Ana SayfaBiyomühendislikBiyomühendislik Maaşları

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az sayıda üniversitede eğitimi verilmektedir. Bu durum yakın zaman içerisinde bu mesleği tercih edenler için büyük bir avantaj olmaktadır. Biyomühendisler kısaca; tıp bilimi ve mühendislik bilimi arasında bir köprü görevi görerek çalışmalar yürüten kişilerdir. Biyomühendis olacak kişilerin kimya, biyoloji ve mühendisliğe yetenek ve isteklerinin olması gerekir.

i̇nşaat mühendisliğinde i̇ngilizcenin önemi

Biyomühendislik maaşları kişinin mesleki tecrübesi, yabancı dil bilgileri, meslekte yükselmesi gibi durumlara göre farklılık göstermektedir.

Biyomühendislik Maaşları Ne Kadar

Biyomühendislik eğitimini görmekte olan kişilerin yüksek biyomühendislik maaş beklentileri ile yurt dışında mesleğe devam etme beklentileri bulunmaktadır. Bugün Amerika’da yeni mezun bir biyomühendisin ortalama maaşı 12000 TL’yi bulmaktadır. Ancak yurtdışında bu mesleği gerçekleştirmek için gerçekten çok başarılı olmak gerekir. Gerek üniversite eğitimi gerek yabancı dil bilgisi gerekse de mesleki yeterlilik gibi durumlar üst seviyede tutulduğu takdirde bu fırsat kapısı Türk biyomühendislere açılmaktadır.

kimya mühendisliği nedir

Ülkemizde henüz yeni bir yapılanma olarak söyleyebileceğimiz biyomühendislik, yurt dışında daha uzun süredir olduğundan orada bu mesleği yerine getirmekte olan kişiler son derece donanımlı olmaktadır. Biyomühendisler için hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında iş imkânı bulunmaktadır. Bakıldığında; özel veya devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, laboratuarlar, gıda ve tarım sektörleri, özel ilaç firmaları, klinikler ve daha başka iş alanları biyomühendislerin çalışma alanlarını oluşturur.

Özel sektöre bakıldığında; yeni mezun olan bir biyomühendis; kurumun içerisinde bulunduğu sektör, kurumsallığı, iş politikası gibi çok başka sebeplere göre farklı maaşlar alabilmektedir. Ancak genel olarak asgari ücretin 2 katı olarak nitelendirilen bu maaşlar 2900 TL ile 4400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Zaman içerisinde kazanılacak olan biyomühendislik tecrübesi ile maaşlarda da artış doğru orantıda yükselişe geçecektir. KPSS ile bir kamu kurumuna atanan biyomühendis ise 6000 TL ile 7500 TL arasında bir maaşla işe başlayacaktır. Eş – çocuk durumu, yabancı dil bilgisi, meslekte yükselme ilgili maaşlarda değişikliğe sebep olacaktır.

Aşağıdaki tablodan ise yurtdışı biyomühendislik maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.

biyomühendislik maaşları

Genel olarak biyomühendislik maaşı ele alınan bu yazımızda, biyomühendisliğin ülkemizde geleceğin mesleklerinden birini söylememiz yanlış olmayacaktır. Zaman içerisinde bu bölüme verilen değerin ve yatırımların artmasıyla ülkemizde çalışmakta olan biyomühendislerin de maaşların da artış görülecektir. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız.

arıcılık malzemeleri
oğuzhan mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

20 Yorum

guest
20 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
enda kanbolat

Biyomühendislik 3. Sınıf öğrencisiyim. Merak.ettiginiz herşeyi cevaplayabilirim. Mail adresim budur endakanbolat@gmail.com

ilkay

hangi üniversiteden mezun oldunuz

enda

Yıldız teknik üniversitesi

elif

Merhaba,ytü biyomühendislik 1.sınıf öğrencisiyim.Bölüme yeni başladım ama kafamda çok fazla soru var.Henüz mezun olmuş bir yerde çalışan birini bulamadım.İstihdam alanlarınız nelerdir?Şu anda çalışıyor musunuz?Çalışıyorsanız nerede?

kübra

10. sınıfım ve kararsızım veterinerlik veya biyomuhendislik istiyorum insanların dşuncesi kafanızı karıştırmasın inanırsanız yaparsınız

rana

Biyomühendis lik gibi meslek yurt dışında ne gibi alanlarda iş bulabilir . 1-2 senedir bu mesleğe kafa takmış durumdayım. Ve aile durumundan yurt dışında yaşacağım . Bundan dolayı öğrenmem lazım

biyomühendisindibiendibi

Biyomühendislik düşünen varsa hemen o düşüncesine tövbe etsin. 4 yıl canım çıktı okudum emek verdim. Sonuç? Kimse biyomühendislik nedir bilmiyor. İş yok. Kpss de kadro yok. Gidin kpss de kadrosu bol olan bir şey okuyun. Özel sektor 6 gün sabah 8 aksam 6 çalışacağınıza memur olun. Aklı olan memur olur bu ülkede özel sektör süründürür.

zırtapoz

hangi üniversitede eğitim aldınız?

birdblood

Sayın Mühendis Beyinler Platformu Kurucuları ve Kullanıcıları, Ben 19 yaşında üniversite giriş sınavına (YKS) ikinci kez giren bir genç olarak istediğim bölüm olan tıp fakültesine sıralamam yetmez ise alternatif olarak mühendisliklerden tercih yapmak istiyorum. Zira tekrar hazırlanmayı karşılayacak ne maddi durumum ne de sabrım var. Benim gibi gençlere yardım edeceğinizi düşünerek soruyorum sizlere: Kendimi geliştirmeyi, araştırma yapmayı,bir konu üzerinde uzuca kafa yormayı,bilimsel nitelikte tartışma yapmayı ve bireysel çalışmayı seviyorum.Gerek ortaokulda gerek lisede her zaman fen, matematik ve geometri derslerine ilgim olmuştur. Sizce hangi mühendislik dallarını tercihlerime yazmalıyım? Etrafımda sorup bilgi alabileceğim bu işin içinde insan yok. Yardımcı olursanız müteşekkir olurum.… Read more »

doğan

Bir şeyler yazacak olsaydım senle aynı şeyleri yazardım bende araştırma sevdasiyla tip hayali kuruyordum iki yıldır yerlesemeyince bende biyomühendisliğe yonelecegim

birdblood

Yerleşebildiniz mi acaba? Ben makine mühendisliğinde karar kıldım ama gelin görün ki inşaat sektörünün durgunluğundan olacak; inşaat ve mimarlık gibi bölümlerin sıralamaları düştü makine ve elektrik elektronik gibi mühendisliklerin sıralamaları da hayli yükseldi. Ben de haliyle açıkta kaldım. Üstelik sıralamamdan daha düşük yerleri yazdığım halde. Şimdi ise ek tercihleri bekliyorum. Sizde durum nedir acaba?

canan

ne yaptınız acaba

samet

maaş iyi ama bari bir biyomühendis ne bilir ne katar bunları yazsanız

tymofei

Güzel bir yazı teşekkürler lakin fena arada kalmış durumdayım lütfen yardımcı olun.Benim üç vatandaşlığım var ve avrupa vatandaşıyım yurtdışında yaşıyordum daha sonra yös denen bir sınava girip türkiyede okumaya karar verdim.Rusça ukraynaca bulgarca ingilizce biliyorum gayet iyi seviyede.Sorum şu uzun zamandır iki mühendislik arasında kaldım ikiside disiplinlerarası yeni nesil mühendislikler.Biri mekatronik diğeri biyomühendislik.Yıldız teknikte okuyacağımı ve avrupada iş hayatına atılacağımı varsayarsak hangisini önerirsiniz ve neden?tercih döneminede çok az kaldı ve ben hala kararsızım ikisinede çok ilgiliyim teşekkürler şimdiden.

anonim

YTÜ’de biyomühendislik eğitimi gayet iyiydi ama tabii alt dönemlerde artan kontenjan dolayısıyla ne gibi değişiklikler oldu bilemiyorum

cihan

ytü de 3.sınıfım. Hocalar egoist bence (ışıldak hoca hariç ).

gizem

Rahatsız ediyorum ama mezun oldunuz mu ve sizden bu mesleğin yaşanmış gerçeklerini almayı rica edebilir miyim?

bioengineer

Biyomühendislikte devlete atama yok diyorlar yani ileride işsiz kalınabilecek bir meslek mi ? Bu mesleği düşünüyorum fakat çok fazla bilgi bulamadım

merve

Meraba sanirim bu yorumu 3 yıl öncesinden yapmışsn biyokimya okumuyorm biyomühendisliğe geçiş yapmak istiyorum siz de bu mesleği düşündüğünüzü belirtmişsiniz naptınız gittiniz mi ve sizce nasıl bir bölm

mechanical engineer

diploma geçerliliği ilgili makine müh.leri yurt dışında çalışabiliyor mu almanya gibi

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?