Ana SayfaBilgisayar MühendisliğiOtomatik Kontrol Sistemlerinin Avantajları

Otomatik Kontrol Sistemlerinin Avantajları

Bu kalabalık dünyada iş yükü her zaman sorun olmuştur. Çözüm olarak otomatik sistemler ortaya çıkmış ve iş yükünün hafifletilmesi hedeflenmiştir. Otomatik kontrol sistemlerine yaygın olarak atfedilen avantajlar arasında daha yüksek üretim oranları ve artan üretkenlik, malzemelerin daha verimli kullanımı, daha iyi ürün kalitesi, daha iyi güvenlik, daha kısa çalışma haftaları ve azaltılmış fabrika teslim süreleri sayılabilir.

otomatik kontrol

Otomatik kontrol kullanımını haklı çıkarmanın en büyük iki nedeni, daha yüksek çıktı ve artan üretkenlik olmuştur. Bu en büyük iki neden üreticinin avantajı olmuş ve yıllar içinde her yerde görülmüştür. Günümüzde elektronik cihazları uzaktan yönetmek oldukça basittir. Bu nedenle otomatik kontrol hayatımızın her alanında görülmektedir.

Otomatik Kontrol Sisteminin İnsan Hayatına Etkileri

Otomatik kontrolün modernizasyonu ile birlikte insan hayatının birçok alanında birçok avantajı bulunmaktadır. Dışarıdayken evinizi kontrol etmek, tatilden eve dönerken evin sıcaklığını kontrol etmek, evlerimizden uzaktayken evcil hayvanlarınızı izlemek vb. Gibi önemli işleri otomatik kontrol ile kontrol etmek mümkündür.

Otomotiv Endüstrisinde Otomatik Kontrol Sistemi

Otomotiv endüstrisinde otomatik kontrol hemen hemen her yerde görülebilir. Kontrol teknolojisi, kişisel ve toplu mobilite sistemi olarak karayolu taşıtlarının otomasyonunu ve evrimini önemli ölçüde hızlandırıyor.

araba motoru

Araçlarda kullanılan TLA elektronik ve kontrol teknolojisi, sensörler ve aktüatörler, elektronik kontrol ünitesi (ECU), yazılım, araç elektrik sistemleri ve çoğullama alt sistemleri gibi araç içi cihazlar ve alt sistemlerden etkilenir (Öksuzoğlu, 2000). Tüm bunlar, iş yükünü azaltmak ve uzaktan yönetmek ana amacına toplanır.

Denizcilikte Otomatik Kontrol Sistemi

Denizcilikte özellikle balık beslemede otomatik kontrol sistemleri kullanılmaktadır çünkü insanların bunu belli bir alanda eşit olarak, belirli bir alana yayması çok zordur ve bu da otomatik sistemlerle mümkündür. Otomasyon, bir iş akışının, prosedürün veya ekipmanın insan kontrolü dışında otomatik hale getirilecek şekilde dönüştürülmesidir.

otomatik balık yemleme

Su ürünleri yetiştiriciliğinin büyümesiyle birlikte artan işgücü ihtiyacı, tüm dünyada ıslah sistemlerinin otomasyonla entegrasyonunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle zamandan ve işçilikten tasarruf etmek ve üretim maliyetlerini azaltmak için mekanizasyon gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Uzay Endüstrisinde Otomatik Kontrol Sistemi

Uzay endüstrisinde otomatik kontrol çok önemlidir çünkü herhangi bir astronot uzaya gittiğinde, uzaya gitme amacının dışında astronotun sağlığı için de oldukça önemlidir. Astronotun uzaya giderken bulunduğu ortamdaki basınç ve sıcaklık değerleri normal değerlerden farklı olduğu için özel uzay giysileri yapılır. Bu bağlamda NASA, otomatik kontrol sistemli sıvı soğutmalı bir elbise tasarlamıştır. Diğer uçuşlardaki mürettebat gibi, Uzay Mekiği mürettebatı da araç dışı aktivite sırasında termal konforlarını korumak için sıvı soğutmalı bir giysi dizayn edilmiştir.

uzay elbisesi nedir

Daha önceki uçuşlar sırasında, vücut ısısının dengelenmesi amacıyla, uygun kontrolü sağlamak için soğutma suyunun manuel kontrolü gerekiyordu. Operasyonel bir otomatik termal kontrol sisteminin geliştirilmesi, mürettebatı, amaçlarına müdahale edebilecek bu görevden kurtaracaktı. Bu çalışmada, bir otomatik kontrolörün çalışmasını yöneten denklemleri geliştirmek için analitik bir insan termoregülasyon modeli kullanılmıştır. Ortaya çıkan kontrolör, yalnızca giysiye giren ve çıkan sudaki sıcaklık farkını kullanarak, vücuda bağlantı olmadan çalışmıştır (Kuznetz, 1980). NASA’nın bu çalışmasında da görüldüğü gibi otomatik kontrol sistemlerinin önemi anlaşılmıştır.

Batıkan Çam
Batıkan Çam
Merhabalar ben Batıkan Çam, Osmangazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?