PLC Nedir, Nasıl Çalışır?

2
4
PLC Nedir, Nasıl Çalışır

PLC ismini Programmable Logic Controller kelimesinin baş harflerinden alan türkçesi programlanabilir mantıksal denetleyici olan bir otomasyon cihazdır. PLC günümüzde endüstri sektörünün büyük bir bölümünde faaliyet göstermektedir. Fabrikaların üretim tesisleri ve makine sistemlerinin kontrolü gibi işlemlerin denetimini sağlamaktadır.Günümüzde fabrikalarda PLC’nin kullanılma amacı kısa sürede daha çok ve kaliteli ürün üretmektir.

Tarihte PLC’nin ilk icatı 1969 yılında MODICON firmasıyla gerçekleşmiştir. PLC’nin endüstri sektöründe büyük rağbet görmesi sonucunda Allen-Bradley, General Electric, GEC, Siemens ve Westinghouse gibi firmalar orta maliyetle yüksek performanslı PLC’ler üretmişler, daha sonra Mitsibishi, Omron ve Toshiba gibi firmaların ucuz maliyette yüksek performanslı PLC’ler üretmeleriyle birlikte artık PLC’ler endüstri sektörünün bir vazgeçilmezi haline gelmiştir.

PLC’ler 4 aksandan oluşur;

  • Merkezi İşlem Ünitesi (CPU)
  • Bellek Ünitesi
  • Giriş Ünitesi
  • Çıkış Ünitesi

Merkezi İşlem Ünitesi

Merkezi işlem ünitesi PLC’nin bir nevi beynidir.Tüm aritmetik ve mantıksal işlemlerin hepsi  timer,counter,comparator(zamanlama,sayma,karşılaştırma) işlemleri burada gerçekleşmektedir.

Bellek Ünitesi

PLC’lerin kendine özgü programları vardır. Bellek Ünitesi ise PLC’nin hafızasıdır.Buradaki verileri CPU’ya gönderir. PLC’lerde kullanılan hafıza EPROM(Eresable Programmable Read Only Memory)’dur. Yani silinebilir tekrar yazılabilir programlanabilir salt okunur bellek.

Giriş Ünitesi

Giriş Ünitesi PLC’nin girişine uygulanan analog işaretleri dijital işaretlere çeviren bölümdür. Genellikle giriş elemanlar olarak anahtarlar,röle kontakları ve motor kontaktörleri kullanılır.

Çıkış Ünitesi

PLC’de işlenen dijital verileri röle, kontaktör, selenoid gibi kumanda elemanlarını sürmek için üretilen elektriksel işaretlere dönüştüren birimdir.

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.