Ana Sayfa Ziraat Mühendisliği Arı Çeşitleri ve Özellikleri

Arı Çeşitleri ve Özellikleri

Bilimsel olarak apis mellifera olarak adlandırılan Batı bal arısı, arı türlerinin engin, küresel duvar halısında küçük ama tatlı bir rol oynamaktadır. Bilinen 20.000’den fazla arı türü vardır ve ataları 80 milyon yıldan fazla bir süredir mevcuttur. Arılar etkileyici bir şekilde tarih öncesi, küreseldir ve bunca zamandan sonra bile hala meşguller. Arı çeşitleri ve özellikleri bulunduğu coğrafyaya göre çeşitlilik gösterebilir.

Arı Türleri ve Çeşitleri nelerdir

Bal Arısı

Bal arıları, en az 44 bilinen alt çeşidi olan, güzel çeşitlilik gösteren bir arı türüdür. Bunların hepsi bal üretimi, balmumu tarağı üretimi ve bir kraliçeyle kolonide yaşayan özellikler ile birleşmiştir. Ayrıca keskin arıcılar tarafından belirtilmesi gereken benzersiz davranışlar ve özellikler gösterirler.

İlginizi çekebilir: arı türleri ve çeşitleri

Batı Bal Arısı

Dünya üzerinde birçok arı çeşitleri ve özellikleri bulunmaktadır. Dünyadaki en yaygın ve en çok kullanılan evcil arı türü batı bal arısıdır. Çizgili sarı karnı, geniş koloni boyutları ve kapalı toplumdaki kovan tarzı yaşam alanları için eğilimi ile bilinen Avrupa arısı, onları korumak isteyen insanlara net davranışsal faydalar sunmaktadır. Son 5.000 yıl boyunca evcilleşmenin Batı bal arısının genetiği üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Karniol bal arısı

Tarihin çoğu için, yüksek dağlar, çorak çöller ve geniş denizler gibi coğrafi izolasyonu geçilemeyen alanlar arı genetiğinin yayılmasında doğal engeller yarattı. Apis Mellifera için, doğal sınırlar, Doğu Kafkas dağlarına kadar Orta Avrupa’ya kadar batı Avrupa’yı çevreleyen denizler ve okyanuslardı. Avrupa’daki coğrafi cepler ve seçici üreme nedeniyle, apis Mellifera, kıta ve ötesinde bir dizi benzersiz alt çeşit geliştirmiştir.

bombus arısı

Koyu Veya Alman Bal Arısı Türleri

Ufacık, pürüzlüdür ve adından da anlaşılacağı gibi, renk siyahtan koyu kahverengiye kadar değişmektedir. Yerliler Birleşik Krallık, İskandinavya ve Almanya’ya özgü olan bu arılar soğuk ve nemli ortamlara iyi adapte olmuşlardır ve en saf haliyle hiçbir sarı renk tonu göstermemelidirler. Ancak, İtalyan arılarının çoğalmasından dolayı, çok çeşitli Kara veya Alman bal arısı bulmak nadirdir.

italyan bal arısı

İtalyan Bal Arısı Türleri

Batı bal arısının en yaygın alt çeşitliliği olup, dünyadaki en popüler evcil arı çeşididir. Bu çeşitlilik İtalya’da son buzul çağında başarılı bir şekilde ortaya çıkmış görünüyor ve bunun sonucunda Kuzey kuzenlerinden daha sıcak bir iklime adapte olmuş. İtalyan arıları, dünyanın her yerinde diğer çeşitlerle birlikte yetiştirilmişlerdir. Nazik mizaçlı ve çalışkanlardır. Bal, arı yumurtaları ve balmumu üretimi yaparlar. Dezavantajları ise komşularını soyma alışkanlıkları ve koroların sürüklenmeleridir; bu sayede en sadık bir şekilde diğer kolonilere katılacaklardır. Bol miktarda yem yoksa İtalyan arıların kendi ballarına çaldıkları bilinmektedir.

arıcılık
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar