Ana Sayfa Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Gemi İnşaat Mühendisliği Nedir

Gemi İnşaat Mühendisliği Nedir

Gemi inşaat mühendisliği ve gemi makineleri mühendisliği nedir? Yeni yapılacak olan gemilerin veya bakımı yapılacak olan gemilerin tasarımını yapan kişilere gemi makineleri mühendisi denmektedir. İtici güç ve bütün güç merkezlerinin nasıl olması gerektiğini, dümen veya dişli mekanizmalarının bakımlarını ve özelliklerini projelendiren, elektronik parçaların, pompaların hangileri olacağına karar vermekle beraber, havalandırma sistemlerinin veya ısıtma sistemlerinin projelerini çizmekle yükümlü olan ve bu alanda diplomaya sahip olan kişiler gemi makine mühendisleridir.

Gemi İnşaatı Mühendisliği

Gemi makineleri mühendisleri, bütün bu işlerin nasıl yapılması gerektiğini, sistemli bir şekilde planlayarak, projelendirir. Gemi inşaat mühendisleri, istenilen talepler doğrultusunda teknolojiden faydalanarak, tüm ekipmanları ve gerekli malzemeleri, uluslararası standartlara uygun bir şekilde seçerek, yapılacak veya onarılacak olan gemilerin, mühendislik hesaplarını yaparak, bu işlerin uygulanmasını sağlamaktadır.
Bu diplomayı alabilmek için, gemi makineleri işletme bölümlerini veya denizcilik fakültelerini seçmeniz ve mezun olmanız gerekmektedir.

gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları

Ayrıca bu diplomayı alabilmek için sayısal rakamlar ve oranlarla ile de aranızın çok iyi olması gerekmektedir. Toplam 4 yıllık bir eğitimin ardından, mühendislik diplomanızı alabilirsiniz. Diplomayı aldıktan sonra, tersanelerde, gemilerin makine dairelerinde ve fabrikalarda görevinize başlayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye Denizcilik İşletmeleri faaliyetlerinde, Ulaştırma Bakanlığı alanları ve deniz taşımacılığı yapan şirketlerde çalışma alanlarına girmektedir. Ülkemizin denizler ile çevrili olduğu düşünülürse, istihdam daha da artabilir.

Gemi İnşaat Mühendisliği

Beton ve Beton İnşaatı Neye Denir?

Kırma taş, kum veya çakıl taşı kullanarak, bağlayıcı madde olan çimento ve sonrasında su ile birleştirerek meydana gelen, inşaat yapım işlerinde en önemli yapı taşı olan ve yapı malzemesi olarak kullanan malzemeye beton denmektedir. Beton inşaat sektöründe, hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Yangına dayanıklı olduğu gibi su geçirmeme özelliğine de sahiptir. Hem dekor açısından dekoratif, hem de taşıyıcı olarak kullanılmaktadır. Birçok inşaat yapımında da beton kullanılmaktadır. Birçok farklı özellik eklenerek, beton yapımı Dünya üzerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Beton kullanılarak yapılan tüm işlere ise beton inşaatı adı verilmektedir.

İlginizi çekebilir: gemi inşaat mühendisliği maaşları

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

 1. Çok hızlı tren
  Uçak hızı ve konforunda olan bu tren normal tren fiyatına yük ve yolcu taşıyacaktır.
  Şehirlerarası yolculuğu şehir içi yolculuk haline getirecek.
  İstanbuldan Ankaraya yarım saatte gidecek olan bu tren ile başka şehirde çalışmak günlük akraba ziyareti hayatın parçası olacak.
  Turistler safranboluda kahvaltı yapıp Antalyada güneşlenip Kapadokyada gün batımını izleyebilecek. Yatırım çekecek. Kargolara saatler içinde ulaşacak.
  Nasıl çalışır. Tren rayında gömülü rulmanlar üzerinde kayarak ilerler.
  On cm çapında beş cm kalınlıkta olan bu rulmanlar üzerinde kızaklar üzerinde kayan gres yaı ile sürtünmeyi en aza indirir. Elektirikle çalışan türbin motorları ile sessiz ve hızlı biçimde ilerler. hyerlop aksine yapımı ucuzdur. Havası alınan tünel gerektirmez.
  Tren aynı zamanda uzay ve hava yolculuğunu değiştirecektir. uzun süredir uçakalrda elektrik gücü kullanımı düşünülmekte bu sayede nükleer motorlar ile uzaya yolculuk yapacak hıza ulaşabilecek türbin gücü elde edilmesi amaçlanıyordu ama molibden ve tungsteni ısıtacak rezisdant ve kondasatörler çok ağır olacak.
  Modelim van der graff jenaratöründen yüz kat hızlı çalışan santrifüj jenaratörü ile çalışır. Beş bin volt yüz amper akımı beş milyon volt on bin ampere çıkaran bu araç yalıtılmış bir santrifüj kutusu içinde argon gazı atmosferinde nano boyutlu kauçuk taneciklerinin dakikada kırk bin devir hızla çarpıştırılarak elektirik ile yüklenmesine dayanır. Merkezde bulunan cam koni rot ile yüklenen akım bakır küreye odaklanır. Yürüyen bant üstünde elektron taşıyan van der graff jenaratörü aksine model çok hızlı yükleme ve boşaltma sağlar. Araç türbin gücü ile kayar ve yolcuları taşır. Sürtünme az araç hafif olduğu için maliyet düşer. Detaylar kemalbeziroglu. wordpress. com enerjimerkezim .blogspot. com Mühendis beyinler tuz gölü projesi okuyabilir ekşi sözlükte paylaşabilirsiniz

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar