Petrol Mühendisliği‎ Maaşları

2439
Petrol Mühendisliği‎ Maaşları

Petrol mühendisliği özellikle diğer mühendislik dallarına göre daha az bilinen, daha az mezunu olan ve daha az çalışma alanı olan bir mühendislik dalıdır. Ancak bunun yanında en çok kazandıran mühendislik dallarından biri olduğunu da söyleyebiliriz. Zaman zaman pek çok gazete ilanında veya internet dünyasında ki iş ilanlarında büyük puntolarla ”devlet petrol mühendisi arıyor” gibi haberlere denk gelmiş olabilirsiniz. Çünkü zaman zaman devletin oldukça yüksek bir maaşla bünyesine petrol mühendisi alması bu mesleğin en büyük çekiciliklerinden biri. Bunun yanında ülkemizde çok fazla yaygın olmaması ve mezun sayısı da diğer dallara göre düşük olması bu mesleği değerli kılan etmenlerden.

Peki, petrol mühendisliği‎ maaşları ne kadardır ve neye göre belirlenir?

Petrol Mühendisliği‎Açıkçası petrol mühendisleri için ülkemizde ki çalışma alanları oldukça kısıtlı. Petrol mühendisleri petrol ve doğalgaz çıkarmalarında, korunmasında, depolanmasında vb. işlerde görev alırlar. Ayrıca petrol ve doğalgaz için yer araştırma, sondaj yapımında ki detayları inceleme sondaj makinelerini kurma, petrol çıkarma metotları geliştirme gibi görevlerde de bulunurlar. Petrol mühendisleri özellikle İzmir, İzmit, Mersin, Batman ve Kırıkkale’ de bulunan petrol rafinerileri dolayısıyla bu bölgelerde iş bulabilmektedirler. Ayrıca kamu ve Özel şirketlerde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve buraya bağlı şirketlerde, Maden Tetkik arama, Devlet Su İşleri, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde çalışabilmektedirler. Ülkemizde petrol mühendisliği çalışma alanı en dar olan mühendisliklerden biri olmasına rağmen bu alandan mezun sayısı da çok fazla olmadığı için denge sağlanmaktadır.

Ülkemizde petrol mühendisliği‎ maaşları 2500 TL İle 3000 TL arasında değişmektedir. Yapılan işe göre ve çalışılan kuruma göre bu maaş 4000 TL ile 5000 TL aralığına kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra yurt dışında iş imkanı bulan petrol mühendisleri bu kazançlarını oldukça yüksek bir aralığa çıkarmaktadırlar. Özellikle geçtiğimiz aylarda çıkan, petrol mühendisliği mesleğine gözlerin çevrilmesine, araştırılmasına hatta tercih edilmeye başlanmasına sebep olan ”Devlet 15 bin dolar maaşla petrol mühendisi arıyor” ilanları bu mesleği yurt dışında icra edenlerin ne kadar yüksek maaşlara sahip olduğunu gösteriyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.