt dışında çalışma olanağı bulabileceklerdir. Araştırmacı olmak isteyen mezunların ise dikey geçiş yaparak (DGS ile) eğitimlerine devam etmeleri gerekmektedir.

elektronörofizyoloji teknikeri maaşları

Elektronörofizyoloji Eğitimi Süreci

2 yıllık bir önlisans programı olan bölümde öğrenciler ilk yıl; Temel Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Temel Farmakoloji, Nörofizyolojik Cihaz ve Ekipmanları, Elektroensefalografi (EEG), Konnitif Nörofizyoloji 1, Nöroloji 1, Uyku EEG’ si ve PSG, Sinir ve Kas Anatomisi, Biyofizik, Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri, Üniversite Kültürü 1 ve 2, Atatürk İlke ve İnkılapları 1 ve 2, Türk Dili 1 ve 2, İngilizce 1 ve 2 derslerini görmektedirler.

İkinci yılda ise hem teorik hem uygulama dersleri gören öğrenciler teorik olarak; Kognitif Nörofizyoloji 2, Nöroloji 2, Elektromiyografi (EMG), Duyusal Uyarılmış Potansiyeller, İlk Yardım, Sağlık Hukuku, Meslek Etiği ve Halk Sağlığı derslerini alırken uygulamalarını ise Klinik Elektronörofizyoloji Uygulamaları adı altında gerçekleştirmektedir.

elektronörofizyoloji teknikeri maaşı

Elektronörofizyoloji Teknikerleri Nerede Çalışır?

Elektronörografi, elektroensefalografi, polisomnografi ve uyarılmış potansiyel incelemeleri yapmak gibi görevleri olan teknikerler, nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları uzmanlarının mevcut olduğu devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, özel hastaneler ve ihtiyaç duyulduğu takdirde özel muayenehanelerde çalışabilmektedirler.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadardır?

Aşağıdaki tabloda devlet çalışan elektronörofizyoloji teknikeri maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hesaplama yapılırken bekar ve çocuksuz personel kriterleri, BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi, G.S.S. Primi, AGİ vs gibi yardımlar dikkate alınmamıştır.

Derece Hizmet Yılı Eğitim Net Maaş
9 Yeni Başlayan Ön Lisans 9.453
8 3 yıl Ön Lisans 9.577
7 6 yıl Ön Lisans 9.618
6 9 yıl Ön Lisans 9.705
5 12 yıl Ön Lisans 9.724
4 15 yıl Ön Lisans 9.961
3 18 yıl Ön Lisans 10.080
2 21 yıl Ön Lisans 10.281
1 24 yıl Ön Lisans 10.626

Çalışılan kuruma göre değişiklik gösterebilmekle birlikte bir elektronörofizyoloji teknikeri maaşları, devlet hastanesinde yaklaşık olarak 9 bin lira olmaktadır. Ayrıca maaşlar döner sermaye ve performans ödemeleriyle artış gösterebilmektedir. Maaşlar özel hastane ve özel muayenehanelerde ise 4500-9000 arasında değişmektedir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?