Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

8307
Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapmaktadır? Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan kişiler isterlerse özel sektörde isterlerse devlet sektöründe çalışabilirler. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri firmalarda yazılım alanlarında çalışabilirler. Bu alanlarda bilgisayar programı ve oyun yazabilirler. Firmaların bilgi işlem alanında çalışan bilgisayar mühendisi sayısı daha çoktur. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle günlük hayatta ve iş yerlerinde bilgisayarların önemi artmıştır.

Bilgisayarların öneminin artmasıyla birçok işlem bilgisayarlar üzerinden yapılmaktadır. Örneğin bankaların bütün işlemleri bilgisayarlar üzerinden yapılır. Bu yüzden bilgisayarlar ile yapılan işlerde bilgisayar mühendislerinin önemi çok büyüktür. Bunların yanında bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı bilgisayar mühendisleri yeni koruma programları yazarlar ve bilgisayarları saldırılara karşı korurlar.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi

Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniş olduğundan ve çalışma koşulları da iyi olduğundan en çok tercih edilen bölümlerden birisidir. Özel sektör bilgisayar mühendisi maaşları diğer özel sektör çalışanları maaşlarıyla kıyaslandığında çok daha yüksek seviyededir. Bilgisayar mühendislerinin maaşlarının yüksek olmasının nedeni bilgisayarlar ile yapılan işlemlerde bu işlemleri kayıt altına alan programlar yazmaları, bilgisayarları herhangi bir korsan saldırılara karşı korumaları ve bilgisayarlar arasındaki bağlantıları sağlamalarıdır.

Bankacılık sektöründe sürekli para dolaşımının olması ve çoğu işlemin bilgisayarlar üzerinden online olarak yapılması, bankacılık sektöründeki bilgisayarların ve internet sitelerinin korsan saldırılara maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bilgisayar mühendisleri internet sitelerini ve bilgisayarları korurlar ve bu korsan saldırılara karşı gereken önlemleri alırlar.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ortalama Ne Kadardır?

Bilgisayar mühendisi maaşları bilgisayar mühendisinin kendi alanını ne kadar iyi bildiğiyle ilgilidir. Ortalama bir özel sektör bilgisayar mühendisi maaşları 4.000 – 5.000 Türk lirası arasındadır. Ancak programlama ve yazılım alanında çok iyiyseniz bu ücretler özel sektörde 10.000 Türk lirasını bile geçmektedir. Devlet memuru olarak görev yapan bilgisayar mühendisi maaşları 2.750 Türk lirasından başlamaktadır. Devlet memuru olarak görev yapan bilgisayar mühendisleri özel sektörde çalışan birçok bilgisayar mühendisinden daha az maaş almaktadırlar. Bu yüzden bilgisayar mühendisliği alanında kendinizi geliştirerek çok daha yüksek tutarda maaş alabilir ve internet sitesi yapımı, bakımı gibi işlerle ek kazançlar sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: bilgisayar mühendisliği maaşları

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.