Uçak Mühendisliği Maaşları

52393
uçak mühendisliği maaşları 2015

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda uçak mühendisliği maaşları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Öncelikle uçak mühendisliği, genel anlamda hava ile etkileşime geçen her türlü cismin veya cihazın tasarlanması, geliştirilmesi ve üretiminin yapılması ve tüm bu süreçlerin takip edilmesini kapsayan geniş bir alanda faaliyet gösteren mühendislik koludur. Uçak mühendisliğinin alanına hava taşıtları, deniz ve rüzgar taşıtları, balistik cisimler ve hatta gökdelenler gibi ürünler ve bu ürünlerin aerodinamik yapılarının ve motor vb. kısımlarının tasarımı ve tüm bu işlemlerin analizlerinin yapımı çalışmaları girer.  Günümüzde ülkemizde Uçak Mühendisliği Bölümü bulunduran 6 üniversite vardır.  Uçak ve Uzay Mühendisliğine bağlı bölümlerin eğitim programları 4 temel ana bilim dalına dayanır.  Bunlar;  Aerodinamik,  Kontrol ve Aviyonik, Yapısal, İtki Sistemleri’dir. 4 yıllık lisans programı çerçevesinde mezun olan öğrenciler Uçak Mühendisi ünvanı kazanırlar.

uçak mühendisliği maaşları

Peki, Uçak mühendisliği iş imkanları nelerdir? Uçak mühendisliği maaşları ne kadardır? Lisans eğitimini tamamlayan gençler ülkemizde THY, Roketsan, Aselsan, TUSAŞ, Tübitak, Havelsan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MKE ve özel sektöre bağlı şirketlerde iş imkanları bulabilirler. Uçak Mühendisliği bölümüne ülkemiz öğrencileri tarafından pek sıcak bakılmamasının en büyük sebebi de tabiki iş olanaklarının kısıtlılığıydı.  Ancak sivil havacılık ve savunma sanayinde Türkiye son yıllarda önemli adımlar atmaktadır. Bu nedenle sektörde yetişmiş eleman ihtiyacı da giderek tırmanmaktadır.  Tabi ki bu alanda yurt dışında da cezbedici iş fırsatları yakalamak mümkün.  Büyük firmalar dünyanın dört bir yanından yetenekli ve çağdaş gençleri istihdam ediyor.

Ücret konusuna gelecek olursak uçak mühendisliği maaşları uzmanlık, tecrübe, kıdem, başarı vb. durumlara göre ciddi değişiklikler gösteriyor.  Çalışma saatleri ve izin günleri firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber genelde uygun şartlara sahip. Çalıştığınız firmaya göre yaklaşık olarak 2000 veya 2500 TL civarında bir maaş ile işe başlamanız muhtemel. Maaş artışları çalıştığınız firmanın kalitesi ve politikalarına göre değişiklikler gösterecektir. Özellikle yurt dışı eğitim programları ve seminerlere katılımınız, yurt dışı görevlere dahil olmanız firmanız nazarında değerinizi arttıracak ve sizin için iyi birer referans olacaktır. Büyük firmalarda çalışan Uçak Mühendisleri 4500 ile 6000 TL’ye kadar değişen maaşlar alabilmektedirler.

Bu yazımızda uçak mühendisliği maaşları ve uçak mühendisliği hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri verdik. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

16 Yorum

  1. merhaba ben uçak mühendisli olmak istiyorum fakat çoğu kişi yanlış yaparsın çeğunluğu boşta diyorlar.
    interneten aradım ama bu konu hakında bir bilgi bulamadım.
    yardımcı olabilirmisiniz

  2. arkadaşlar ben uçak mühendisiyim naktım burda herkes bi haber yazmış ben 4 senedir thk da çalışıyotum maaşım 7000tl nın uzerinde

  3. Bende maaşları 1.000.000 euro veya TL sanıyordum ama sorum değil benim hayalim dünyanın birincisi olmak para dert değil

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.