Ana Sayfa Serbest Kürsü Windows 10 Arayüz Değişimi

Windows 10 Arayüz Değişimi

Cihazınız Metro Arayüzü veya Başlat menüsünün Windows’un sonraki versiyonlarında varsayılan seçenek olup olmadığı belirleyecektir. Bir PC üzerinde, Windows 10‘a giriş yaptığında Başlat menüsü varsayılan olarak gelecektir. Dokunmatik ekranlı cihazlar üzerinde (örn; tabletler), Metro arayüzü varsayılan olacaktır.

Windows 10 Arayüz Değişimi Nasıl Yapılır

Win 10

Diyelim ki, başlat menüsü cihazında varsayılan olsun. Onun yerine Metro arayüz yapmak için, ekranın altındaki görev çubuğuna sağ tıkla ve özellikleri seç. Görev çubuğu ve Başlat menüsü özellikleri penceresinde, Başlat Menüsü sekmesine tıklayınız. “Use the Start menu instead of the Start screen“, “Metro Arayüzü yerine Başlat menüsünü kullan” şeklinde olan kutucuğun işaretini kaldırınız. Ve Tamam’a tıklayınız.

Windows “Başlat Ayarlarını Değiştir” adında bir pencere gösterir. Ayarları değiştir ve Oturumu kapat seçeneğine tıklayınız. Windows oturumu kapatacak ve sonra sizi kilit ekranına getirecektir. Giriş ekranına gidiniz ve Windows hesabın ile giriş yapınız.

Varsayalım ki, masaüstünde birçok şey birikmişse, basitçe Başlat butonuna tıklayıp ve tanıdık kare arayüzüne yani Metro arayüzüne taşımış olacaksınız. Ekrandaki logolara tıklayarak masaüstüne geri kolayca gönderebilirsiniz.

Eğer işletimlerin temeli olarak başlangıç ekranına bağlı kalmak istiyorsanız, bir diğer ayara da işaret koymak isteyebilirsiniz. Masaüstünde görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikleri seçiniz. Görev çubuğu ve Başlat Menüsü özellikleri penceresinden “Navigation tab” Gezinti sekmesinde.

Başlangıç ekranı bölümünde, “When I sign in or close all apps on a screen, go to the desktop instead of Start” Ekrandaki tüm uygulamaları kapattığımda yada giriş yaptığımda Başlangıç yerine Masaüstüne gidiniz, onay kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz. Seçimin kaldırılması: Windows’a giriş yaptıktan sonra gördüğünüz ilk şey olan başlangıç ekranını sağlar.

Tamam, diyelim ki sizin cihanızın başlangıç ekranı varsayılan seçenek ve başlat menüsüyle değiştirmek istiyorsunuz. Sadece karşılıklı yapınız.

Windows 10 Arayüz Değişimi

Masaüstüne geri dönünüz, görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikleri seçiniz. Görev çubuğu ve Başlat Menüsü özellikleri penceresinden “Start tab” Başlat Menüsü sekmesinde. “Use the Start menu instead of the Start screen” Başlat Ekranı yerine Başlat Menüsünü kullanınız, onay kutusunu seçerek Tamam deriz.

Windows ayarları değiştirmenizi ve çıkış yapmanızı ister. Ve geri giriş yaparsınız. Şimdi masaüstünü otomatik olarak göreceksiniz. Başlat butonuna tıkla ve Windows 10‘da yeni başlat menünü göreceksiniz. Fark edeceksin ki yeni başlat menüsü eski ile yeni arasında bir karışım gibi. Solda, ayarlar ile uygulamaların kısa yollarıyla tanıdık menü sütununu göreceğiz. Solda, Windows uygulama ekranı olan Başlangıç ekranını göreceğiz. Bu menüden Windows uygulamalarına erişebilirsiniz.

Windows 8‘deki Başlangıç ekranını yok ettikten sonra, Microsoft geleneksel menü isteyen PC kullanıcılarından şikayetler aldı. Bu hareket ile 3. parti değiştirilmiş Başlat menüsü için büyük bir market bile açıldı. Fakat tablet kullanıcıları gezinti için daha kolay dokunmatik Başlangıç Ekranları bulabilirler.

Şimdi Windows 10 ile, bunların ikisine de sahipsiniz. Bir PC, bir tablet yada karışık bir sistem kullanıyorsanız, kolaylıkla eski Başlangıç ekranı ile yeni Başlat menüsü arasında geçiş yapabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Önceki İçerikTürbülans Nedir?
Sonraki İçerikAerojel Nedir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...

Elektrik Mühendisliği Maaşları

Elektrik mühendisliği ülkemiz için son derece önemli olan mesleklerden bir tanesidir. Bu mesleğe adım atılması için ilgili üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olunması...

Makine Teknisyeni Maaşları

Makine Teknisyeni ne iş yapar? Makine teknisyeni endüstri meslek liselerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden makine teknisyeni ile makine mühendisini karıştırmamak gerekir. Mühendis olmak...