8. Kıta Nerede

3424
8. Kıta Nerede

2017 yılında gerçekleşen bütün olaylara hakim misin? Peki dünya üzerinde 1,2,3,…,7 kıta olduğunu biliyorsun değil mi? Peki 8. Kıta neler biliyorsun? Gel bir bakalım neler olmuş neler bitmiş mühendis kardeşim. Bu arada sormayı unuttum nasılsın? Her şey yolundadır umarım. Evet kaçıncı sınıfta öğrendim tam emin değilim ama 4. Sınıftı galiba. Hepimize Hayat bilgisi dersinde öğretildi muhtemelen dünya üzerinde toplam 7 kıta olduğu. Afrika, Antarktika, Avustralya, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ile Güney Amerika.

8. Kıta

Toplamda 11 araştırmacının 2017 yılında söylediğine göre bir kıta daha varmış dünya üzerinde. İsmi de “Zelandiya“. Bu kıtanın yani ZELANDİYA’nın bir kısmı yeryüzünde bulunuyormuş. Geriye kalan kısmı ise sular altındaymış.

11 araştırmacının tamamına yakını yeni Zelandalı olduğundan yeni kıtanın ismi de yeni zelandaya biraz benziyor. Evet bu araştırmacılar Zelandiya’nın Pasifik Okyanusunun güney batısında yer alan bir grup adanın aslında birbirinden bağımsız olmadığını öne sürmüşler. Bu yeni kıtanın bir kısmı su altında demiştik az önce. Evet bu adaları birleştiren kısım su altında olduğundan, adalar birbirinden bağımsız duruyor. Ama değiller.. Bu kıtanın büyüklüğünü tahmini olarak hesaplamış araştırmacı grup ve toplamda 4.9 milyon km’lik bir alana sahip olduğunu söylemişler. Yani bizim ülkemizin neredeyse 7 katı demek bu😮

Zelandiya

Araştırma grubunun baş yazarı olan Nick Mortimer; “Zelandiya’yı bir kıta olarak tanımlamanın bilimsel değeri, kıtaların listesine bir isim daha eklemekten çok daha fazla” demiş ve sadece dünyaya isimlerini duyurmaktan farklı, bilimsel haz duyduklarını belirtmek istemiş bence. Çünkü bu bilimsel bir olay ve oldukça değer bir keşif..

Peki bir kara parçasının kıta sayılabilmesi için hangi niteklere sahip olması gerekiyor bir bakalım.

 • Normal okyanus tabanı kalınlığının kıta taban kalınlığından az kalıyor olması gerekiyor.
 • Jeolojik yapısının farklı olması gerekiyor.
 • Bölge betimlemesinin iyi yapılmış olması gerekiyor.
 • Okyanus tavanı ile arasında kalan yüksekliğin boyutunun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Benim bunu öğrendiğimde düşündüğüm ve olmasını birkaç şey var. Hepsini söylemeyim ama şunu bilmelisin ki mühendis kardeşim dünya üzerinde kıta tanımlamasını yapabilecek bir kuruluş yok ve artık olması gerekiyor. Kim, ne zaman, nasıl, nerede yapar bilmiyorum ama artık ihtiyaç olduğu ortada. Umarım sıkmamışımdır seni mühendis kardeşim. Görüşmek üzere 😊

7 Yorum

 1. durmadan mühendis arkadaşım diye seslenmen verdiğin heyecanlı bilgiyi sıkıcılaştırıyor. Sadece mühendisler mi okuyor sanıyorsunuz?

  • Öncelikle mühendis arkadaşım değil kardeşim diyorum. Eleştiriye açığım fakat eleştirmek için elelştirmeyin lütfen. Bu benim tarzım :)

 2. Tüm insanlıktan gizlenen bir kara parçası olduğu doğrudur ve orada yaşayanlarla anlaşma yapan şuan ki süper güç bellidir. Zamanı gelince açıklanır veya açıklanmak zorunda kalır. Dünyanın şeklide nasa’nın açıkladığı şekilde değildir. Geçen seneydi sanırım Bermuda üçgeninde bir ada olduğu ortaya çıktı hemde 1500km uzunluğunda. Çok şey var yazılacak ama belki sonra…

 3. Öncelikli olarak makalelerinizle bizi aydınlatıp donattığınız, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Sizin dediğiniz türden bir kuruluşu ancak Ar-ge ci, azmi ve analitik çozümlemeci olan kisiler yapabilir .fırsat bulduğum sürece okuyorum.

  • Teşekkür ederim🙂 Araştırmacı insanlar var öncülük edenlerde var fakat yeni bir kıta söz konusu ve büyük ihtimalle siyasi ambargo malzemesi olacaktır. Kuruluş olmasını istiyoruz inşallah bağımsız bir kuruluş inşa edilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.