Akıllı Evler Nedir? Akıllı Ev Otomasyonları

1
37
Akıllı Ev

Başlangıçta tek heceli, basit bir cümle gibi dursa da “ev “ dediğimiz yapılar birçok kavramı içine almaktadır. Aile, huzur, yuva, mutluluk, saadet… Peki evlerimizin akıllı olması bize neyi ifade eder ve ne gibi avantajlar sağlar? Bu yazım akıllı evlerin özellikleri nelerdir, akıllı ev teknolojileri nelerdir, akıllı evler hakkında bilgi konu başlıkları altında olacaktır. Akıllı ev özellikleri nelerdir?

smart grid ne demek

Günümüzde aydınlatma, televizyon, telefon her evde bulunmaktadır. Akıllı evler teknolojisi ilk çıktıklarında modern teknolojinin mucizeleri olaran görünen bu luksleri artık bu günün gereklikleri haline gelmiştir. Şimdilerde gerçek lüksü tüm ihtiyaçlarımızın istediğimiz anda ve istediğimiz şekliyle gerçeklesmesi olarak tanımlayabiliriz. Geçmişte ancak sihirli bir dokunuşla yapabileceklerimiz akıllı evler sayesinde artık parmaklarımızınızın ucunda.

Akıllı Evler Hakkında Bilgi

Akıllı ev veya ev otomasyon sistemi ile ne demek istiyoruz. Aşağıda gördüğünüz bilgisayar evinizi programlamak ve evinizi kontrol etmek için ihtiyacınız olan tek şey bu dokunmaktik ekrandadır. Ve artık gördüğünüz bu dokunmatik ekran sayesinde programlanıp kontrol edilebilir. Bu sistemin görünen yüzüdür, asıl sistemin beynini görmüyorsunuz. Asıl beyin dolabın arkasında, merdiven altında veya tesisat odanıza gizlenmiştir. Bu gördüğünüz dokunmatik ekran sistemin kontrol merkezidir. Bu ekrandan evinizin her köşesini kontrol edebilirsiniz.

akıllı ev nedir

Evlerimizde yaşarken bazı standart ihtiyaçlarımız vardır. Güvenlik, ısıtma , aydınlatma, havalandırma gibi. Bunlar bizlerin konforunu etkileyen unsurlardır ve her kullanıcı bulunduğu mekanda bu gibi faktörlerin tamamlanması için uğraşır. İşte tüm bunları bizler için yapan bir sistem bulunmaktadır akıllı evlerde. Akşam olup hava kararınca evin tüm perdelerini kapatabilir, siz koltuğunuzda uyuyup kalmışken televizyonu kapatabilir, alt katlardaki güvenlik sisteminin devreye sokabilir, sabah siz kahvaltnızı hazırlamaya başlamadan önce kahve makinenizi çalıştırabilir ve bunları sizin verdiğiniz komutlarla yapan bir otomasyon sistemi mevcuttur.

Alarm tuş takımını kullanarak alarmı çalıştırabilirsiniz. Hareket sensörleri otomatik olarak evinize izinsiz girişlerine karşı alarmı aktif hale getirir. Ayrıca ısıtma sistemlerinide ayarlarlar. Akıllı ev otomasyonları bahçenizin sulanmaya ihtiyacı olduğunu bile anlayabilir. Tatilde panjurları ve ışıkları kapatarak sizin evde olduğunuzu hissettirir hırsızlara karşı. Eğer biri sizin evinize girmeye çalışırsa sizi ve güvenik şirketini telefondan bildirir. Kısa akıllı ev sistemleri ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

akıllı ev sistemleri

Günümüzde akıllı bina otomasyonları konusunda yenilikçi akıllı ev projeleri sunan firmalar daha çevreci binalar üretme yolunda adım adım ilerliyorlar. Daha az karbondioksit salınımı yapan ve doğayla daha barışık evler. Evet,kulağa oldukça hoş geliyor. Böylece akıllı telefonlar gibi akıllı evler de gelecek yaşamımızın bir parçası olacak gibi. Bir sonraki yazımda akıllı ev fiyatları hakkında bilgi vereceğim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

1 Yorum

  1. Ben lise son sınıf Elektrik-Elektronik okuyorum. Şimdi okulda PLC dersi görüyorum, evde ek olarak PIC öğreniyorum. Bende evimi tamamen akıllı hale getirmek istiyorum.Yazınızı çok beğendim ;teşekkür ediyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.