Ana Sayfa Biyomühendislik Türkiye'nin İlk Biyomühendislik Derneği "Çınar Biyomühendislik"

Türkiye’nin İlk Biyomühendislik Derneği “Çınar Biyomühendislik”

Bu yazımda tüm Biyomühendis & Genetik ve Biyomühendisleri heyecanlandıran Türkiye’nin ilk ve tek Biyomühendislik Derneği olan Çınar Biyomühendislik Derneği’nden bahsetmek istiyorum. Çınar Biyomühendislik Derneği 26.12.2017 tarihinde 7 genç Betül Sena Petek, Barış Can Anar, Hüseyin Berkay Özarıcı, İmam Petek, Selin Aydoğan, Gülay Akköse ve Ümmü Gülsüm Şehime Öztatar tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ve tek biyomühendislik derneğidir. Hayatın her noktasında yeri olan bu bölümün tanıtımı, anlaşılması, özendirilmesi ve tüm biyomühendisleri ortak bir çatı altında toplayıp geniş imkanlar sağlayabilmenin yanı sıra bilime ve teknolojiye yön veren, analitik düşünen, araştırmacı ve üreten çağdaş biyomühendislerin geleceğe yön vermesine imkan sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Çınar Biyomühendislik

Derneğin Vizyonu

İleri teknolojisi ile her alanda kendi üretimini yaparak ileri ülkeler seviyesinde olmayı hak eden Türkiye’nin bilim ve teknolojiye dayalı gelişiminde Bilim İnsanı Biyomühendisler olarak en üst düzeyde yer almak.

Derneğin Misyonu

Derneğimiz Biyomühendislik bölümünün tanınması, anlaşılması, özendirilmesi faaliyetlerinde bulunarak farkındalık oluşturmak ve mesleğini yerine getirirken insana, çevreye, yaptığı işe saygılı, etik değerlere sahip, analatik düşünebilen, kendini geliştirmede sürekliliği yakalayan araştırmacı çağdaş Biyomühendislerin yetiştirilmesine destek vererek bilim ve teknolojinin ülkemizde en etkin şekilde uygulanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Biyomühendislik

Derneğin yöneticileri şu cümlelerle görüşlerini aktardılar; “Derneğimiz bugüne kadar Doğa Okullarından lise öğrencilerine ve üniversitelerde değerli akademisyen, iş adamı sanayicilerin ve biyomühendis olarak mesleğini icra edenlerin katılımıyla bölüm bilgilendirme sunumları ve staj imkanları için görüşmeler yapmıştır.

Derneğimizin gelecekteki hedefleri Biyomühendislik Bölümünü ve mesleğini daha da üst seviyelere çıkarmak, ülke genelinde tanınmasını ve anlaşılmasını sağlayacak çalışmalar yaparak ses getirecek bir çok etkinlik ve proje gerçekleştirmektir.

Yakın zamanda derneğin 1.yılı yapılan etkinliklerle birlikte coşkuyla kutlandı. Derneğin 1.yıl kutlaması basında da yer buldu. Toros Gazetesi habere şu şekilde yer verdi; “Biyomühendislik öğrencisi 6 girişimci genç tarafından kurulan Çınar Biyomühendislik, çok başarılı geçen 2018’i tamamlarken, 1 yıllık dönemi muhteşem bir etkinlikle kutladı. Betül Sena Petek, Barış Can Anar tarafından kurulan Biyomühendislik Derneği, üreten gençlerin yetişmesi için harcanan 1 yılı bu etkinlikle değerlendirdi.”

Çınar Biyomühendislik

Tam 1 yıl önce tohumu atılmış olan Çınar Biyomühendislik Derneği 1 yaşını kutlayarak 26.12.2018 tarihinde ilk filizini verdi. Adana Seyhan Otel’inde yapılan kutlama gecesinde; Dernek Başkanı Betül Sena Petek, Dernek Başkan Yardımcısı Barış Can ANAR ve Dernek Sekreteri Hüseyin Berkay Özarıcı yaptıkları konuşma ve paylaşımlar ile bölümün durumu ve parlak geleceği hakkında bilgiler verdiler.

Dernek Başkanı Betül Sena PETEK yaptığı konuşmada; “Biyomühendislik alanında kurulan ilk ve tek resmi kurumuz faaliyetini 1 yıldır başarılı adımlarla sürdürmektedir’ dedi. Dernek Yönetimi’nin sunumları sonrasında dış katılımcı olarak davet edilen;

 • Yüks. Ziraat Müh. Gönül Cönertpay-Doğu Akdeniz Tarımsal Uygulama Enstitüsü
 • Kimya Mühendisi Abdullah Emin TUFAN- Amylum Nişasta A.Ş.- Proses Mühendisi
 • Mehmet Alper Gökçe(Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Mezunu-Biyoteknoloji Yüksek Lisans Öğrencisi)

Gıda Mühendisi Suat Söbüçovalı-Sunar Mısır Ar-Ge Müdürü, Kimya Mühendisi Gökhan AYGÜN-Sunar Mısır A.Ş. Ar-Ge Şefi, Özcan Özdemir- Limkon Gıda A.Ş.-Teknik Satın Alma ve Lojistlik Müdürü, Birsen ERGÜN-Adana Tarım ve Orman İl Md. Koordinasyon-Tarımsal Veriler Şube Müdürü de bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

Çınar Biyomühendislik derneği

Etkinliğe Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Akademisyenleri, sanayici, bilim uzmanı ve akademisyen kimlikleri ile; derneğin kurulmasındaki cesaret ve girişimcilik ruhlarında dolayı gençleri tebrik edip sürdürülebilir başarılar elde eden bir kuruluş olma yolunda ilerleyen dernek için çok umutlu olduklarını ve destekleyeceklerini içeren dilek ve temennilerde bulundular.

Mehmet Alper Gökçe
Ben Alper. Mehmet Alper Gökçe. Lisans eğitimimi Gümüşhane Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünde tamamladım. Şuan Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Anabilim Dalı'nda yüksek lisans yapmaktayım. Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Bitki Biyoteknoloji alanlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bana LinkedIn, mail ve instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. mail: mehmetalperg@gmail.com İnstagram: @mehmetalperg

2 Yorum

 1. Başarılar dilerim.
  Mühendis Beyinler Türkiye’yi işsizlik ekonomi sorununa son verecek, Dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak projeyi size sunuyorum.
  Yayınlamanızı rica ediyorum.
  Termonükleer santralleri hayata geçirecek metod.
  Bakmamız gereken yere bakarsak görmemiz gereken şeyi görürüz.
  Güneş modelimiz hatalı.
  Güneşte 4 hidrojen birleşerek helyum oluşturmaz. Çünkü helyumda nötron mevcuttur.
  Helyumun oluşması için hidrojenin önce proton yakalarak döteryuma ardından nötronla birleşerek trityuma dönüşmesi gerekir.
  O halde Güneşte proton ve nötron üreten bir kaynak olmalıdır.Bu da uranyumun bozunmasıdır.
  Güneşin merkezinde demir nikel uranyum karbon içeren bir çekirdek vardır. Uranyumun bozunması sonucunda çekirdek kaynar ve çekirdeğe sızan hidrojen büyük elementler arasında sıkışır. Demir ve nikelin oluşturduğu manyetik alan ile hidrojen protonla birleşerek döteryum oluşur ardından karbon tarafından yavaşlatılan nötronla birleşerek trityum elde edilir.
  Trityum ve döteryumun birleşmesi ile helyum oluşur.
  Termonükleer santrallere katalizör olarak tungsten demir nikel karbon eklendiğinde 100 milyon derece ısı yerine 100 bin derece ısıda füzyon elde edilir. Demir ve nikel mikro manyetik alanlar oluşturarak karbon yüksek voltaj boşalması ile elektirik arkı üreterek füzyonu sağlar. Manyetik alan kararlı kaldığı için termonükleer santral sürekli çalışır.
  Denizden enerji üretilir. Dünyanın enerji su sorunu çözülür.
  Model dünyayı ve Türkiyeyi kurtaracaktır.
  Yüksek voltaj boşalması için santrifüj jenaratörleri kullanılır.
  Bu jenaratörler van der graff jenaratörlerinden yüz kat hızlı yükleme ve boşaltma sağlar. Van der graff jenaratöründe akım kauçuk bant üzerinde yavaşça bakır küreye birikir. Santrifüj jenaratöründe dakikada 40 000 devir hızla dönen silindir kutu içinde koni biçimli cam rot vardır. Rot üzerinde birken yük uca doğru odaklanarak bakır küreyi doldurur.
  Bu sayede Termonükleer santralleri çalıştıracak güç elde edilir.
  Saygılarımla Kemal Beziroğlu

 2. Mühendis arkadaşlar Türkiyeyi işsizlikten ekonomi ve enerji sorunundan kurtaracak projemi sunuyorum. Arkadaşlarınızla paylaşmanızı talep ediyorum. Kısa olarak Termonükleer santrallerde katalizör kullanımı. Güneş modelimiz hatalı olduğu için termonükleer santralleri hayata geçiremiyoruz. Yüz milyon derece ısıda döteryum ve trityumu birleştirmek çok zordur. Katalizör olarak tungsten demir nikel ve karbon kullanılır. Tungsten x ışınımı yayarak ve iyon halindeki elektronların baskısı ile demir ve nikel elektro manyetik alan üreterek protonu yavaşlatarak karbon nötronu yavaşlatarak füzyon ısısını yüz bin dereceye düşürür. Bu ısıda kararlı olan çekirdek sayesinde sürekli çalışan termonükleer reaktörler elde ederiz. Bu da ekonomiye güç katar. On milyon kişiye iş verecek yılda yüz milyar dolar ihracat yapacak enerji elde ederiz. Örnek Demir çelik üretiminde elektirik kullanarak kaliteli elelektirik arkı çeliği ürettiğimizde Zonguldak Ereğli Bursa kadar kalkınır. Saygılarımla Kemal Beziroğlu

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar