Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Güvenliği Nasıl Olmalı

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Olmalı

Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır? Günümüz bilgisayar çağı günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasında yer alan bilgisayarlarımızın güvenliğini acaba ne kadar sağlayabiliyoruz? Çevremizde pek çok kişi internette görmüş olduğu bu reklam, virüs ve türevlerinden çok ciddi derecede şikayetçi. Böyle zararlı yazılımlardan korunmak için aşağıdaki yazımı okuyarak güvenliğinizi artırmış olacaksınız.

Bilgisayar Güvenliği

1. Bilgisayar Güvenliği için Bilgisayarınıza Parola Koyun

Bilgisayarlarınıza parolalar koyun böylece yabancıların girişini bir nebze engelleyeceksiniz. Fakat bu maddede değinmek istediğim ayrıntıyı şöyle açıklayayım. Bilgisayarda koymuş olduğunuz parolanıza güvenmeyin. Çünkü; bu parolalar çok basit yöntemlerle alt edilebiliyor. Bilgisayarınıza iki çeşit parola belirleyebilirsiniz. Bunlardan birisi “bios şifresi” ikincisi ise normal bildiğimiz “windows hesap şifresi” olmak üzere iki tanedir. Ben size bios şifresini kurmanızı tavsiye ederim fakat bios şifresi biraz üst düzey gerektirebilir bunun için yardım alırsanız güvenliğiniz için iyi olacaktır. Bir de burada değinmem gereken yer parolaları koyarken insanların çoğu şifrelerini ezberliyor fakat şifrelerini bir kâğıt parçasına yazıp bilgisayarlarının yanında bırakanlar, şifreleri için defter tutanlar ve şifre depolama için tasarlanan özel programlar daha iyi bir koruma sağlayan programlar kullananlarda var. Size tavsiye ettiğimiz çok iyi bir kullanıcı değilseniz ezberlemeniz ve parolanızı birden fazla yerde kullanmamanız. Şifreleriniz “basit (soğum tarihi, evlilik yıl dönümü, isminiz vb.)” olmasın. Daha zor şeyler belirleyin.

Bilgisayarıma Nasıl Parola Belirlerim? Bilgisayara parola koymayı bilmeyenler aşağıda ki videoyu izleyebilirler.

2. Bilgisayar Güvenliği için Antivirüs Programı Kullanın.

Uygun antivirüs programını siz bilgisayarınızı kullanım amacınıza göre belirleyeceksiniz. Antivirüs seçerken taranacak dosyalarınızın boyutu, önem derecesi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapın. BURAYA BİR EL ATARSINIZ TOPARLAYAMADIM BU ANTİVİRÜSÜ :)

3. Bilgisayar Güvenliği içinFirewall Kullanın.

Firewall nedir? Firewall, yazılım ile kodlanıp internet üzerinden herhangi bir sisteme yapılan girişleri kısıtlayan bir güvenlik sistemidir. Firewall genellikle ağın içerisinden gelen tehditlere karşı koruma sağlamaz. Fırewallar virüsler için de bir güvenlik sağlamaz çünkü; internetten indirilen yada e-mail ile gelen paketler içinde virüsler kolaylıkla şifre edilebilirler veya sıkıştırılabilirler. Bu yüzden antivirüse ek olarak firewallinizi kurmayıda göz ardı etmeyin.

4. Bilgisayarınızın Açık Portlarını Kapatın.

Port nedir? Port, bir bilgisayarla dış aygıtlar arasındaki kablo ile iletişimi sağlayan veri kanalı. Bu veri kanalları açık olmasından kaynaklanan sızmalara karşı bilgisayarınızın açık portlarını kapatmanız gerekmektedir.

Açık Portlarımı Nasıl Kapatırım? Portları kapatmak için aşağıdaki videoda ki adımları takip edebilirsiniz.

5. Bilgisayar Güvenliği için Dosya ve Dosya Paylaşımını Kapatma: Eğer, Yerel Ağ Bağlantısına bağlı olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, network ayarlarınızdan dosya ve yazıcınızı paylaşımını kapatın. Bu işlem NETBIOS portlarınızın tamamını devre dışı bırakacaktır. Bir Router veya güvenlik duvarı kullanıyor olsanız bile, bu tip bir işlem, size ekstra koruma sağlar.

6. Bilgisayar Güvenliği için Kayıt Defterinizi Koruyun: Kayıt defterini korumak için kayıt defteri koruyucu programlar bulunmaktadır. Bilgisayarınıza giren virüsler ilk başta kendilerini kayıt defterine kopyalarlar.

7. İnternette gördüğünüz ilginizi çeken veya güvenmediğiniz e-postaları açmayın.

Bu önemli bilgileri edindikten sonra kendinizi güvende hissetmeyiniz burasa gerçek ortam değil sanal…

Ek bilgiler;

  • Her sitede aynı şifreyi kullanmayın çünkü bazı kötü niyetli site sahipleri şifrenizi görerek diğer hesaplarınıza erişebilir.
  • Parolalarınızı Zor Seçin.
  • Dışarıdan getirdiğiniz Cd, Disket, Flash Disk, Hard Disk vb. araçları bilgisayarınıza takarken virüs programınıza taratın.
  • Güvenmediğiniz kişilerden gelen linkleri (bağlantıları) açmayın.
  • Unutmayın dikkat edin virüs programının içinde virüs olması olayı kimsenin aklının ucundan geçmez ona göre virüs programınızı seçerken dikkatli olun.

Bir önceki yazım; ekran kartının boyutunu nasıl öğrenirim konulu yazımı okumanızı öneririm.

arıcılık malzemeleri
Avatar
Ahmet Kaplan
Makine Mühendisi Adayı.

1 Yorum

  1. Hiç bir bilgisayar güvenli değildir. Güvenli olması mümkün değildir. Okuma ve yazma işleminde standart prosedür, farklı okuma ve yazma şekillerine izin vermektedir. Bunu hiç bir programla, hiç bir şifre ile engelleyemeyiz. Eğer çok önemli ve gizli bilgiler varsa kesinlikle bilgisayar ortamından uzak tutun. Bilgi sadece iki kişi arasında olan bir yöntemle korunabilir. Yani başkası baktığında gördüğü ile senin baktığın ile gördüğün arasındaki fark şifre olur. Başkası bakar mimari bir eser görür, bir kumaş deseni görür. Sen o kumaş desenine şifre koyarsın gibi.

    Şuna emin olun, kuantum bigisayarlar çıktığından beri, yeryüzündeki her bilgisayar, kuantum bilgisayarı elinde bulunduranların açık kapısıdır. Bu bilgisayarlar şifreyle falan da uğraşmaz. Kuantum bilgisayarları engelleyecek tek şey bilgiye erişimindeki fiziksel sınırlardı. Bu sınır ise HDD lerin dönme hızındaki sınırdı. Ancak yeni çıkan SSD lerde bu sınırda kalkmıştır. SSD leri piyasaya sürme nedeni zaten kontroldür. Anlayacağınız SSD li bilgisayar aldığımızda üstüne para vererek “beni kontrol edebilirsin” demiş oluruz. Eğer izoleli bir ortamda ve ağa bağlı değilse belki bir ihtimal korunabilirsin.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Cam Üretiminde Karbondioksit Yayınımlarını Yakalama Projesi

Cam üretiminde enerji fazlaca kullanılır. Bunun sebebi ise kum, soda külü, kireç taşı ve dolomit gibi ham maddeleri eritmede yoğun bir şekilde enerji ihtiyacındandır....

Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planning-ERP)

1960’lı yıllarda ortaya çıkan Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP) kavramı gelişen teknoloji, taleplerin ve kompleks oluşumların artmasıyla birlikte yetersiz kalmaya başlamış; globalleşme, yüksek rekabet ortamı,...

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Mühendislik Maaşları

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları...

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği; inşaat, sağlık, kimya, uzay teknolojileri, havacılık, elektronik, makine,...

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...