Ana Sayfa Mühendislik Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği

Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği

Bu yazımda sizlere gabari dışı ve ağır tonajlı endüstriyel yüklerin hangi şartlarda ve hangi ekipmanlarla taşındığını yani proje taşımacılığını anlatacağım. Düşünün ki dünya devi bir firma Gebzedeki koca fabrikasını hammadde ve pazar alanına daha yakın olan bir yere taşıtmak istiyor. Ya da bir tersane koca bir gemi motorunu vakit sıkıntısından dolayı kara üzerinden taşıtmak zorunda kalmış. Devasa boyutta rüzgar türbinleri var bir de yada şekli belirsiz tek parça gaz türbinleri ve trafolar. Bunlar iş görürlükleri düşünüldüğünde hayat standardımızı dolaylı olarak etkileyen önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Proje taşımacılığı nasıl gerçekleşir?

Şöyle düşünün; bir standart tır 13,6M uzunluğundadır, 24 ton taşıyabilir. Fakat rüzgar türbininin bir kanadı 50M civarı olabilir ve sökülmeden taşınır. Bu peş peşe dört tır demektir. Bir trafo 200 ton gelebilir ve yüksekliği bazen bir tünele sığamayacak kadardır. Bu tür yüklere gaz türbinleri ve birçok farklı endüstriyel sanayi malzemesi de dahildir. Ağır sanayi ile birlikte gelişmiş taşıma malzemelerine ihtiyaç duyulmuş ve lojistikçiler her bir proje için yeni çözümler üretmek zorunda kalmıştır.

Proje taşımacılığı nedir? Proje taşımacılığı adından da anlaşılacağı üzere çok sayıdaki ürünün farklı zamanlarda, farklı yöntemlerle, farklı bölgelere taşınması olarak tanımlanabilir. Bu tabir ağır tonajlı birkaç yüke indirgenebilir veya mal cinsi bilinen fakat ebatları belirlenmemiş birkaç yüz malzeme için de kullanılabilir. Aynı zamanda iki sene sonrasına da taşıma planlanabilmektedir. Bu kadar kapsamlı olmasının sebeplerinden biri yük değerinin ve taşıma maliyetinin yüksek olmasıdır.

bm-institute

Gelişmekte olan sanayi ve taleplere bağlı olarak uluslararası ticaret yapan firmalar bazen bu tip hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Gerekli anlaşmanın sağlanmasından sonra ise işin yürütülmesi lojistik çalışanlarının sorumluluğuna geçer.

Fazla ayrıntıya girmeden verdiğim örnekler üzerinden gidelim, fotoğraflar gösterelim ve mühendisliğin bu işin neresinde olduğundan bahsedelim.

siber güvenlik

Bahsettiğim 50M uzunluğundaki kanat hepimizin iyi bildiği bir firmanın hasarlı parçasıydı. Aşağıda örneğini gördüğünüz uzatmalı dorseye koyduk fakat tır güzergahtaki bazı virajları dönemeyecek uzunluktaydı. Bunun için ise önceden Route Survey yapılmış ve by-pass alanları belirlenmişti. Firmalar bu tip yükler taşıyacağında gideceği güzergah üzerinde olan ve sorun yaratabilecek her şeyi fotoğraflayıp analiz eder. Eskort çağırılır. Gerekirse tabela kesilir, gerekirse yan yola dozer yardımıyla toprak atılıp üzerinden geçilir. İkinci işleme by-pass denir ve çoğu zaman hacimli yükler için kullanılır.

yük mühendisliği nedir?

Aşağıda ise SPMT üzerinde taşınan 7780HP gücünde gemi motoru görüyoruz. SPMT’nin açılımı Self-propelled mobil trailer yani kendinden yürür mobil römork. Bunlar çekiciye ihtiyaç duymadan lastik çevirebilen hidrolik dorselerdir. Farklı kullanım alanları, özellikleri ve çeşitleri vardır.

proje taşımacılığı nedir?

Gelelim can alıcı noktaya, diyeceksiniz ki mühendislik bu işin neresinde? Zamanla birlikte yol ve yük mühendisliği adı altında bazı çalışmalar yapılmaya başlandı. Bunlar yüklerin santimetre başı kaç ton basınç uyguladığı yani kaç dingilli lowbed gerektiği, ağırlık merkezleri yani nasıl yerleştirileceği, kaldırırken kullanılan lifting pointleri ve özel amaçla kullanılan römorkların virajı almaya hangi noktada başlayacağı gibi hesap gerektiren konularla ilgiliydi.

Bazı malzemeler bir pick-up aracın arkasında taşınabilecek boyuttayken 30 ton gelebilmektedir, firmalar bu tip yüklerin ağırlığını römork üzerine dağıtarak taşır. Diğer yandan gabari dışı ağır tonajlı yüklerin çizimleri üreticilerinden istenir, ağırlık merkezleri ve zemine paralel şekilde kaldırılıp yüklenebilmesi için kaldırma halatlarının tutturulma noktası belirlenir. Bu noktalar bazen de üreticiler tarafından lojistikçilere bildirilebilmektedir. Viraj meselesine gelirsek, fotoğrafta da göreceğiniz üzere bazı ürünler özellikle rüzgar türbinleri yüksek ve engebeli yerlere zorlu koşullarda taşınmaktadır. Bu güzergahlarda alternatifi olan yollar bulunamayabilir ve by-pass yapılamayabilir. Bu noktada ilgili operasyon yöneticileri tırın boyunu virajın derecesine oranlar ve yüksekliğinin yol eğiminde devrilmeye yol açıp açmayacağını hesaplar. Tabi ki göz önünde bulundurulması gereken farklı unsurlar da vardır ve en az teori kadar pratik tecrübe de önemlidir. Aşağıda gördüğünüz fotoğraflar yazdıklarıma ve yük mühendisliğine örnek olarak gösterilebilir.

yük mühendisliği çalışma alanları

proje taşımacılığı nasıl gerçekleşir

yük mühendisliği hakkında bilgi

Küreselleşen dünya, artan rekabet ortamı, zaman daralması ve ihtiyaçlara çözüm arayışı insanları sınırları zorlamaya sevk etmiş ve birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran yöntemler bulunmuştur. Lojistik süreçleri de bu konuda önü çeken tıp ve teknoloji alanlarından geri kalmayıp çağımıza ayak uydurmuştur. İlerleyen zamana paralel olarak da hayatımızın vazgeçilmez arkaplanı olmaya devam edecektir.

arıcılık malzemeleri
Çağatay Çerçioğlu
Çağatay Çerçioğlu
Merhaba. Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık son sınıf öğrencisiyim. Alman asıllı bir lojistik firmasının proje departmanında çalışmaktayım. Sitemize olan katkım yönetim bilimleri ve lojistik süreçleri ağırlıkta olmak üzere farklı renkte konular içerecek. Bol miktarda örnek görmekle birlikte teori ve pratiğin karşılaşmasına şahit olacaksınız. Aynı zamanda hayatınıza direkt ve dolaylı yoldan etki eden faktörleri görüp, bulunduğunuz yeri daha iyi anlama fırsatı bulacaksınız.

2 Yorum

  1. Serhat Bey,
    Öncelikle uyarınız için teşekkür ederim. Fotoğraf çok net olmamakla birlikte 2-file 14-axle modular trailer görüyor olabiliriz. Diğer yandan bu SPMT de olabilir, o gemi motoru için bir adet çekicinin yeterli olmayacağı aşikar. Diğer iki senaryo da diğer çekicilerin kadraj dışında olması ya da arkada göremediğimiz iki adet powerpack bulunması. Kaldı ki ben SPMT veya MT’ye ait detaylı bilgi vermedim. Yanlış bilgi demek doğru olmayacaktır fakat daha belirgin fotoğraf seçilebilirdi.
    Doğru olmadığını düşündüğünüz başka yerler varsa konuşmak ve tartışmak isterim. Bunu yaparken de makalenin başlı başına yüzeysel bir dille bilgilendirme amaçlı yazıldığını göz önünde bulundurunuz lütfen.

  2. Paylasimlarinizda emin olmadiginiz bilgileri paylasmamanizi ve yanlis bilgiler vermemenizi tavsiye ederim. SPMT diye koydugunuz resim SPMT degil side by side hydraulic axline line SPMT olsaydi onunde ok ve cekici olmazdi.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Malzeme Mühendisliği Maaşları

Malzeme mühendisliği ne demektir? Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan Malzeme Mühendisliği uzay teknolojileri, tıp, havacılık, makine, sağlık, nanoteknoloji ve kimya gibi birçok farklı...

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Tekstil Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi de...