Ağırlığının 100 katını Taşıyabilen Mini Robot

13041
Ağırlığının 100 katını Taşıyabilen Mini Robot

Videoda ki Stanford Üniversitesi uzmanları tarafından geliştirilen robot ağırlığının 100 katını taşıyabilmektedir.

Süper güçlü botlara sahip olan mini robotlar California’daki Stanford Üniversitesi’nde makine mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Washington Uluslararası Robotik Konferansı’nda önümüzdeki ay sunulacaklar.

Gizli robotların ayaklarında yapıştırıcılar bulunmaktadır. Mini robotların tasarımı, hayvanlar aleminde efsanevi tırmanma becerilere sahip kertenkelelerden esinlenmiştir. Yapıştırıcılar robotların yere daha iyi tutunmalarını sağlamaktadır.

μTug lakaplı üzerinde çalışmalar yapılan bir zemin mini robotu sadece 12 gram ağırlığında olsa da, 2000 kat daha ağır olan bir ağırlık sürükleyebilmektedir. David Christensen sözleri şu şekilde; “Gelecekte, bu gibi robotlar fabrikalarda veya şantiyelerde ağır şeyler çekme için yararlı olabileceğini düşünülüyor.

Ayrıca acil durumlarda da yararlı olabilirler. Örneğin, bir yanan bir binada yüksek katta mahsur bir kişiye bir ip merdiveni yukarı taşıyabilir.

İlgili Video:

Önceki İçerikAlan Turing Kimdir?
Sonraki İçerikYapay Kan Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

2 Yorum

  1. abi s.a bn bitlis eren üniversitesi makina teknikerliği bölümü öğrencisiyim bu yaptığınız makinayla ilgili bana bilgi verebilirmisiniz acaba tşk

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.