Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

12
8
enerji sistemleri mühendisliği maaşları 2015

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan da çevreye zararsız bir biçimde üretilmesi ve tüketiciye ulaştırılması süreçlerinde planlama, projelendirme, uygulama yapan bir mühendislik koludur. 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayarak Enerji Sistemleri Mühendisi unvanını kazanan öğrenciler sistem tasarımı, sistem için gereken planlamaların yapımı, uygun sistemlerin kurulması ve imalatı ile tüm bu imalatın bakım ve onarımında görev alırlar. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü bünyesinde yetişen öğrenciler geniş bir vizyona sahip, akılcı düşünebilen, kalite anlayışına sahip ve bilişim teknolojilerini etkin şekilde kullanan genç ve dinamik çalışanlar olarak sektöre adım atarlar. İnsanlığın giderek artan enerji ihtiyacı düşünüldüğünde geleceğin gözde meslekleri arasında sayabileceğimiz Enerji Sistemleri Mühendisliği, İş Kur’un 2011 yılında yaptığı “En Popüler Meslek” anketinde birinci olmuştur.

enerji sistemleri mühendisliği maaşları

Enerji sektörü büyük yatırımların yapıldığı özellikle ülkemizde son yıllarda çok hızlı şekilde geliştiği bir alan. Kalifiye eleman sıkıntısı nedeniyle sektörde iş bulmak oldukça kolay. Enerji sistemleri mühendisliği maaşlarının yüksek olması sebebiyle gençlerin tercih etmek isteyebilecekleri bir bölüm. İş alanları enerji ile ilgili üretim, iletim, dağıtım ve kullanım gibi her türlü alana yayılmış durumda. Enerji sistemleri mühendisleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Madem Tetkik ve Arama Enstitüsü, Bor Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Elektrik Üretim AŞ., Türkiye Elektrik İletim AŞ., Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ., Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı, Türkiye Boru Hatları Taşıma AŞ., Türk Petrol Rafinerileri AŞ., Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu, TEMSAN, BM Hidrojen Enstitüsü, Taş Kömürü İşletmeleri, TCDD, Milli Eğitim Bakanlığı bünyelerinde iş imkanları bulabilirler.

ENVER Kanun, kanunca gerek görülen işletmelerde Enerji Uzmanı yada yeterlilik belgesi bulunan bir mühendis çalıştırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu durum da iş bulmayı kolaylaştıracaktır. Enerji sistemleri mühendisliği maaşları çalıştığınız firmaya, tecrübe ve kıdeminize göre farklılık göstermekle beraber yeni mezunlar için 3000 TL ile 3500 TL arasında bir maaş ile iş bulmak mümkün olacaktır.

Bu yazımızda enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

12 Yorum

  1. yeni mezunum iş imkanı sıfır olan bir mühendislik kimseye önermiyorum hiç bir yetkisi yok teknisyen bizden daha çok söz sahibi maaş askeri ücret yalan dolan kimseyi kandırmayın.

  2. Merhaba.Enerji sistemleri mühendisi olarak doğalgaz döşeme şirketlerine başvurma imkanı var mıdır?Varsa da maaşı kaçtır?Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

  3. Merhaba.Doğalgaz döşemeciliği yapan,özel bir kuruma Enerji Sistemleri mühendisi olarak başvurmak istiyorum.Maaş hakkında bir bilginiz var mı acaba?

  4. Oğlum enerji sistemleri mühendisi.Enerji yoneticiliği sertifikası var.Askerligini yapti.Başvurmadıği yer kalmadi ve iş yok

  5. İmza yetkisi var kardeşim kanunlarla sabit . Tmmob daki bazı çıkarcı kişilerin karalama kampanyasından ibaret bu propaganda. Teknoloji fakültesinde eğitim veriliyor genelde ve uygulamaya dayalı daha kalifiye mühendis yetiştiriliyor e buda bazı kesimlerin hoşuna gitmiyor koltuk sallanıyor anlıyıcağın yani rekabet istenmiyo sektörde . Yıllardır tmmob kaymağını yiyor ülkenin tek dertleri bu kaymağı paylaşmamak

    • İmza yetkimiz var . Mühendislik fakültesinde okuyan ile Teknoloji fakültesinde okuyanlar denk sayılıyor. Odamız yok evet ama oda yakın zamanda açılacaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.