Kuantum Mekaniği

6752
Kuantum Mekaniği

Şu an buradan başka bir yerde de var olmadığınıza emin misiniz? Bilimin büyük dehası Albert Einstein, 20. Yüzyılın başlarında tartışılmaya başlanan kuantum gerçeğinin getirdiği temel varsayımlara uzun yıllar hep kuşkuyla yaklaşmış ve bu yeni teoriye bakışını en güzel özetleyen ünlü “Tanrı zar atmaz” sözüyle de bu konuda kuşkucu bir tavır içinde olduğunu her fırsatta belli etmişti. Oysa çağımızın en ünlü evrenbilimcisi Stephan Hawking, selefinden onlarca yıl sonra ‘Tanrı zar atmakla kalmaz bazen onu göremeyeceğimiz yerlere de atar” diyerek kuantumun artık kesinleşen varlığını adeta dünyaya ilan etmiştir.

Hemen belirtmeyelim ki, Einstein’in hayatının son dönemleri, geç kabullendiği kuantum gerçeği üzerine art arda ortaya attığı ve bilim dünyasını şaşkına çeviren teoriler için çalışarak geçti. Bugün bilim insanları halen bu teorileri ispat etme çabasıyla hummalı bir çalışma içerisindedir.

Kuantum Mekaniği nedir

Kuantum Mekaniği, çılgın bir masalın mucizevi bir şekilde gerçek olduğu akıl almaz bir kuramlar bütünüdür. Her ne kadar günümüzde yalnızca atom ve atomaltı seviyelerde deneyimlenebiliyor olsa da, klasik mekaniğin tahtını iyiden iyiye sallamıştır. Hem de kuşkuya yer bırakmaksızın tüm ihtişamıyla gelip, bilimin ortasına yerleşmiştir.

Kuantum dünyasındaki asıl çılgınlık, sağ duyuya dayanan, bugüne dek öğrendiğimiz ve de bildiğimiz pek çok kavramı adeta ‘ti’ye alıyor olmasıdır. Örneğin bildiğimiz fiziksel düzende, bir parçacık yanımızda duruyorsa başka bir fiziksel etki olmadığı sürece orada öylece durmaya devam edecektir. Oysa kuantum dünyasında durum çok farklıdır. Parçacık zamandan bağımsız olarak buradan yok olup, başka bir konumda belirebilir. Ya da aynı anda bir kaç yerde olabilir. Üstelik zaman ve mesafeden bağımsız olarak..

Everett’in 1954 de ortaya attığı ‘Çoklu Evrenler Teorisi’ ise kuantum fiziğiyle gelen en uçuk teorilerdendir. Sonsuz sayıda olasılığa bağlı olarak, sonsuz sayıda da evrenin varolduğunu savunan akıl üstü bir kuramdır kendisi.

Yazılacak o kadar çok şey var ki bu konu üzerine, neredeyse sınırsız gibi. O yüzden sadece durup düşünün bu seferlik: Sadece burada mı yaşıyorsunuz acaba şu an, yoksa yaşamınızda karşılaştığınız tüm olasılıkların hayat bulduğu sınırsız sayıdaki evrenlerin tümünde birden mi?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.