Airbus A400M Detay ve Özellikleri

6698
Airbus A400M Detay

Sevgili okur yazar ve havacılık tutkunu arkdaşlarım. Baslığında belirttiğim gibi Airbus A400M‘in detay ve özelliklerini kafa karıştırmadan en basit sekilde sizlere aktarmak için bu yazıyı sizlere sunuyorum..

Avrupa’nın gelişmiş ülkelere alternatif olma politikasını 1991 yılında Almanya, Fransa, İspanya, İtalya Fla programını katılmasıyla başlamıştır. C-130 C-160 eskimesiyle ve yeterince isteneni karşılamayınca, orta sınıf yeni nakliye uçak istemini doğurmuştur. Nakliye uçağına destek veren, ilgi alanına giren ve bu  projede yer almak isteyen Belçika, İngiltere, Türkiye imzalanan mutabakat muhtirası  ile projeye dahil olmuştur. Katılımcı ülkeler başlangıçta planladığı uçak sayısındaki düşüş, daralan savunma bütçeleri ve eski Doğu bloğu ile yapılan anlaşmalar bir belirsizlik sürecine itmiştir projeyi. İngiltere Almanya, Belçika, Fransa’nın verdiği katkı düşerek ve ekonomik paylarını çekerek bu proje git gide gerçekleştirilmez hali gelmiştir. İspanya, Lüksemburg ve Türkiye’nin katılımcı olduğu Occar ile Airbus Military konsorsiyumu bu projeye tekrar ivme kazandirip, Airbus, Eads, Flabel, Ogma ve Tusas gibi avrupanın önde gelen firmaları ile bir araya gelmiştir. İlk uçuş tarihi: 11 Aralık 2009 ‘ dadır. Türkiye bu projede 10 adet a400m istemiştir.

Airbus A400M Nedir

Airbus A400M ‘in temel parçaları ve açıklamaları.

+ Hava radarı: A400M’de bulunan hava radarı burun diye nitelendirğimiz uçağın uç kısmında bulunur. Mikrodalga yansıtma teknolojisi ile uzaktaki yaklaşan hedef veya yaşanacak hava koşullarını bize aktarır.Airbus A400M

+ Hava ikmal sondası: Uçağın havada yakıt problemiyle karşı kaşıya kalması durumunda, tanker uçakları ile yakıt ihtiyacı arasındakı bağlantıdır.

+ Telli uçus sistemi ile desteklenmis kokpit: Aviyonik (Bilgisiyar) kontrollü bir sistem.

 

+ Özel tasarim pervaneleri: Tasarımı ve üretimi yeni nesil teknolojilere hemen adepte olabilir.

+ Kargo Bölümü : Üstün yük alma kapesitesinin yanında 116 asker taşıyabiliyor.

+ Rampa :  Yük sevkiyatında kullanılan asistan parça .

+ Europrop Tp400-D-6 turboprop: Sekiz kanatçıklı pervaneye sahip olan TP400-D6 motorlarının en önemli özelliklerinden birisi de pervanelerin birbirinin tersi istikamette dönmesi. 

+ İniş takımları : Bozuk zeminlere göre ve her hava koşuluna göre ayrıca tasarlanmış iniş takımları.

+ Gövde : Yüzde 65’i kompozit mazemeden üretilmiştir.

+ Hız: 780-890 km/h

+ İtki sistemi: 4×7502 kw EuropProp ınternational Tp400-D6 turboprop

+ Taşıma kapastesi: 37.000 kg ve 116 asker.

2 Yorum

  1. Bende havacılık ve uzay mühendisliği bölümünde okumak istiyorum meslek hakkında bilgi verir misiniz?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.