Ana Sayfa Makine Mühendisliği 3D Silikon Baskı Uzun Süre İçin Yeni Trend

3D Silikon Baskı Uzun Süre İçin Yeni Trend

Ülkemizde son yirmi beş yılda bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte gelişen yazıcı sektörü iyice genişlemekte ve artık hemen hemen her evde bir yazıcı bulabilmekteyiz. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte yazıcıların özellikleri arttığı gibi kullandıkları malzemeler de çeşitlilik göstermeye başladı. Başta sadece metin olarak kaydettiğimiz dosyaların kağıda çıkarılmasından artık bilgisayar ortamında tasarımı yapılan bazı organların üretimi bile söz konusu hale gelmiştir.

3 boyutlu baskı

Bu gelişmiş 3 boyutlu baskı teknolojisi özellikle zaman, maliyet, çevreye zarar vermeme, gizlilik gibi konularda çok kullanışlı olduğu için kullanımı yaygınlaşmış, üstelik özellikle silikon da kullanılan malzemeler arasında yerini almıştır. Medikal, otomotiv, gemi sektörü gibi çok geniş bir alanda kullanılır duruma gelmiştir. Teknolojik geleceğimizi etkileyen bu durum bize büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Peki neden silikon parçalara ihtiyacımız var ve firmalar için neden silikon parça üretimi bu kadar önemli?

Silikonlar organik lastiklerin bile ulaşamadığı kimyasal ve mekanik özellikleri beraberinde sunar. Tipik olarak silikon kauçuk biyo uyumlu ve gıda uyumludur. Esnektir, çok çeşitli uygulama sıcaklıklarına uyum sağlar, ve herhangi bir katkı malzemesi ya da stabilizatör gerekmez, radyasyon direnci yüksektir.

Peki neden 3 boyutlu baskı kullanmalı?

Silikonun 3 boyutlu baskısı için herhangi bir alet veya kalıp gerekmez. Dijital model doğrudan fiziksel bir nesneye dönüştürülür. Bu, özellikle küçük ürün serilerinin prototiplenmesi için üretim maliyetlerini düşürür. Bir diğer avantaj, üretim zamanıdır: İşlem döngüsü çok daha kısadır ve ürün geliştirmede hızlı ürün değişikliğine izin verir.

Her bir 3 boyutlu basılı parçayı kişiselleştirme fırsatı, insan dokusunu taklit eden diş parçalanmasına olanak tanıyan, ağız veya diş bakımı gibi endüstrilerin gereksinimlerini karşılar.

Ancak önceleri silikon parçaların üretilmesi ancak enjeksiyonlu kaplama ile mümkündü ve bu gelişmekte olan kalıp maliyetinin yüksek olduğundan oldukça pahalı bir işlemdi. Ayrıca prototiplerin, biyo modellerin veya küçük ürün gruplarının oluşturulması için kesinlikle uygun özellikler taşımıyordu. Silikonu yüksek ısı altında bırakarak eritmek ve daha sonra plastik metallerle olduğu gibi bir tabaka halinde 3 boyutlu şekilde yazdırmak mümkün değildi. Bu nedenlerden, bazı şirketler hiçbir zaman tamamen aynı olmamasına rağmen, silikonu simüle edecek malzemeler geliştirmeye çalıştı. Daha sonra bir teknoloji geliştirdi ve bu teknolojide malzemelerde termal değişiklikler olmadan parçayı yazıcıdan 3 boyutlu şekilde çıkartmayı mümkün kıldı.

Beamler

Şimdilerde, özellikle silikon konusunda 3 boyutlu baskı servisi arayanlar için, Amsterdam ve Münih’te bulunan Beamler firması bu iş için çoktan kolları sıvamış ve bir çok silikon parça üretiminde rol almıştır. En büyük çok uluslu şirketlerin bazılarında mühendisler tarafından güvenilen Beamler, yalnızca küresel bir özel üretim ortakları ağının sağlayabileceği büyük üretim kapasitesine 7/24 erişim sunmaktadır. Tüm üretim gereksinimlerinin karşılandığını garanti eden ve karar verme sürecini kolaylaştıran garanti üretim yelpazesinin tamamı tek bir erişim noktasından temin edilebilir.

Böylece 3 boyutlu silikon parça üretimi Beamlernin de mümkün olduğunu gözler önüne sermiş durumdalar. 3 boyutlu baskıyı silikonda başlatmak için ilk adım, yazdırmak istediğiniz parçanın tasarımını Beamler platformuna yükleyip arkanıza yaslanın, tüm yüklemeler güvenlidir ve ekip size en kısa sürede fiyat teklifi verir sonrasında silikon parçanız yazdırılmaya hazır hale gelir.

arıcılık
Avatar
Merve Arslan
Mühendis

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar