3B Kamera Yapımı

3492
3B Kamera Yapımı

Bu yazımızda fotoğraf makinesinden 3B kamera yapacağız. Projeminizi yapabilmemiz için elimizde iki aynı kamera modelinin olması gerekmektedir.

İlk Adım: görüntüleri elde edebilmeniz için iki aynı dijital fotoğraf makinesini tahta bir çubukla birleştireceğiz. Eğer elinizdeki makine eskiyse benzerini ikinci el satış yapan web sitelerinden temin edebilirsiniz. Tabii bir adet kızılötesi deklanşöre ihtiyacınız olacak. Edinmesi daha güç olansa 4 inçlik iki adet üçayak cıvatası. Bunun için biraz Google’ ı dolaşmanız gerekiyor.3B Kamera nasıl yapılır

İkinci adım: fotoğraf makinelerini monte edelim. Fotoğraf makinelerinin lensleri birbirinden 6 cm uzaklıkta olmalı. Her iki cihazı da üzerine monte edebileceğiniz 3 cm kalınlığında bir tahta şerit kesin. Üçayak cıvataları için iki adet delik açın. Bu deliklerin 4 inçlik cıvataların içinden geçip cihazları sabitleyecek şekilde olması gerekiyor. İşlemleri tamamladıktan sonra dijital fotoğraf makinelerini tahtaya sabitleyin.
3B kameraÜçüncü adım: kızılötesi uzaktan kumandayla her iki cihazın da deklanşörüne aynı anda basın. Daha sonra görüntüleri StereoPhoto Maker ile MPO dosyalarına dönüştürün. 3B özelliğini destekleyen TV’ler çektiğiniz fotoğrafları üç boyutlu olarak görüntüleyecek.

Önceki İçerikWinglet Nedir
Sonraki İçerikMühendis ve Mühendislik
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    Güzel bir uygulama…
    Benim bir sorum olacak tvlerde görüyoruz 3 Boyutlu video gözlüklerini bununla ilgili bir makale ele almayı düşünürmüsünüz?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.