Perendev Manyetik Motoru

Bir çoğumuz Perendev’in yapmış olduğu Perendev manyetik motoru duymuşuzdur veya biliyoruz. Perendev bu motor ile sonsuz enerjiyi bulduğunu, bununda manyetizmayı kullanarak gerçekleşeceğini vadediyordu. Fakat işler tamda onun istediği gibi gitmedi. Perendev 29 Mayıs 2010’da 61 şirketi dolandırmak suçlamasıyla Almanya’nın Zürih kentinde tutuklandı.

Termodinamik dersini almış birisinin hemen aklına termodinamiğin 1. kanunu olan “Enerjinin Korunumu” prensibi gelir. Bu prensibe göre enerji yoktan var edilemez veya varken yok edilemez, sadece şekil değiştirir. Bu durum Manyetik motorlar içinde geçerlidir. Bu motorlarda, mıknatıslardaki itme-çekme kuvveti kinetik enerjiye dönüşmektedir. Nasıl ki pistonlara etkiyen yer çekimi kuvveti içten yanmalı motorlarda çevrim denklemlerine ilave ediliyorsa, manyetik motorda da göz ardı edilemez. [Yazar Notunu okuyunuz]

Burada Perendev Makinasının pot mıknatıslarını nasıl kullandığı ile ilgili bir incelemeyi sizlerle paylaşıyoruz; Perendev manyetik motorunda mıknatıslar rotor üzerinde çelik contalar ile yerlerine konuşlandırılmıştır. Bu yöntem contasız olana göre mıknatısları daha etkin kılmaktadır: üst ve alt kısımların Manyetik Alanı (Akısını) daha yakın hale getirir. Böylece mıknatıs etrafındaki manyetik alan muhafaza edilmekte ve yalıtılmış olmaktadır. Aynı şekilde statorlar üzerindeki mıknatıslarda contalar ile yerine sabitlenmiş vaziyettedir. Yani mıknatısların yerinden kurtulup karşı mıknatıs ile birbirine yapışmasına imkan yoktur. Böylece Manyetik alan rotor üzerindeki mıknatısların üst yüzeyi ile statordaki mıknasıtların yüzeyleri arasında kendi güçlü bir şekilde gösterecektir.

Pot mıknatıslar Nedir?
İzole edilmiş mıknatıslar, pot mıknatıs olarak da tanınırlar. Pot mıknatıslar, Neodium ve Ferrite Mıknatıs olmak üzere iki şekilde üretimi yapılmaktadır. Normal bir mıknatısa göre daha fazla kaldırma ve tutma kuvvetine sahiptirler.

Çelik, havaya göre daha iyi manyetik özelliktedir ve bundan dolayı manyetik akı çelik üzerinden akmaktadır. Çelik (Dış Kabuğu-contası) ile mıknatıslar arasında bir temas bulunmaktadır. Çelik manyetize olurki bu onun çoğu zaman pot mıknatıslar ile izole edilmesinin bir yoludur. Bütün Mıknatıs tedarikçileri bunları satmaktadır!!!
Eğer Perendev motoru çalışırsa, işte yalıtımı bu şekilde olmak zorundadır. Aksi halde mıknatıslar üzerindeki çekme kuvvetiyle ile itme kuvveti birbirine eşit olur!

siber güvenlik

perendev motoru
Mıknatısların Hesabı;

Elimizde firmaya ait bir resimden yola çıkarak bu motorda kaç adet mıknatısın yer alığını çözmeye devam ediyoruz. Orta beyaz disk üzerinde 600 aralıklı 6 deliğe sahip matelik bir flanş olduğunu görüyoruz. (Deliklerden birisinde vida deliği bulunmaktadır) Şimdi temsili olarak, 6 delik boyunca siyah çizgiler çizelim. Daha sonra metalik flanşın yüksekliği kadar aşağıya sarı çizgiyi ve aynı doğrultudaki mili kırmızı çizgiler ile temsil edelim.

perendev manyetik motoru nedir

600 Açıya sahip mavi çizgileri de yansıtalım. Mavi çizgiler ile diskin (yeşil) dış çevresindeki mıknatıslar sayıldığında her 60 derecelik bölümde 5 mıknatısın olduğunu görüyoruz. Böylece toplamda 30 adet mıknatısın olduğunu bu resme bakarak sayabiliriz. Ayrıca Parendev motoru ile ilgili çekilmiş bir videoya da buradan göz atabilirsiniz:

Perendev İçin Bir Simülasyon Çalışması; Perendevin motoru ile ilgili bir çok prototip üzerinde çalışmalar yapılmış ancak ya mıknatıslar arasındaki toleranslar doğru değil ya da teoride yapılabilirliği hâla tartışılmalıdır. Uçan Hollandalı’nın sitesinde bir perendev motorunun nasıl çalıştığı ve modifiye edilmiş simülasyonunu sizler için türkçeye çevirdik kodlamasını yaptık. Dilerseniz Perendev Manyetik Motoru Simülasyonu sayfamızdan uygulamanın simule edilmiş halini kendinizde test edebilirsiniz.

Bu sistemin çalışmasında hala bir kararsızlık var ve bunun bir kritik noktası olması lazım. Belkide bunun çözümünü Nelson Camus tarafından yapılan Reed Motoru olabilir.

Nelson Camus Reed Motor

Daha fazla bilgi için ziyaret edebilirsiniz: http://jnaudin.free.fr/html/qmmtr.htm

Konu ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer.

Kaynaklar:
1. fdp-energy.com/perendev/default.asp
2. fdp-energy.com/perendev/simreplication.asp
3. dizaynmiknatis.com.tr
4. jnaudin.free.fr/html/qmmtr.htm

Yazarın Notu:

Çok basit anlaşılır olması bakımından lise fiziğinde de gördüğümüz enerjinin korunum yasasını hatırlayalım. Ne yapıyorduk potansiyel enerjiyi ya kinetiğe ya da sürtünmeye veya ısıya dönüştürüyorduk. Bu aslında sadece fizikte değil atom fiziğinde bile durum aynidir. Uranyum bile parçalanırken var olduğu enerjiyi ısı olarak dışarı atıyor sonra biz bunu çeşitli yollardan kullanılabilir enerjiye dönüştürüyoruz. Geriye kalan enerji, atomları bir arada tutması için kalıyor. Yoksa bu zincirleme reaksiyonda atom bombası gibi patlardı. Burada asil soru biz bu enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir enerjiye dönüştürebildiğimizdir. İçten yanmalı motorlarda bile biz yakıttaki enerjinin %20-40 gibi oranlarda mekanik enerjiyi elde ediyoruz. Diğer yüzdelik kısım ya ısı yada sürtünme olarak kayboluyor. Maalesef şu anda sürtünmesiz yüzey elde etmek çok zor, olsa bile çok pahalı bir yöntem. Nano teknoloji bu yönde çalışma yapıyor ancak yinede sürtünmesiz yüzey elde etmek neredeyse imkansız. Böyle bir yüzey yapsak bile üzerinde çalışacak parça yine yüzeyi bozacağından deforme olacak ve özelliği kalmayacak.

Neyse dönelim enerji olayını anlamaya. Dişli çarklar ile oynamışızdır illaki. En basitlerinden bisikletin dişli takimi… Şimdi öncelerden bazı kisiler sormaktaydı 1:3 dişli yapsam enerjiyi 3’e katlamış olmaz miyim diye. Madem az güçte çalışıyor redüktörle yükseltelim diyenler vardi. Simdi size yine çok basit örnek vereceğim. Bisikleti düşük viteste çevirmek kolaydır değil mi? Ama 10 tur çevirir 1m gidersiniz belki. Peki vitesi yükseltince ne oldu artık çevirmek zorlaştı ama daha çok yol alıyorsunuz. Bakin işte gördüğünüz gibi enerjide böyle dönüşüyor. Oran artınca çevirmek için normalden fazla efor sarf ediyorsunuz. Pedalı çeviren siz olmasaydınız da motor olsaydı ne olurdu? O zaman motorun emk kuvveti yettiği kadar döndürebilirdi daha zorlarsanız onuda, fazla akim çekip o da yanacaktır elbet. Yani oranı arttırmak enerji katlamak ile ilgili bir mantık yok. Bir değer artınca diğer değerde kayıp olur her zaman. Doğanın dengesi gibi…

Diğer bir olay Atalet momentidir. Eylemsizlik momenti olarak da geçen olayda katı cisimlerin, kendi rotasyon hareketlerindeki değişime karşı verdiği tepkidir. Yani aslında cismin size karşı yapmış olduğu dirençtir. Motorun rotoru aslında başta durma eyleminde ve öyle kalmak ister. Siz onu döndürmek için nominal bir kuvvet uygulamanız gerekli. Düşünün ki biz burada elektro motor veya manyetik döndürme olayına daha girmedik bile. Yani manyetizmadan önce bile rotorun malzemesinin kütlesi, yapısal şekli bunların hepsi atalet momentinin karakteristiğidir. Manyetik kuvvet önce bunları yener sonra döndürmeye başlar. Gördüğünüz gibi sürtünme olmasa bile illaki etkiyen kuvvet var ve biz bunları ihmal edemiyoruz ne yazıkki. Elektrik motorlarında görmüşsünüzdür akım kesilince motor belli süre dönmeye devam eder. Bu kazandığı enerjiden ötürüdür. Atalet olmasaydı bu eylemi korumaya çalışacaktı. Buradaki makine de zaten bir süre sonra dediğim atalet olayından dolayı yavaşlamak zorunda. Yani beleşe enerji yok…

Buradaki makinede cisme bir ilk hareket uygulanıyor. Aradaki sürtünmeleri absorbe etmek için manyetik itkiden yararlanılıyor. Yani amaç aradaki sürtünmeyi kaldırarak sonsuz tur attırmak. Ancak biz biliyoruz ki sürtünme sadece cismin yataklanmasında değil, havanında dönen cisme karşı bir sürtünmesi vardır. Peki vakumlu bir oda da aynı deneyi yapsak sonsuz tur mümkün mu? Cevap yine hayır. Sürtünmenin hiç olmadığını varsaysak bile cismin kendi kütlesi ve şeklinden dolayı da bir ataleti vardır. Fazla detay kafa bulandırır, kısaca sonsuz enerjiye ulaşmak teorik olarak bile yok denilebilir. ilk hareket verilerek çalışan bu çark magnetler sayesinde aradaki sürtünme en aza indirilmiş olduğundan belli bir tur atar sonra yavaşlayıp duracaktır. Enerjinin daha verimli kullanılabilmesi için manyetik sistemler içinde yapılmış güzel bir örnek olarak bunu ele alabilirsiniz….

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

53 Yorum

 1. Arkadaş bazı yerlerde konuyu ya anlamamış Sürtünme ,yerçekimi ,ısınma vb dış kuvvetlerin toplamı sabit bir kuvvete donüşür ve motor için ters bir kuvvet oluşur ama mıknstıslarıızn toplam kuvetı ters kuvvetin üstünde bir değerde tutarsak arada olusan fark bizim toplam döndürme kuvvetimizin sabit değerini verir ve mıknatıs özelliğini kaybetmediği sürece bu kuvvet değişmeyeektir

 2. Arkadaşlar manyetik kasnak her hangi bir motorla tahrik edildiğinde, kasnak tahrik ettiği başka bir motora güç verirmi? bu konuda bilgisi olan varmı? Yani 2 kw bir güçle manyetik kasnak tahrik edilirse kasnak çıkışında her hangi bir güç değişimi olurmu?
  Teşekkürler

 3. Kardeşler.Bazı yorumcu kardeşler eleştirirken hakarette varan sözler sarf ediyor.Oysa biri birimize veya ugraşan kardeşlerimize nereli olursa olsun fikir ve moral len yardımcı olmalıyız. Hakaretlen moral bozucu sözlerlen birşey kazanamayız.Buluş ve teknoleji ugraşıp çalışmaklan meydana çıkıyor.50 sene önce kim derdiki cep telefonuylan dünya y lan görüntülü görüşüp konuşacaksın. Allah utala c.c luhu Dünyayı İnsan oglunun hizmettine verdi Çalış bul kullan diye..Hoşca kalın..

 4. bu pozitif bilim denilen halka anlatılan beyni kapatan düşünceye ket vuran dayatılan sistemin ürünü oldu bizim çocukluğumuzdan itibaren.
  örnek: ben 1969 doğumluyum.ilk okula giderken hatta orta okulda bize maddenin parçalanamayan en küçük yapı taşına atom denir diye öğretiyorlardı. halbuki atom 2. dünya savaşında parçalandı bomba yapılıp atıldı. beyinlere gene de parçalanamadığı zerk ediliyordu. bu gün de benzer olaylar kat ve kat artarak insan beyni kalıplara alınıyor ne şekilde nereye kadar düşünebilceği oluşturuluyor. sistem düzen ne derseniz. yeni bir şey ortaya çıkacaksa bile onun işine yaradığı zamanda çıkartır. ülkedeki insanların hepsi hasta nerdeyse. kanser aldı başını gidiyor. bunları hep pozitif diye lanse edilen bilim yaptı. pozitif bilme karşımısın demeyeyin. pozitif bilim diye lanse edilen diyorum öyle algılatılıyor. aslında olay belki mıknatıstan elektrik elde etmek kadar kolay gdo suz ürün yetiştirmek belki daha karlı. sonradan yapılan sağlık harcamalarını maliyete koymuyorlar. en ufak kanser tedavisi kişi başı 100binlerce liraya mal oluyor. neyse dünya algı operasyonları ile köle halklar ve seçkin efendiler şeklinde dizyn edilmiş. doğruda olsa bu makina çalışsa da diğer örneklerde olduğu gibi ya hapse gidersiniz yada davalar ile uğraşırsınız yada intihar edebilirsiniz en kolay yol olarak. bilinen ve dayatılan fizik kanunları ile diğer gezegenlere yolculuk yapmak mümkün değil ken buraya gelenler var. o zaman bize farklı algılatılan ama gerçekte farklı olan bir düzen var. her kese çok selamlar.

 5. Bu dünyada bütün savaşlar ENERJİ yüzünden çıkıyor. Sınırsız enerji bulduğunu iddia edeni; topluma malolmuş biriyse deli der – hırsız der içeri tıkarlar, sıradan biri ise sıkarlar kafasına.

  TEoride mıknatıslar sınırsız enerji kaynagıdır. Düzgün kullanabilirseniz, mıknatıslıkları sürdüğü sürece her enerjiye çevirebilirsiniz. Bazıları bu sistemle çok düşük enerji ancak üretilebilir demiş. Hikaye. Bursada 3 mkare alanda 25 kw üretip 9 tane 1600 wattlık antminer çalıştıran var. hayatında pamukta fasülye yetiştirmekten fazlasını teoride yapmayıp, kalan diğer herşey için okuduklarıyla hüküm vermeye devam edin.

  enerjinin korunumu kanunuymuş üniversite de öğretilmiş de, lisede öğretilmişde. Arkadaş öğrendiğiniz şeyleri azıcık sorgulayın. Deneyin en azından. Enerjinin korunumu diye bir şey yok.

 6. mıknatıs olayını geçtik. şöyle bir şey düşünüyorum. bir yay yardımıyla aynı yönde itme sağlayan enerjiyi sürekli dönen enerjiye dönüştürecek bir mekanizma oluşturmak. yayın depoladığı enerji hiç yok olmayacak. ve hep aynı yönde olacak.

 7. Merhabalar arkadaşlar
  Manyetik motor üzerine 2000 yılından beri araştırma ve gerçek manada arge çalışmalarında bulundum, bu konuda yüzlerce makale okudum, tabi bu konuda herkesin fikir ve düşüncelerine saygım var.
  Şimdiye kadar yapılmış olan manyetik motor çalışmaları; Muammer yıldız, Perendev ve internette videoları bulunan diğer denemelerin tamamında motora aynı mantık ile hareket verdirilmeye çalışılmıştır.
  Eline mıknatıs alıpta ufak bir düzenek dahi yapanlar beni daha iyi anlar, mıknatısları birbirine yaklaştırırken ne kadar geri ittiriyorsa bileşke denge noktasını geçen mıknatıs aynı oranda ileriye ittirmektedir yani örnek verecek olursak; geri ters tepkime 100-ileri tepkime 100=0 değerde güç üretir. Mıknatıs sayılarını ne kadar arttırırsak arttıralım isterse sonsuza kadar bu bileşke denge noktası değişmez. Üretilen herhangibir artı güç oluşmadığı için döngü gerçekleşmez.
  Mucit arkadaşmarımızın bazıları çeşitli izole maddeler ile ters tepkimeyi aşarak döngü elde etmeyi düşünmüşler, bazılarıda ilave güç motorlar takarak kendi ürettiği enerjinin bir miktarının kullanmı ile denemişler, tabi olarak ana kaynakta bir güç üretimi söz konusu olmadığı için fizik kuralları çerçevesinde bunlar sonuç vermemektedir.
  Gelelim manyetik motorun enerjinin korunumu yasasına aykırı olduğunu iddia eden akademisyenlere, mıknatısların yapmış olduğu baskıyı kinetik enerjiye çevirmek ile mıknatıslardaki enerji eksilmez yani bu benzinli bir motor değil yakıt bitti stop etti diyemeyiz. Mıknatısın özelliği atom yapısı ile alakalı olduğu için bunun tek düşmanı yüksek hararettir, ısıdan korunan mıknatıslar çok uzun seneler özelliklerini yitirmez.
  Manyetik motorda üretilecek olan enerji ona hareket sağlayan mıknatısların enerjisinden izafidir.
  Manyetik motor üzerine yapmış olduğum çalışmalarda gördümki piyasada satılan standart model mıknatıslar ile bu işin gerçekleşmesi dizilimi nasıl yaparsanız yapın mümkün değil.
  Bunu göz önünde bulundurarak ve edindiğim tecrube ile özel bir mıknatıs dizayn’ı geliştirdim, bileşke denge noktasını değiştiren bu dizayn sayesinde mıknatısın baskı kuvveti %90 oranınında kinetik enerjiye dönüşmektedir.
  Geldiğim bu noktada çinli birkaç mıknatıs üreticisi firma ile görüştük ve özel siparişleri 1000 adetten aşağı rakkamda üretmediklerini beyan ettiler. Maddi olarak imkanlarımı aştığı için sponsor veya ortak arama girişimlerimde bulundum fakat kimseden herhangibir destek görmediğim için çalışmalarıma son verdim.
  Malesef şunu öğrendimki birşey icat etmek nekadar zor ise o icadı hayata geçirebilmekte o kadar zormuş. Hüseyin DİNÇERLER – 0555 756 86 35

 8. mıknatıs projeleri artık günümüzde çoğu kişinin deney projeleri oldu. Okullar da bile öğrencilere verilen ilk projeler arasında yer alıyor. ücretsiz elektrik üretimi bunun en başında geliyor. Ama daha tam başarılı olan yok malesef.

 9. öncelikle şu anda nasıl elektrik üretiyoruz onu bir inceleyin. Mesela bir jeneratör alın ve çalıştırın. Sonra bir kaynak makinesi bağlayın Kaynak yaptığınızda jeneratörün motoru devir alıp daha yüksek çalışır. kaynağı kesin normale döner. yani siz elekrtik çektikçe elektrik üreten jenetör karşı koyar. Motor bu karşı koymayı aşmak için otomatik gaz basar. Yani yük altında motor ( akaryakıt ) gücü elektriğe dönüşür
  Gelelim perendev motora..
  Miknatıslarla bu iş yapılır ama öyle az bir enerji üretirsinki sıçanın sidiği denize fayda olur. Bir pili bile sattlerce dolduramassın .. Akılna öyleyse büyük yapayım geliyor tabiki. Olur neden omasın.. 1kw elektrik üretmen için ortalama 4 katlı bina büyüklüğünde yapman lazım gelecek sadece bir miknatısı ortalama 100kg olur. onu 10m yarıçap diske takarsın falan filan .. Sonunda buna ortalama 400 bin TL harcaman gerekecek. 100kw için 40 trilyon… 100kw 80 bin TL likl solar ile hallediliiyor zaten… Yani rantable değil.. Ayrıca bu kadar paran olsa bu işle uğraşırmısın ?

 10. Enerjinin korunumu kanunu yıkıldı diyorlar. Ne kadar doğru bilmiyorum. Hmsb şirketi sadece perendev in sistemini kullanıyorsa, onun da mıknatıs gücü bir ac motoru hiç durmadan çevirmesi bi bakıma imkansız gibi. Denemek lazım. Manyetik motor eğer çevireceği motordan potansiyel olarak güçlü olursa yine de baya enerji üretir. Fakat kendini 4yilda ancak amorti eder. Elektriği çok kullanan birinin aldığını düşünürsek. 15.000 € dan bahsediyorlar. Benzer modelde icatlar için çok sayıda patent alınmış. Farklı ülkelerden farklı insanlar tarafından. Ufo diye isimlendirilen o icat, Nikolai Tesla’nın öldüğünde bıraktığı bilimsel çalışmalara el koyan Amerika’nın yürüttüğü gizli bir proje. Ufolar neden sadece Amerika’nın belli bölgelerinde görülüyor? 51. Bölge boşuna demiyorlar. Nikola Tesla şu anda Türkiye’de olsaydı, petrol kullanımı 5 sene içinde biterdi Türkiye’de. Ülke enerjisinin%100ünü kendimiz uretirdik. 10 yıl içinde de doğalgaz kullanımı biterdi. Hâlâ şansımız var. Ticari amaçlı olmadan elektrik ve makine mühendisleri bir çatı altında toplanıp Dünya’nın kaderini değiştirecek projeler yapabilir.

 11. sadece sürekli 1 w üretebilecek bir sisteme bile binlerce lira ödeyebilirim. 200 v 5 amper üreten arkadaş bana ulaşırsa destek vermeye ve ürünü satın almaya hazırım :) feridund@gmail.com

 12. imkansız kelimesi orta çağ Avrupa’sında vs oldukça yaygındı ama baktığımızda şuan bu sözü söz konusu bilim içinde kullanırken 2 kere değil 40 kere düşünmek gerekli çünkü; eskiden elde edilen bilgi az ve değerli idi, aksini ifade etmek kolay değildi şimdi ise bilgi yeterince var ama bilimin de artık bir prensibi olan analitik düşünce gelecekte olabilecek şeyleri de olasılığa dahil edip düşünmeyi gerektiriyor. Baktığımızda 1900’lerin başında görüntülü konuşma olayı şuan sadece ressamların tablolarıdaki bir hayalden fazlasını yaşadığımızı görünce aslında bu günün hayali yarının bir yaşanmışlığına dönüşmesi muhtemeldir, buna imkansız demek o zamanın insanı için normal karşılanabilir ama bu günün insanı için saçma gelir, gelecekteki insanlar bu yazıyı okuma fırsatı bulabilirse, önceki nesiller neden bu kadar dar görüşlü diye sormazlar mı? Sonuçta bilimin ucunu görmek şimdilik mümkün olmasa da geleceği hesaba katıp imkansızları hesaptan çıkarmalıyız.

  Ayrıca konuya da değinecek olursak, izole edilmiş bir ortamda bu düzeneğin çalışmaması gibi bir durum söz konusu olamaz, tek derdi bakımı ve mıknatıs değişimleri olacak. Burada sonsuz enerji olayı hepimizin çok iyi bildiği reklam stratejileri için kullanılmış bir slogandan öteye geçemediğidir. İfadelere takılıp kalacağımıza bu yöntemin bize destekleyici yönlerini düşünmek gerek, bu tip bir yapıyı biraz daha geliştirip büyük tesisler kurulabilir ve enerji üretim maaliyetleri düşürülüp hes gibi çevre katliamına yol açan yapıların inşaasının önüne geçilebilir, veya rüzgar türbinlerinin çalışma hızları arttırılabilir, sokak aydınlatmalarında kullanılabilir vs vs. Eğer yine de asıl hedef sonsuz enerji üretmek veya kullanmak ise çinin şu yıkılamaz sandığınız fizik kurallarını şuan zorlayan çok değişik prensiplerle çalışan yeni uzay mekiği motorları yaptıklarını idda ediyorlar, tabi devlet bünyesinde planlarını gizli tutsalar da sıradan bir biri tarafından değil dev bir ekip ve yılların birikimi söz konusu olduğunda yeni fizik kuralları veya istisnaları da oluşturulabildiğini bir kere daha göz önüne serdiler

 13. sayın Furkan gümüş ben bu projeyi yapmak için gerekli malzemeleri buluyorum ama çeliğin üstündeki contayı nereden bulacam ? üstündeki contanın adı nedi ? nerde satılır ? o tür contaların adı nedir ? acil cevaparınızı bekliyorumm

 14. BENDE MIKNATISLARLA UĞRAŞMAYI SEVEN BİRİYİM. BU GÜNE KADAR MANYETİK MOTORLARLA İLGİLİ NE VARSA OKUDUM. GÖRDÜĞÜMÜ YAPMAYA ÇALIŞTIM. OLMADI. HİÇ BİR NESNEYİ ÇEVİRMEYİ BECEREMEDİM.
  BU KONUDA BİR ŞEYLER YAPAN VARSA, HANİ PAKİSTANLININ ŞEMASI FELAN DİYORLAR. HANGİSİNİ YAPAN VARSA ŞUNU AÇIKCA Bİ ŞURAYA ÇİZSİNLER DE GÖRELİM. BENDE BİRŞEYLERİ ÇEVİREBİLME MUTLULUĞUNA SAYENİZDE ERİŞEYİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 15. alt tarafı dandik bir mıknatıs.hayalden başka ne olabilir kardeşim.bunun imalatını yapan çinli tipsizler bu mıknatısların ne işyapabileceğinide çok iyi bilirler. sadece hayali heyecanlı

 16. affedin arkadaşlar ama bi şey hatırlatmam gerekli.hemen hemen her evde bi işsiz genç vardır yada spor yaparak zayıflamaya çalışan eşiniz yada form tutmaya çalışan kendiniz.çok basit bir düzenekle yarım saat pedal çevirirseniz ,işsiz olan arkadaş çok ideal oluyor,,,her gün yarım saat pedal,,,elektrik parası yok al sana bedava enerji.

 17. keşke olsa ama hayali bir şey……insanlık adına buluş yaptım parayı buldum ,hayati tehlikem var,patent alıp onaylatayım,,cumhurbaşkanından destek ve koruma alayım…

 18. Ben Muammer Yildizi tanimam, ancak Hollandada Üniversitede tanitim vidyosunu gördüm (seyretmenizi tavsiye ederim). O ortamda calistigini ispat etti ve patentini aldi. Türkiyede bir sirket kurup bir anda piyasadan yok oldu. Ayni sey Güney Afrikali Mike Brady icin gecerli (Perendev firmanin kurucusu). Adam Ingolstadt (Almanyada) bu motoru üretti ve Ingolstadta yakin, deneyim icin bir ciftlikte calistirdi. Ardindan adami 5 seneligine hapse attirdilar, dolandiriciliktan.

  Neticede burda üretilen Enerji yoktur, orda sadece enerji dönüstürülyor. Olur mu bence olur, neden olmasin. Mignatislarin ömrüne gelince, mignatislar bildigim kadar senede 1% gücünden kaybediyor. Evet arkadasimizin dedigi gibi sayet sürtünme varsa daha fazla kaybediyor, ancak bunu böyle sözkonusu degil.

  Arkadaslar o kadar karamsar olunmamasini tavsiye ederim, lobycilerin yapabilecegi baski gözardi edilecek bir durum degil. Kimki ekmegini elinden almasini ister, olayi bu pencereden bakmanizi tavsiye ederim.

  Kolay gelsin esen kalin

 19. furkan kardeşim sizi bilgi ve yazınızdan dolayı kutlarım.Perendevin yerli versiyonu Muammer yıldız şarlatanlarının palavralarını bilimsel olarak anlatıyorsununuz.Ama kime.Bu ülkenin yarım okumuşuna bunları asla anlatamazsın.sakın ola ki bu bilmediğini bilmezlerle tartışma.Sana zaman kaybettirirler.Bırak onlar o yalan hayal dünyalarında oynasınlar.Emeksiz yemek olmadığını bilmeyen bedava enerji peşinde koşan bu tembeller olmasa üçkağıtcılar piyangocular ne kazanacak.yıllardır Muammer yıldız denen emekli polisin internette palavrası dönüyor.Adam zır cahil.Ama internetteki müridleri adamı şeyh yapıp uçurmuşlar.Bu sahtekarın adını bile anmaya değmez.Eğer gerçekse nerede hani.Parendevle hapishane arkadaşı mı oldu yoksa.başarmanın tek yolu var ilim ve çok çalışmak.Boş hayallerle palavrayla ancak perendevin muammerin yalan motoru döner.sana başarılar dilerim kardeşim.

 20. İyi Günler Furkan Bey Neodyum Mıknatısların dısındaki mu metal kaplamanın iki tarafıda acık kalıcakmı yoksa arka kısmı kapalımı olucak

  • Geç cevap yazdığım için kusura bakmayın bu konu hakkında bir makale yazarak izah etmeyi daha uygun gördüğümden vakit buldukça bir derleme yapabildim. Manyetik alanı yönlendirmek için metal kullanıyoruz, bu yüzden yan çeperlere ve alt kısma yerleştirmeniz daha uygundur. ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederim: https://www.muhendisbeyinler.net/manyetik-alani-engellemek/

   • Hocam merhaba;
    Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, 2 kw pnömatik motorla 5 kw başka bir motoru çalıştıracağım, güçlerde dengesizlik olduğu için yani 2 kw 5 kw yı tahrik edemeyeceği için araya bir manyetik kasnak koymak istiyorum…Böyle bir durumda manyetik kasnak 2 kw hava motoruyla tahrik edildiğinde bir güç artırımı olurmu? Yani teoride böyle bir imkan varmı?
    alakanız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim…

    Recep Akkaya
    05336504436
    05304613702

 21. Merhaba,
  Çok detaylı bir manyetik bilgim yok. Ancak sistemin yerleşimi gereği sadece itme yapmak için tasarlanmış gibi.
  Mıknatısların yerleşim açıları ve dizileri bunu gösteriyor bence. Hani dışarıda sabit bir artı kutup ve rotor üzerine yerleştirilmiş mıknatısların artı kutupları birbirini itsin diye yapılmış gibi. Yada ben yalnış anlıyorum.

 22. MERHABA ARKADAŞLAR BENDE YAKLAŞIK 2 AYDAN BERİ MIKNATISLI MOTORLAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUM . ŞU İNT.. PAKİSTANLININ YAPTIĞI DÜZENEĞİN AYNISINI YAPTIM EVİMİM BÜTÜN AYDINLATMALARI (ŞİMDİLİK 200 VOLT 5 AMP ÜRETEBİLDİM.9) BEDAVA ÇALIŞIYOR PROJEMİ DAHA PROFESYONEL YAPABİLMEM İÇİN DESTEĞE İHTİYACIM VAR

 23. Merhaba mıknatıs ömrü nedir ömrünü ne sebeble kaybeder ısınma ilemi yoksa hareket ilemi.

  Bilgilendirirseniz seviniriz.

  Saygılar sevgiler emeklerinize saglık.

  • Merhabalar, neodyum mıknatısların ömürleri yaklaşık 15 yıl olarak veriliyor. Elbetteki bu normal şartlar altında kalabileceği en fazla süredir. Mıknatıslar yüksek sıcaklıkta manyetizma özelliklerini kaybediyorlar. Bu yüzden evet 60 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda kullanmamaya çalışın. Ayrınca sürekli bir yere sürtünmesi de ömürlerini azaltıyor. Üretilen malzemelerine göre iki zıt mıknatısı, karşı karşıya koymanız durumunda bile manyetik özelliklerini kaybetmelerine neden olabiliyor. Manyetizmayı elektriksel çekim gibi hayal edin, normal şartlarda nötr halde olan bir X maddesine siz dışarıdan bir etki ile + ve – yükler verdiniz: aynı bir pil gibi düşünün, sonra bunun yanına nötr olan başka bir Y maddesi koyduğunuzda elinizdeki fazla yükler buna akmaya başlayacaktır. Yani malzemeyi sürttüğünüzde var olan yüklerin atılmasına sebep oluyorsunuz. Aynı şekilde ortamda elektriksel başka unsurlar varsa yine bu manyetik alanı bozmaya eğilimli olursunuz.

 24. Ben bir Suriyeli Azaz İlçe ve neredeyse bir yıl önce manyetik enerji projesi üzerinde çalışıyor, ama ben birçok zorluk, manyetik akı dramatik Bu nedenle biz almazsınız benim kişisel deneyim sonuçlandırmak hareket ve pürüzsüz bölüm spinner engellemektedir çünkü biz yumuşak hareket dinamiklerini almazsınız onsuz çünkü en önemli manyetik izolasyon malzemesi karşı karşıya madde veya metal olmadan sürekli hareket Türkiye’de daha orada manyetik alan, bu tür aşırı metal bizmut, örneğin, ben bizmut hakkında bilgi bana sağlayabilir umut mı yalıtır, nerede, teşekkürler

  • halepli önce sen vatanını kurtar.Becerebiliyorsan elektro manyetik sapan yap da sizi bombalayan katillerle mücadele et.Ülken elden gittikten sonra o motoru mezarda döndürürsün.

 25. BEN DE DEVRİ DAİM MAKİNASININ İMKANSIZLIĞINI OKUDUM ( FKB DE) FAKAT GÖZÜM İLE GÖRDÜĞÜME NEDEMELİ MUAMMER YILDIZ VE DİĞERLERİ DEVAMLI VE TORK U OLAN BİR DÖNME İLE ELEKTRİK ÜRETİP DEVAMLI OLARAK AMPUL Ü YAKIYOR REZİSTANS İLE SUYU ISITIYOR HİÇ DE DIŞARDAN ENERJİ ALMADAN BUNU YAPIYOR… ECZ. FEHMİ AKAR FATSA— ORDU…

 26. Her imkansız görünen düşünce birgün yerini hımm diye bir düşünceye sevk etmiştir okuduklarimdan bunu anladım Teşekkürler

 27. Sakın Sakının!!! umutsuzluk ekmeyin… Yapamıyorsanız yapanları engellemeyin… En güzeli susmayı deneyin..
  Başarı çalışmak deney yapmak ve sebattir… Durmak yok yola devam..Saygılar..

 28. ne yaparsanız yapın bu işlerin sonu yok vakit geçirmekten hoby den öteye gitmez yani sonu yok mıknatıstan güç üretmek mantıksız avrupa yapardı zaten olsaydı. adamlar 200 yıldır bu işlerin içinde kimsenin aklına gelmemiş mi böyle şeyler yapmak..

  • avrupa yapsaydı bizden biri bunu MUAMMER YILDIZ yaptı ve onu hemen AVRUPALILAR kaçırmazdı. avrupada yapılan her hangi alanda olursa olsun yapanların çoğunluğu türktür. çünkü türkler araştırmacıdır. avrupalılar çalışmayı sevmez zevk sefayı sever. türkler neden buluşunu avrupaya satıyor? diyeceksin. türkiyede şuanki hükumet gelene kadar yani 2002 yılına kadar kim ne icat ,buluşu varsa ya susturuldu yada öldürüldü. bu ülkede kimse üretken olamazdı. sebebi ise çok açık bizim ülkemizi bizim seçtiğimiz hükumetler yönetmez, yönetemez. dış güçlerin piyonu gibi bizim ülkemizi yöneteceklere dış güçler baskı kurarak istedikleri gibi yönetilmesini istiyordu. bu yüzden biri çok ciddi bir buluşu bulmuş ise türkiyede ki büyük patronlar onları ortadan kaldırtırlardı.yada avrupaya kaçmaya yönlendirilirdi.ne türkiyede nede dış güçler sayesinde buluşunu işleme sokamazsın.seni sana bırakmıyorlar. sebebi ise türkiyenin ilerlemesini avrupa ülkeleri istemiyor.artık bu hükumet bu durumu tersine çevirdiği içinde istemiyor avrupa ülkeleri ve içimizde avrupa ülkelerine bağlı yaşayanlar tarafından

   • Sana katılıyorum kardeş harfi harfine bu ülkenin ilerlemesini istebeyen azımı şimdi bozduracak bazı …. kişiler var bu ülkenin ekmegini yiyip nankörlük eden çok ama ne olursa olsun biz osmanlı torunuyuz bizde korku yok haddini bilmeyene bildiririz bizde elimiz den geldigince kim üretiyorsa ne yapıyorsa Allah c.c. emeğini boşa çıkarmasın benimde bir çok yaptıgım şeyler var henüz hayata geçmedi inş. Banada dua edin..

 29. Furkan bey merhaba,
  Merak ettiğim şudur. Pot mıknatıs yerine acaba mıknatıslar diyamanyetik malzeme olan bakır veya bizmut halkalar içine konmuş olamazlar mı?

  • Merhabalar Ali Bey,
   Pot mıknatısları çelik contalar ile sabitlemesinin nedeni mıknatısların manyetik akısını daha yakın tutmak olarak açıklamış. Aslında bir nevi izolasyon görevi sağlıyor. Komşu mıknatıslar ile etkileşime girmesin normaline göre itme-çekme kuvveti sağlasın diye bir düşüncesi olmuş. Sizin dediğiniz olayda çok mantıklı bu açıdan bakarsak bizmut halka özellikle daha etkili olabilir. Denemek lazım

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Parça Tasarımı Nasıl Yapılır

Mühendis beyinlerde yeni bir yazar olarak bir yazı dizisi başlatmayı planlıyorum. Bu yazı dizisinde bir makine parçasının bilgisayar ortamında modellenmesi hakkında bilgiler yer alacak. Bir...

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Mühendislik Maaşları

Özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var...

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes "mühendis" unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki...

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları

Ağaç işleri endüstri mühendisi kimdir? Ağaç işleri endüstri mühendisi, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümünde okuyarak, ahşap(ağaç sektörü) ile ilgili olan alanlarda işleri, işlemleri yapabilecek...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...