Okul Öncesi Eğitim Nasıl Verilir

2181
okul öncesi eğitim nasıl verilir

Eğitim doğumla başlayıp bir ömür boyu devam eden süreçtir. Eğitim ailede başlar. Oysa ebeveynler çocukların eğitimlerinin okulla birlikte başlayacağına inanıyorlar. Okul öncesi eğitimin verilmesi çocukların gelecekteki hayatları üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır. Eğitim hayatı ve günlük yaşantısında öğrenme kapasitesi yüksek olacaktır.

okul öncesi eğitimin önemiDavranışlarda tutarlı, özgür ve disiplin arası bir denge, sevgiyle, kendi kendine yetebilen sorumluluk sahibi, özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek bütün anne-babaların dileği. Okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklar grup içinde paylaşmayı, uzlaşmayı, oyun oynayarak yukarıda saydığımız davranışların kazandırılmasında önemli rol oynar. Pek çok el becerisi gelişir. Oyun sadece hoş vakit geçirmek için değil çocuğun kaliteli zaman geçirmesini sağlayan bir araçtır. Oyun çocuğa özgürlük sağlar, kuralları öğrenme, dikkat, karar verme akıl yürütme, kendinin ifade edebilme bunların arasındadır. Oyun çocuğu mutlu eder.

Evde anne- baba ile başlayan eğitim okul öncesi eğitim kurumlarında devam eder. Kreş, anaokulu seçimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kreşe gitmeyen çocuklar için evde alternatifler üretilebilir. Evde çocuğun ilgisini çekebilecek aylık yayınlara abone olunabilinir. Okul öncesi setler takip edilebilir. Haftada bir gün çocuğa randevu verilip, değişik bir mekanda zaman geçirilebilir. (Müze, kütüphane v.b) hafta sonu ailece etkinlik yapılabilir. Anne, evde çocukların saati saatine uyabileceği bir program hazırlarsa çocuğun gelişimine katkıda bulunacaktır.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

okul öncesi eğitimBilimsel araştırmalar öğrenmenin en yoğun olduğu dönemin 0 – 7 yaş dönemi olduğuna dikkat çekiyor. Çocukların zihinsel, ruhsal, fiziksel gelişimleri için okul öncesi eğitim nasıl verilir? Sorusu akıllara geliyor. Çocuğunuz 2 yaşına ulaştıktan sonra ona şekilleri, sayıları, renkleri, hayvan isimlerini öğretebilirsiniz. Çocuğun yaşına göre uygun oyunlar seçilip oynanabilir. İyi bir gelecek için öğretmenlerimizin, ailelerimizin, ortak hedefi çocuklarımız olmalı. Çocuk sevgiyle, güvenle büyütülmeli ki özgüvenleri gelişsin. Amacımız yaşamsal beceri öğretiminin verilmesi, problem çözme becerisi güçlü bir kişilik her şeyden önce insan olmasını sağlamaktır.

Tüm çocukların imkanlar dâhilinde anaokuluna gitmesi mümkün değildir. Türkiye’de 22 milyon çocuktan sadece %25’i okul öncesi eğitimden faydalanabiliyor. Okul öncesi eğitim bilincinin kazandırılması için anne ve babalara da eğitim verilmesi gerekiyor. Okul öncesi eğitim kurumları veli anketi yaparak beklentileri belirleyebilir. Ev ziyaretleri, ailenin koşullarının belirlenmesinde etkilidir.

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikTermal Pasta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yenilenir
Sonraki İçerikNasıl Armatör Olunur
Sevil Kutlu

Merhabalar ben Sevil Kutlu. Mühendis Beyinler’de sizlere bilgilerimi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

1 Yorum

  1. Çok önemli bir konuya deginmissiniz.
    Okul öncesi eğitim çocuğun gelişmesi için büyük bir öneme sahip. Bu noktada ebeveynlere büyük bir görev düşüyor, her ebevynin mutlaka çocuk gelişimi üzerine eğitim alması gerekir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.