Ana Sayfa Serbest Kürsü Windows 10 Arayüz Değişimi

Windows 10 Arayüz Değişimi

Cihazınız Metro Arayüzü veya Başlat menüsünün Windows’un sonraki versiyonlarında varsayılan seçenek olup olmadığı belirleyecektir. Bir PC üzerinde, Windows 10‘a giriş yaptığında Başlat menüsü varsayılan olarak gelecektir. Dokunmatik ekranlı cihazlar üzerinde (örn; tabletler), Metro arayüzü varsayılan olacaktır.

Windows 10 Arayüz Değişimi Nasıl Yapılır

Win 10

Diyelim ki, başlat menüsü cihazında varsayılan olsun. Onun yerine Metro arayüz yapmak için, ekranın altındaki görev çubuğuna sağ tıkla ve özellikleri seç. Görev çubuğu ve Başlat menüsü özellikleri penceresinde, Başlat Menüsü sekmesine tıklayınız. “Use the Start menu instead of the Start screen“, “Metro Arayüzü yerine Başlat menüsünü kullan” şeklinde olan kutucuğun işaretini kaldırınız. Ve Tamam’a tıklayınız.

bm-institute

Windows “Başlat Ayarlarını Değiştir” adında bir pencere gösterir. Ayarları değiştir ve Oturumu kapat seçeneğine tıklayınız. Windows oturumu kapatacak ve sonra sizi kilit ekranına getirecektir. Giriş ekranına gidiniz ve Windows hesabın ile giriş yapınız.

Varsayalım ki, masaüstünde birçok şey birikmişse, basitçe Başlat butonuna tıklayıp ve tanıdık kare arayüzüne yani Metro arayüzüne taşımış olacaksınız. Ekrandaki logolara tıklayarak masaüstüne geri kolayca gönderebilirsiniz.

siber güvenlik

Eğer işletimlerin temeli olarak başlangıç ekranına bağlı kalmak istiyorsanız, bir diğer ayara da işaret koymak isteyebilirsiniz. Masaüstünde görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikleri seçiniz. Görev çubuğu ve Başlat Menüsü özellikleri penceresinden “Navigation tab” Gezinti sekmesinde.

Başlangıç ekranı bölümünde, “When I sign in or close all apps on a screen, go to the desktop instead of Start” Ekrandaki tüm uygulamaları kapattığımda yada giriş yaptığımda Başlangıç yerine Masaüstüne gidiniz, onay kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz. Seçimin kaldırılması: Windows’a giriş yaptıktan sonra gördüğünüz ilk şey olan başlangıç ekranını sağlar.

Tamam, diyelim ki sizin cihanızın başlangıç ekranı varsayılan seçenek ve başlat menüsüyle değiştirmek istiyorsunuz. Sadece karşılıklı yapınız.

Windows 10 Arayüz Değişimi

Masaüstüne geri dönünüz, görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikleri seçiniz. Görev çubuğu ve Başlat Menüsü özellikleri penceresinden “Start tab” Başlat Menüsü sekmesinde. “Use the Start menu instead of the Start screen” Başlat Ekranı yerine Başlat Menüsünü kullanınız, onay kutusunu seçerek Tamam deriz.

Windows ayarları değiştirmenizi ve çıkış yapmanızı ister. Ve geri giriş yaparsınız. Şimdi masaüstünü otomatik olarak göreceksiniz. Başlat butonuna tıkla ve Windows 10‘da yeni başlat menünü göreceksiniz. Fark edeceksin ki yeni başlat menüsü eski ile yeni arasında bir karışım gibi. Solda, ayarlar ile uygulamaların kısa yollarıyla tanıdık menü sütununu göreceğiz. Solda, Windows uygulama ekranı olan Başlangıç ekranını göreceğiz. Bu menüden Windows uygulamalarına erişebilirsiniz.

Windows 8‘deki Başlangıç ekranını yok ettikten sonra, Microsoft geleneksel menü isteyen PC kullanıcılarından şikayetler aldı. Bu hareket ile 3. parti değiştirilmiş Başlat menüsü için büyük bir market bile açıldı. Fakat tablet kullanıcıları gezinti için daha kolay dokunmatik Başlangıç Ekranları bulabilirler.

Şimdi Windows 10 ile, bunların ikisine de sahipsiniz. Bir PC, bir tablet yada karışık bir sistem kullanıyorsanız, kolaylıkla eski Başlangıç ekranı ile yeni Başlat menüsü arasında geçiş yapabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Önceki İçerikTürbülans Nedir?
Sonraki İçerikAerojel Nedir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...

Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız sizler için araştırdığımız havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında olacak. Genel olarak bakıldığı zaman bazı meslekler son derece özel olan...

Geomatik Mühendisliği Maaşları

Geomatik mühendisi kimdir? Uzay teknolojileri ve bilgi teknolojileri gün geçtikçe geliştiğinden dolayı, bu gelişmelerle birlikte Geomatik Mühendisliği bölümünün de değeri artmaktadır. Uydular aracılığıyla elde edilen...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...