Ana Sayfa Tarım ve Gıda Solucan Gübresi Üretme

Solucan Gübresi Üretme

Solucan gübresi üretim işi aslına bakıldığında ticari bir amaç ile büyük çaplı yapılabilecek bir iş olmasına karşın bu işi hobi olarak yapmak isteyenlerin evde de yapmalarının mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Bu işe evde hobi olarak yapmaya başlayan insanlar zaman içerisinde solucan sayısının bir hayli artması ve elde edilen organik gübrenin varlığı dolayısı ile bu iş için üretim tesisi kurmaya yönlendirebilmektedir. Solucan gübresi üretme işleminde istenilen ortam tam ve doğru bir biçimde sağlanırsa kısa bir zaman diliminde solucan sayısında ciddi bir artış olduğu görülecektir.

İstenilen ortam tam olarak ayarlandığı takdirde bir sene içerisinde üretime başlanan solucan sayısının yirmi kata çıkartılması mümkündür. Üretim hacminin artması ile birlikte artış gösteren gübrelerin depolanması ve kırmızı Kaliforniya solucan sayısının artması yeni üretim hasalarının meydana getirilmesi ihtiyacını doğuracaktır. Bu şekildeki üretim yöntemi ile üretim yapılması kıza bir zaman içerisinde tesis durumuna gelinerek bu işin profesyonel yapılmasını zorunlu kılar.

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Üretme Koşulları ve Şartları Nelerdir

Üretim tesisi eşliğinde solucan gübresi üretme en asgari olarak 10 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ile yapılabilmektedir. Belirtilen adetteki solucan sayısının yaratacağı ortalama maliyet ise yaklaşık olarak 2.000-2.500- TL gibi bir rakam olacaktır. Solucan gübresi üretme işi için daha büyük bir üretim tesisi düşünülüyor ise çok daha fazla solucan ile bu işe başlanması da mümkün bulunmaktadır. Ayrıca öncelikle 10 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ile işe başlanarak doğru ortak şartları sağlandığı takdirde sonraki zamanlarda solucan sayısının arttırılarak kapasitenin büyütülmesi sorunsuz bir şekilde sağlanabilir.

Yine 10 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ile gübre üretmeye başlamak için gerekecek olan edevattan bir diğeri ise solucanların muhafaza edileceği bir ton kapasiteli bulunan su tankıdır. Şayet 10 bin solucanın üzerinde bulunan bir sayı ile üretime başlanacak ise solucan sayısına göre su tankı kapasitesi de artacaktır. Su tankı ayarlandıktan tankın içerisine serilecek olan kompost hazır olarak temin edilebileceği gibi, büyük baş hayvancılık ile uğraşılıyorsa ve yetiştiricilik yapılıyorsa bu kişiler tarafından da hazırlanması mümkün bulunmaktadır. 10 bin kırmızı Kaliforniya solucanı için yaklaşık olarak 500-600 kilo gram komposta ihtiyaç olacaktır.

Önceki İçerikÇizgi Paradoksu 13=12 mi?
Sonraki İçerikAcil Tıp Teknisyeni
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar