Çevre Mühendisliği Maaşları

21690
çevre mühendisliği

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmekte olan mühendislik dallarından birisi de çevre mühendisliği olmaktadır. Günümüzde çevre mühendisliği mezunu kişiler için çalışma alanları düşünüldüğünde biraz kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu durumun gelecekte ne şekilde değişeceğini bilemeyiz. Devlet ve özel kurumların bilinçlenmeleri ve bu alana gerekli yatırımları yapmaları çevre mühendisliğine gereken değerin verilmesini de gösterecektir. Ancak yine de kendini iyi geliştirmiş, belli bir alana yönelerek uzmanlaşmaya kadar yaklaşmış olan çevre mühendisi işsiz kalmayacaktır. Özel ve kamu kurumlarında çalışma imkanı olan çevre mühendislerinin net maaşları hakkında bilgi vermek biraz zordur. Çevre mühendisliği maaşları özel ve kamu kurumlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada yeni mezunlar için ortalama olarak kamu kurumlarında; 2600 TL ile 3200 TL arasında, özel kurumlarda ise 1500 TL ile 5000 TL arasında değişiklikler görüldüğü söylenebilir. Bu durum yeni mezun olmuş kişinin özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.

Çevre Mühendisliği Maaşları 2015

çevre mühendisliği maaşlarıÇevre mühendislerinin hem özel hem de kamu kurumlarında iş imkanları olduğunu söylemiştik. Özel sektörde çalışmak isteyen yeni mezun çevre mühendisleri; kurumsal firmalarda, büyük holdinglerde, fabrikalarda iş imkanı bulabilmektedir. Bu iş alanlarında işe başlamadan önce bir takım niteliklerinize dikkat edilecektir. Nitelikleriniz, çalışacağınız kurumun büyüklüğü, ücret politikası gibi durumlar maaşınızın belirlenmesinde etkili olacaktır. Çevre mühendisliği maaşları yabancı dilinizin iyi derecede olması hatta birden fazla yabancı dil bilgisine sahip olmanız, iş tecrübeniz, uzmanlığınız, sertifikalarınız, almış olduğunuz lisans eğitiminizdeki yüksek ortalama gibi durumlarca etkilenmektedir. Eğer gerçekten başarılı bir CV’ ye sahipsiniz ve çalışacağınız kurum da büyükse maaşınız başlangıç aşamasında 2000 TL’nin üzerinde olacaktır. Çalıştığınız kuruma vereceğiniz katkılar ile beraber zaman içerisinde yönetim kademesine kadar yükselebilir ve maaşınız da 5000 TL’nin üzerine çıkabilir. Çevre ve insan koşullarını yakından takip etmekte olan çevre mühendisliği mezunları kamu ve kitlerde de iş imkânına sahiptir. Bu doğrultuda kitlerde alınacak olan maaş kamu kurumuna göre az daha fazla oluyor. Yeni mezun biri için kamu kurumu ve kitlerde alınacak olan çevre mühendisliği maaşları 2600 TL ile 3200 TL arasında değişiklik gösterebilirken bu durumu medeni durumunuz, çocuğunuzun olup olmaması ve de yabancı dil bilginiz etkilemektedir.

Bu yazımda internetten yaptığım bir takım araştırmalar sonucu çevre mühendisliği maaşları hakkında bilgi verdim. Diğer mühendislik maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

Değerlendirme
Özgünlük
Önceki İçerikOrman Endüstri Mühendisliği
Sonraki İçerikElektrik Akımı Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

4 Yorum

  1. Çevre mühendisliği kadar berbat bir bölüm Türkiye’de sanırım yoktur. Okulu kazandığım 2010 senesinde geleceğin mesleğiydi sene 2018 hala aynı safsata. İşsiz bir sürü mezun , düşük maaşla çalışan arkadaşlarım. Yaşlı tesellisi: HAYIRLISI..

  2. Merhaba Oğuzhan Bey
    Çevre Mühendisliği ve Harita Mühendisliği arasında git-gellerim çok oluyor. Bana yardımcı olabilicek iki meslek arasında bi karşılaştırma yazınız var mı?

  3. MERHABA OĞUZHAN BEY :)
    ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ VE HARİTA MÜHENDİSLİĞİNİ KARŞILAŞTIRDIĞINIZ BİR YAZINIZ VAR MI. TEŞEKKÜR EDERİM.

  4. Okumak istediğim bölüm… Açıkçası benim için paradan çok benimle yaşanacak olan mesleğim önemli. Onun içteki ben ile örtüşmesi gerekli ve maaş sorunu her meslekte var. Yemek yemesi güzel ama pişirmesinide bilsen sorun ortadan kalkar. O yüzden para problemi ancak kendinizi göstermenizi bağlı. Ben doğayla çevreyle ve araştırmayla zaman geçirmek istiyorum. Masa başı işler pek bana göre değil. Yazınız çok güzel tekrardan belirteyim. Umarım bu bölümde hakettiği değeri alır. Kolay gelsin

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.