Ana Sayfa Mühendislik Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği

Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği

Bu yazımda sizlere gabari dışı ve ağır tonajlı endüstriyel yüklerin hangi şartlarda ve hangi ekipmanlarla taşındığını yani proje taşımacılığını anlatacağım. Düşünün ki dünya devi bir firma Gebzedeki koca fabrikasını hammadde ve pazar alanına daha yakın olan bir yere taşıtmak istiyor. Ya da bir tersane koca bir gemi motorunu vakit sıkıntısından dolayı kara üzerinden taşıtmak zorunda kalmış. Devasa boyutta rüzgar türbinleri var bir de yada şekli belirsiz tek parça gaz türbinleri ve trafolar. Bunlar iş görürlükleri düşünüldüğünde hayat standardımızı dolaylı olarak etkileyen önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Proje taşımacılığı nasıl gerçekleşir?

Şöyle düşünün; bir standart tır 13,6M uzunluğundadır, 24 ton taşıyabilir. Fakat rüzgar türbininin bir kanadı 50M civarı olabilir ve sökülmeden taşınır. Bu peş peşe dört tır demektir. Bir trafo 200 ton gelebilir ve yüksekliği bazen bir tünele sığamayacak kadardır. Bu tür yüklere gaz türbinleri ve birçok farklı endüstriyel sanayi malzemesi de dahildir. Ağır sanayi ile birlikte gelişmiş taşıma malzemelerine ihtiyaç duyulmuş ve lojistikçiler her bir proje için yeni çözümler üretmek zorunda kalmıştır.

Proje taşımacılığı nedir? Proje taşımacılığı adından da anlaşılacağı üzere çok sayıdaki ürünün farklı zamanlarda, farklı yöntemlerle, farklı bölgelere taşınması olarak tanımlanabilir. Bu tabir ağır tonajlı birkaç yüke indirgenebilir veya mal cinsi bilinen fakat ebatları belirlenmemiş birkaç yüz malzeme için de kullanılabilir. Aynı zamanda iki sene sonrasına da taşıma planlanabilmektedir. Bu kadar kapsamlı olmasının sebeplerinden biri yük değerinin ve taşıma maliyetinin yüksek olmasıdır.

Gelişmekte olan sanayi ve taleplere bağlı olarak uluslararası ticaret yapan firmalar bazen bu tip hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Gerekli anlaşmanın sağlanmasından sonra ise işin yürütülmesi lojistik çalışanlarının sorumluluğuna geçer.

Fazla ayrıntıya girmeden verdiğim örnekler üzerinden gidelim, fotoğraflar gösterelim ve mühendisliğin bu işin neresinde olduğundan bahsedelim.

Bahsettiğim 50M uzunluğundaki kanat hepimizin iyi bildiği bir firmanın hasarlı parçasıydı. Aşağıda örneğini gördüğünüz uzatmalı dorseye koyduk fakat tır güzergahtaki bazı virajları dönemeyecek uzunluktaydı. Bunun için ise önceden Route Survey yapılmış ve by-pass alanları belirlenmişti. Firmalar bu tip yükler taşıyacağında gideceği güzergah üzerinde olan ve sorun yaratabilecek her şeyi fotoğraflayıp analiz eder. Eskort çağırılır. Gerekirse tabela kesilir, gerekirse yan yola dozer yardımıyla toprak atılıp üzerinden geçilir. İkinci işleme by-pass denir ve çoğu zaman hacimli yükler için kullanılır.

yük mühendisliği nedir?

Aşağıda ise SPMT üzerinde taşınan 7780HP gücünde gemi motoru görüyoruz. SPMT’nin açılımı Self-propelled mobil trailer yani kendinden yürür mobil römork. Bunlar çekiciye ihtiyaç duymadan lastik çevirebilen hidrolik dorselerdir. Farklı kullanım alanları, özellikleri ve çeşitleri vardır.

proje taşımacılığı nedir?

Gelelim can alıcı noktaya, diyeceksiniz ki mühendislik bu işin neresinde? Zamanla birlikte yol ve yük mühendisliği adı altında bazı çalışmalar yapılmaya başlandı. Bunlar yüklerin santimetre başı kaç ton basınç uyguladığı yani kaç dingilli lowbed gerektiği, ağırlık merkezleri yani nasıl yerleştirileceği, kaldırırken kullanılan lifting pointleri ve özel amaçla kullanılan römorkların virajı almaya hangi noktada başlayacağı gibi hesap gerektiren konularla ilgiliydi.

Bazı malzemeler bir pick-up aracın arkasında taşınabilecek boyuttayken 30 ton gelebilmektedir, firmalar bu tip yüklerin ağırlığını römork üzerine dağıtarak taşır. Diğer yandan gabari dışı ağır tonajlı yüklerin çizimleri üreticilerinden istenir, ağırlık merkezleri ve zemine paralel şekilde kaldırılıp yüklenebilmesi için kaldırma halatlarının tutturulma noktası belirlenir. Bu noktalar bazen de üreticiler tarafından lojistikçilere bildirilebilmektedir. Viraj meselesine gelirsek, fotoğrafta da göreceğiniz üzere bazı ürünler özellikle rüzgar türbinleri yüksek ve engebeli yerlere zorlu koşullarda taşınmaktadır. Bu güzergahlarda alternatifi olan yollar bulunamayabilir ve by-pass yapılamayabilir. Bu noktada ilgili operasyon yöneticileri tırın boyunu virajın derecesine oranlar ve yüksekliğinin yol eğiminde devrilmeye yol açıp açmayacağını hesaplar. Tabi ki göz önünde bulundurulması gereken farklı unsurlar da vardır ve en az teori kadar pratik tecrübe de önemlidir. Aşağıda gördüğünüz fotoğraflar yazdıklarıma ve yük mühendisliğine örnek olarak gösterilebilir.

yük mühendisliği çalışma alanları

proje taşımacılığı nasıl gerçekleşir

yük mühendisliği hakkında bilgi

Küreselleşen dünya, artan rekabet ortamı, zaman daralması ve ihtiyaçlara çözüm arayışı insanları sınırları zorlamaya sevk etmiş ve birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran yöntemler bulunmuştur. Lojistik süreçleri de bu konuda önü çeken tıp ve teknoloji alanlarından geri kalmayıp çağımıza ayak uydurmuştur. İlerleyen zamana paralel olarak da hayatımızın vazgeçilmez arkaplanı olmaya devam edecektir.

arıcılık malzemeleri
Çağatay Çerçioğlu
Çağatay Çerçioğlu
Merhaba. Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık son sınıf öğrencisiyim. Alman asıllı bir lojistik firmasının proje departmanında çalışmaktayım. Sitemize olan katkım yönetim bilimleri ve lojistik süreçleri ağırlıkta olmak üzere farklı renkte konular içerecek. Bol miktarda örnek görmekle birlikte teori ve pratiğin karşılaşmasına şahit olacaksınız. Aynı zamanda hayatınıza direkt ve dolaylı yoldan etki eden faktörleri görüp, bulunduğunuz yeri daha iyi anlama fırsatı bulacaksınız.

2 Yorum

  1. Serhat Bey,
    Öncelikle uyarınız için teşekkür ederim. Fotoğraf çok net olmamakla birlikte 2-file 14-axle modular trailer görüyor olabiliriz. Diğer yandan bu SPMT de olabilir, o gemi motoru için bir adet çekicinin yeterli olmayacağı aşikar. Diğer iki senaryo da diğer çekicilerin kadraj dışında olması ya da arkada göremediğimiz iki adet powerpack bulunması. Kaldı ki ben SPMT veya MT’ye ait detaylı bilgi vermedim. Yanlış bilgi demek doğru olmayacaktır fakat daha belirgin fotoğraf seçilebilirdi.
    Doğru olmadığını düşündüğünüz başka yerler varsa konuşmak ve tartışmak isterim. Bunu yaparken de makalenin başlı başına yüzeysel bir dille bilgilendirme amaçlı yazıldığını göz önünde bulundurunuz lütfen.

  2. Paylasimlarinizda emin olmadiginiz bilgileri paylasmamanizi ve yanlis bilgiler vermemenizi tavsiye ederim. SPMT diye koydugunuz resim SPMT degil side by side hydraulic axline line SPMT olsaydi onunde ok ve cekici olmazdi.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları

Su ürünleri mühendisliği son dönemlerin en ilgi çeken mesleklerinden biri haline gelmiştir. Son dönemler en sık ihtiyaç duyulan su ürünleri mühendisliği için ilgili üniversitelerin...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde eğitimi verilmekte olan mühendislik dallarından birisi de jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş kişiler...

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları...

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...