Nikolai Kardaşev Ölçeği – Medeniyetler

2
36

Dünya medeniyeti olarak bu ölçeğe henüz giremesek de önümüzdeki yüz yıl içerisinde bir ihtimal başarabiliriz. Bu ölçek rus bir astronom olan Nikolai Kardeşev tarafından ortaya atılan bir çeşit hipotezdir ve gerçekliği ispatlanmamıştır ama ihtimal dahilinde heyecan verici bir durumdur. Olabilecek uzay medeniyetlerinin enerji seviyeleri, enerji üretimleri ve tüketimlerini baz alarak yaptığı evrensel medeniyet sıralamasıdır. Kardaşev’e göre uzayda ve hatta şuan ki teknoloji ile göremeyeceğimiz uzaklıktaki galaksilerde bulunan veya bulunma ihtimali olan çok ileri seviye medeniyetler ve bunların kullandığı enerji çeşitlerinden bahsedeceğim.

Nikolai Kardaşev üç tip uzay medeniyetini teknolojik gelişmelerine ve enerji ihtiyacını karşılamalarına göre sınıflandırdı. Ama dördüncü tip medeniyetin çok ileri seviye olacağına inanıyordu fakat onunla alakalı herhangi bir bilgi sunmadı bundan dolayı olabilecek diğer dört ve beşinci medeniyet hakkında ise ünlü bilim insanları ve teorist olan Michio Kaku, Robert Zubrin ve Carl Sagan tahminde bulundular.

Medeniyet Tipleri;

Medeniyet Tipi – 1; Gezegensel Toplum

Gezegensel ToplumBu tip medeniyetin özelliği yaşadıkları gezegenin bütün enerjisini kullanabildikleri yani doğal fenomenleri kontrol altında tutarak enerji üretebilen bir toplum tipi, örneğin; volkanları, iklimi ve depremleri kontrol ederek bunlardan enerji üretip kullanması. Hatta kendine komşu olan yıldızlardan bile enerji toplayabilen bir toplum.

Medeniyet Tipi – 2; Gezegenler Arası Toplum

Gezegenler Arası ToplumBu tip ise bütün yıldızların enerjilerini kontrol altında tutarak onların enerjisini kullanabilen bir toplum tipi. Mega makineler (Dyson Sphere – Dyson Küresi/Star Trek)  ile bir yıldıza yaklaşıp onu ele geçirerek daha sonra enerjisini kullanmak. Örneğin bu küre ile güneşi tamamen bir kafesin içine kapatıp bütün enerjisinden faydalanabiliyorlar. Füzyon enerjisini en üst seviyede kullanabiliyorlar. Hatta bazı gezegenleri “kullan at” mantığı ile enerjilerini emip yok olmaya bırakabiliyorlar.

Medeniyet Tipi – 3; Yıldızlararası Toplum

Yıldızlararası ToplumÜçüncü seviye toplum Nikolai Kardaşev hipotezinin son toplumu olup son iki toplum yukarıda bahsettiğim kişilere aittir ve bu toplumun özellikleri ise şöyledir;
Galaksiler arası seyahat yapabilen bu toplum aynı zamanda yıldızdan yıldıza enerji bağlantısı kurabiliyor ve başka gezegenlerde koloni kurabiliyorlar. Robotların ve sibernetik organizmaların en üst seviyede olduğu toplum tipidir. Örn; (Mass Effect/Reapers)

Medeniyet Tipi – 4; Galaksiler Arası Toplum

Galaksiler Arası ToplumBütün evrenin enerjisinden faydalanabilen medeniyet türüdür. Bu ırk evrenin genişlemesini aşabilir aynı zamanda büyük kara deliklerde yaşayabilirler. Uzay-zaman yapısını değiştirebilirler.

Medeniyet Tipi – 5 ; Toplum İsmi Verilememiş

MedeniyetSon olarak beşinci tipi evrenin ötesindeki enerjiyi kullanabildiği ve çoklu evrenden yararlanabildiği gibi evreni de istediği gibi kullanabilen bir toplum tipidir. Bu toplum çeşidine isim verilmemiştir.

evrimDünya bu işin neresinde diye sorarsanız, şuan fosil yakıta bağlı bir medeniyet olduğumuz için Medeniyet Tipi “0” olarak geçiyor ama 100 ve 200 yıl sonra tip-1 toplum sınıfına girebileceğimiz öngörülüyor.

Yukarıda yazdıklarım tamamen hipotez ve teorilerden meydana gelmektedir.

Referanslar;

1 – futurism.com/images/kardashev-scale-the-kinds-of-alien-civilizations-in-our-universe/
2 – articles.latimes.com/
3 – en.wikipedia.com / Kardashev_Scale

2 Yorum

  1. İnsanüstü medeniyetlerin varlığı tam olarak kabul görmemişken bu tip bir sınıflandırma yapmak pek gerekli mi tartışılır lakin sınıflandırma ölçeği gayet doğru bir çizgi üzerinde ki insanlığa verilmesi gereken değer daha da aşağıdır çünkü insanlık hala enerjisini radyoaktif yollarla üretip bulunduğu gezegene zarar verme riskini arttırıyor bu yüzden insanlık için daha aşağı bi ölçek olması lazım en azından şimdilik …

    • Merhaba,
      Yorumunuz için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi henüz Dünya dışı zeki varlıklara rastlanılmış veya kanıtlanmış değil ama bazı bilim adamları olma ihtimaline karşı bu tarz sınıflandırmalar yapıyor. Benim bu konuda ekstra olarak şöyle bir yorumum var ; belkide bilim insanları artık fosil yakıt dışında farklı enerji türlerini kullanmamız gerektiğini ve bunu nerelerden nasıl yapmamız gerektiğini böyle bir sınıflandırma yaparak dünyaya dolaylı yoldan mesajda veriyor olabilirler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.