Ana Sayfa Tarım ve Gıda Topraksız Tarım Nedir

Topraksız Tarım Nedir

Bu yazım topraksız tarım hakkında olacak. Tarihi biraz inceleyelim. Büyük devletler büyük savaşlar buluşlar v.b bir çok şey görürüz. Kitaplarda bize imparatorlukların nasıl kurulduğu nasıl yıkıldığı buluşların nasıl ortaya çıktığı büyük insanların hayatları mücadeleleri anlatılır. Peki hiç nasıl para kazanacağımızı anlatan tarihi bir kitap okudunuz mu?

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım

Tarihte buna dair bir kitap elbette bulamayız. Fakat satır aralarında yazılı olan kelimeler bize hayatımız boyunca hayalini kurduğumuz serveti verebilir.

bm-institute

Biraz kendi tarihimize bakalım. Osmanlının en tepedeki döneme. Hani şu hazinenin ağzına kadar dolu olduğu döneme. Genellikle insanların kafasındaki düşünce savaşlardan gelen paralarla dolduğu yönündedir. Oysaki Osmanlının en tepedeki dönemde hazinesinin %90’nın tarımdan gelen vergilerle dolduğunu çok az kişi bilir.

Bundan bin yıl önceki silahlara kılık kıyafetlere baktığımızda çok büyük farklar görürüz. 100 yıl öncesinde kiyle bile bu gün çok büyük farklar olduğunu görürüz. Ne var ki bin yıl öncesinde insanların yediği ekmekle bin yıl sonrasında yiyeceği ekmek arasında çokta fark olacağını söyleyemeyiz (belki biraz GDO J). Kısacası tarih boyunca bitmeyecek bir meslek.

siber güvenlik

Bu yazımda size tarımın nasıl yapıldığından ziyade kirlenen ve biten toprak sorununa karşı bu gün en büyük para kaynağı olan bir işten bahsetmek istiyorum. Topraksız tarım

topraksız tarım

Topraksız tarım nasıl yapılır?

Her canlının büyümesi için gerekli minerallere ihtiyacı vardır. Bu minerallerin çeşidi ve miktarı her canlıya göre değişir. Bunun yanı sıra var olan çevre koşulları da bu gelişime etki eder. Bu kural haliyle bitkilerde de geçerlidir. Bu yüzden insanlar olumsuz çevre koşullarını kontrol etmek ve yılın her döneminde ürün elde etmek için sera yöntemini geliştirmişlerdir.

Tarlada yapılan tarım da bitkinin isteklerini ona toprak veya sulama vasıtasıyla verebiliriz. Fakat onun çevre koşullarını kontrol edemeyiz. Bununla birlikte toprağın dinlenme sorunu da bizim istediğimiz zaman istediğimiz ürünü elde etmemizi kısıtlar. İklim koşullarını kontrol etmek için ise sera yöntemi ortaya çıkmıştır. Fakat bunun neticesinde ise iklim normalden farklı olduğu için bitkiler topraktan aldıkları mineral ve diğer maddeleri zamanında alamadıkları için oluşum normal gidişatının dışında olmaya başlamıştır. Buna aldığımız domateslerin dışı kıpkırmızıyken içinin daha olgunlaşmamış olmasını örnek olarak verebiliriz.

Topraksız Tarım nedir

Sulu Tarım

Japon bilim adamı Shigeo Nozawanın yaptığı domates ağacı deneyini duymuşsunuzdur (duymayanların izlemesini tavsiye ederim). Deneyin özü kısaca şudur. Her canlının doğada bir frenleme sistemi vardır. Bu sistem canlıların belirli bir sayıya ulaştığı zaman onların büyüme ve çoğalmasını durdurur. Buda yaşadığımız dünyayı yaşanabilir hale getirir. Eğer ki böyle bir sistem olmazsa 3-4 gün gibi bir zamanda bakteriler bütün dünyayı kaplar ve yok eder. Sistemde domates tohumuna istediği şartları istediği şekilde vermek kısacası bu frenleme sistemini ortadan kaldırmaktır. Bu çalışma toprağın yapısından dolayı mümkün olmadığı için, frenleme sistemi toprakta da var olduğu için, suda yapmıştır. Sonuç olarak dev bir domates ağacı elde etmiştir.

Topraksız tarım yani diğer adıyla suda tarımın avantajı topraktaki sera sistemine göre, bitkinin büyümesi de kontrol altında olmasıdır. Yani bitkinin frenleme sistemini ortadan kaldırmaktır. Bunu topraklı serada yapamadığımız için anormal büyümeler gerçekleşir. Çünkü toprak bitkinin büyümesi için var olan bir doğa koşuludur. Biz ziraatçılar olarak bunu suya aktarır ve bitkinin bu doğal koşulunu da ortadan kaldırırız. Bu şekilde istediğimiz zaman istediğimiz şekilde bitkiyi büyütebiliriz. Tarladaki üretimden farkı ise bitkilerin diğer koşullardan da arındırmaktır. Fakat toprakta bilmediğimiz ve bitkinin aldığı elementleri suda veremediğimiz için elbette ki tarla ürünü kadar kaliteli değil.

Topraksız Tarım Seraları

Bunun yanı sıra topraklı sera ürünlerini zaman nedeni ile bitki büyüyene kadar istediği şeyleri alamadığı ve gelişimini tam sağlayamadığı için bu işlemden daha kaliteli ürün çıkar. Değişik şekillerde topraksız tarım yapılabiliyor (havuzlama, püskürtme gibi) ve yılın her döneminde size verimli ürün elde etmenizi sağlıyor. Biraz araştırdığımız zaman büyük firmaların neden bu sektöre yöneldiği rakamlar çok iyi açıklayabilir diye düşünüyorum.

İşlemin mantığı çok basittir. Bitkinin istediği mineralleri su yoluyla bitkiye vermektir. Tek önemli nokta bitkiyi ayakta tutacak ve köklerinin suya değmesini sağlayacak materyal içerisinde yapmaktır. Bu materyal her şey olabilir. Perlit, kaya yünü hatta mutfak süngeri bile. Bu işlem büyük ticari işletmeler olarak çok büyük para kazandırırken kuruluş maliyeti de ona göre büyük paralar gerektirir. Fakat herkesin evde de yapabileceği bir sistemdir.

Buna üniversitede yaptığımız denemeden örnek verelim. Pimaş borularına plastik bardak çapında sırayla delikler açtık ve içerisine içinde perlit olan altı delik bardakları yerleştirdik. Bardaklara çilek biber ve marul bitkilerini koyduk. Bir karışım hazırladık (bu karışım bitki besin içeriklidir. Çiçekçilerde gübre satan v.b yerlerde bulunabilir) ve bir kovanın içersine döktük. Sistemi biraz yerden yüksekte ve U şeklinde yaptık. Kovanın içerisine ucuna hortum bağladığımız akvaryum havalandırma aleti koyduk. Böylelikle bu havalandırma sistemi kovanın içerisinde suyu alıp borulara taşırken diğer borudan su yine kovanın içerisine dökülmeye başladı. Böylelikle kökler sürekli ıslak kalmış ve büyümeye başlamıştır.

Kısacası çok büyük para kazanmak isteyen veya hobi olarak ta herkesin evinde yapabileceği basit ve eğlenceli bir çalışma topraksız tarım. Böylelikle istediğiniz ürün elde edip mutfak maliyetini düşürebilirsiniz. Önemli bir not olarak topraksız tarımda her türlü ürün yetişmez bunun nedeni bitkiyi dik tutmaktır. Hadi kolay gelsin…

arıcılık malzemeleri
Cemalettin Koç
Cemalettin Koç
2005 yılında Mahmutbey Lisesinden mezunu oldum. 2007 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesine başladım. 2010 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü ne geçiş yaptım. 2013 yılında mezun oldum. yine 2013 yılında İSG uzmanı oldum. Ziraat, İslam tarihi, matematik hakkında araştırma yapmak, gezmek, fantastik eserler okumak ve anime izlemek en büyük tutkum. Vesselam

17 Yorum

 1. İlk önce emeginize saglik cok acik bir sekil de yazmişsiniz.
  Sistemi kurmak basıt ve kullanım acisindan da basit ama işin püf noktası ciçek verdikten tozlanma isteyen bitkileri yetiştirmek biraz riskli cünkü arı veya tozlanma yapacak hayvanlar istiyor yapmak isteyen arkadas lar a hayırlı işler

 2. Merhabalar, çok güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık…
  Topraksız tarıma katkı sağlamak amacıyla Özellikle sera yetiştiriciliğinde kullanılan piramit gardenı incelemenizi tavsiye ederim. Microsoft dahi bir çok firma kullanıyor. Üstelik Yerli üretim.

 3. İsin maliyeti yapacaginiz sisteme, ureteceginiz urune gore degisiyor. Ayrica mukemmel bir sistem mi yoksa urun yetisecek bir sistem mi? Bu da maliyeti etkiler. Tecrubesi olmayan birinin cicekli bitkilerden utetmesi sorun olur. Oncelikle ot grubu denilen taze sogan marul lolorisso endevyen reyhan roka dereotu gibi otsu bitkiler daha mantikli benim dusunceme gore. Bunlarin maliyeti kismen daha ucuz. Ama su unutulmamali ki toprakli bir sera bugun seranin ozelliklerine gore 40-100 bin arasinda degisiyor. Bunun topraksiz tarima uyarlanmasi da en az bu kadar tutar ki 70-110 bin arasi ot gruplari icin. Toplamda da 130-200 bin tl arasi bir maliyeti donum basina.
  Cicekli bitkiler olursa danismanlik satin almaniz gerekir mutlaka. Otomasyon yaptim her sey yolunda gidecek diye bir sey yok. İnsan beyni ve gozlemi mutlaka gerekli.

 4. Merhaba bende topraksız tarım hakkında bilgi almak istiyorum yapmayı düşünüyorum bu işin maliyeti nekadardır yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.

  • İşin maliyeti yapacağınız alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. bu konuda devletin teşvik primlerinide araştırabilirsiniz. yaptığım araştırmalarda maliyet oldukça yüksektir. milyonlara ulaştığını biliyorum

 5. iyi günler bu güzel yazınızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim :)
  yazınızın bir bölümünde bir deneyden bahsetmişsiniz orda deneyde kullandığınız bitki karışımı tam olarak nedir ben ziraat mühendisliği okuyan 1.sınıf bir öğrenciyim ve biraz yabancıyım buyuzden öğrenmek isterim saygılar
  :)

 6. Bu isle ilgili danismanlik yapabilecek arkadaslara ihtiyacimiz var ilgilenen arkadaşlar bana 0******* nolu numaradan ulaşın …

 7. Merhaba.Hic tarimdan anlamadan bu is yapilabilir mi?Ya da kurslar alabilir miyiz?Risk nedir?% kac basarili olma sansimiz var?Bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. Yetiştirebileceğiz ürünler, maliyeti ve kar oranı nedir detaylı bilgi alabilceğim ve beni yönlendirebilcek birisi var mı?

 9. Buna benzer bir sistemi balkonumuzda kurabiliriz, Küçük bir su pompasi ile suyu devir daim yapmasını saglayabiliriz. Bir bitkinin kökünde bir hastalık oluştuğu zaman ne olacak . Su devir daim yaptığı için bütün bitkiler bir anda hasta olacak. Bu sistemi nasıl saglıklı bir şekilde ayakta tutacagız. Bu suyu nasıl dezenfekte edecegiz. Aynı suyu surekli devir daim yaptıgımız için bu suyun içinde bitki için gerekli olan hic birsey kalmayacak. Bitki aclıktan ölecek. Bitki için gerekli olan sıvı gübreyi biz nasıl oluşturacagız. Her bişeyi bir sürü paralar verip almak zorundamı kalacagiz. Bu konulardada bilgi verirseniz sevinirim

  • Bu resimdeki gibi bir düzenek düşündüm fakat emin olamadım bu iş nasıl işler diye. Yazıda belirtilen deneyde aklımda canlanan 1 suyun bir hat üzerinden tüm bitkilere uğramasıydı. Hastalığı tek bitkiden kaldırabilmemiz için su yolunu değiştirmemizin mantıklı olabileceğini düşündüm. En son suyu arıtıp tekrar su pompasına, oradan da bitkilere tekrar servis edebiliriz diye düşündüm.

 10. 2010 yılında bu işi çok araştırdım. O zaman çok maliyetli idi. 1 dönüm için profosyebçnek bir sistem kurmak 300.000 TL idi umarım maliyetler şimdi düşmüştür

 11. merhaba, bitkiyi vereceğimiz besinin içine yerleştirsek, yani akvaryum havalandırma aleti kullanmasak bitkinin gelişimini yine de sağlayabilir miyiz? okulda da deney yapmak istiyoruz, bilgi verebilirseniz sevinirim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği...

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan...