Ana SayfaÇevre MühendisliğiÇevre Mühendisliği Maaşları

Çevre Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda çevre mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmekte olan mühendislik dallarından birisi de çevre mühendisliği olmaktadır. Günümüzde çevre mühendisliği mezunu kişiler için çalışma alanları düşünüldüğünde biraz kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu durumun gelecekte ne şekilde değişeceğini bilemeyiz. Devlet ve özel kurumların bilinçlenmeleri ve bu alana gerekli yatırımları yapmaları çevre mühendisliğine gereken değerin verilmesini de gösterecektir.

cevre mühendisliği

Ancak yine de kendini iyi geliştirmiş, belli bir alana yönelerek uzmanlaşmaya kadar yaklaşmış olan çevre mühendisi işsiz kalmayacaktır. Özel ve kamu kurumlarında çalışma imkanı olan çevre mühendislerinin net maaşları hakkında bilgi vermek biraz zordur. Çevre mühendisliği maaşları özel ve kamu kurumlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada yeni mezunlar için ortalama olarak kamu kurumlarında; 5600 TL ile 8200 TL arasında, özel kurumlarda ise 2500 TL ile 10000 TL arasında değişiklikler görüldüğü söylenebilir. Bu durum yeni mezun olmuş kişinin özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.

Çevre Mühendisliği Maaşları 2019

çevre mühendisliği maaşlarıÇevre mühendislerinin hem özel hem de kamu kurumlarında iş imkanları olduğunu söylemiştik. Özel sektörde çalışmak isteyen yeni mezun çevre mühendisleri; kurumsal firmalarda, büyük holdinglerde, fabrikalarda iş imkanı bulabilmektedir. Bu iş alanlarında işe başlamadan önce bir takım niteliklerinize dikkat edilecektir.

Nitelikleriniz, çalışacağınız kurumun büyüklüğü, ücret politikası gibi durumlar maaşınızın belirlenmesinde etkili olacaktır. Çevre mühendisliği maaşları yabancı dilinizin iyi derecede olması hatta birden fazla yabancı dil bilgisine sahip olmanız, iş tecrübeniz, uzmanlığınız, sertifikalarınız, almış olduğunuz lisans eğitiminizdeki yüksek ortalama gibi durumlarca etkilenmektedir. Eğer gerçekten başarılı bir CV’ ye sahipsiniz ve çalışacağınız kurum da büyükse maaşınız başlangıç aşamasında 4000 TL’nin üzerinde olacaktır.

çevre mühendisliği

Çalıştığınız kuruma vereceğiniz katkılar ile beraber zaman içerisinde yönetim kademesine kadar yükselebilir ve maaşınız da 6000 TL’nin üzerine çıkabilir. Çevre ve insan koşullarını yakından takip etmekte olan çevre mühendisliği mezunları kamu ve kitlerde de iş imkânına sahiptir. Bu doğrultuda kitlerde alınacak olan maaş kamu kurumuna göre az daha fazla oluyor. Yeni mezun biri için kamu kurumu ve kitlerde alınacak olan çevre mühendisliği maaşları 2600 TL ile 3200 TL arasında değişiklik gösterebilirken bu durumu medeni durumunuz, çocuğunuzun olup olmaması ve de yabancı dil bilginiz etkilemektedir.

Bu yazımda internetten yaptığım bir takım araştırmalar sonucu çevre mühendisliği maaşları hakkında bilgi verdim. Diğer mühendislik maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

arıcılık malzemeleri
oğuzhan mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

6 Yorum

guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
serkan

Ozel sektorde yurtdisinda lisans mezunu 5000 dolar maas alan arkadaslarim var. Yani hersey mumkun , onemli olan biraz sans daha sonra da azimdir.

işılay tekten

Sevgili nihat genel , okuduğunuz bölüm için verdiginiz emeklere ve hala ben gibi okumakta olan meslektaşlarınızın emeklerine saygı göstermenizi rica ederim. Çevre mühendisliği berbat değil ; çok değerli , saygın ve ihtiyaç duyulan bir meslektir. Bu meslek için duvarlar örülüyor olabilir. ( Her meslekte olduğu gibi… ) Fakat bu duvarları yıkmak varken bu duvara mesleğimiz için “berebat” diyerek bir taş da siz eklemiş oluyorsunuz. Mesleğimizin arkasında olup kendinizi son haddine kadar geliştirip ne kadar değerli olduğumuzu ispatlayabilirsiniz. Ki yeterince gelişmiş bir düzeyde olsaydınız bu tarz bir yorum yapacağınızı asla zannetmiyorum. Para ve rahatlık odaklı olmaktan çok çalışma ve üretim odaklı… Read more »

nihat genel

Çevre mühendisliği kadar berbat bir bölüm Türkiye’de sanırım yoktur. Okulu kazandığım 2010 senesinde geleceğin mesleğiydi sene 2018 hala aynı safsata. İşsiz bir sürü mezun , düşük maaşla çalışan arkadaşlarım. Yaşlı tesellisi: HAYIRLISI..

öznur güler

Merhaba Oğuzhan Bey
Çevre Mühendisliği ve Harita Mühendisliği arasında git-gellerim çok oluyor. Bana yardımcı olabilicek iki meslek arasında bi karşılaştırma yazınız var mı?

öznur güler

MERHABA OĞUZHAN BEY :)
ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ VE HARİTA MÜHENDİSLİĞİNİ KARŞILAŞTIRDIĞINIZ BİR YAZINIZ VAR MI. TEŞEKKÜR EDERİM.

khalifa

Okumak istediğim bölüm… Açıkçası benim için paradan çok benimle yaşanacak olan mesleğim önemli. Onun içteki ben ile örtüşmesi gerekli ve maaş sorunu her meslekte var. Yemek yemesi güzel ama pişirmesinide bilsen sorun ortadan kalkar. O yüzden para problemi ancak kendinizi göstermenizi bağlı. Ben doğayla çevreyle ve araştırmayla zaman geçirmek istiyorum. Masa başı işler pek bana göre değil. Yazınız çok güzel tekrardan belirteyim. Umarım bu bölümde hakettiği değeri alır. Kolay gelsin

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?