Silikon Vadisi Nedir

Siber Dünyanın silikon vadisi, hepimiz devrin değiştiğini ve Teknoloji Çağı’nda yaşadığımızı biliyor ve çağın gerektirdiği siber ticaret ve pazar arayışındaki yarışların ne denli dünyayı sardığına da ikna olmuş durumdayız. Hal buyken dev teknoloji şirketleri ve bu şirketlerin konuşlandığı yerleri incelemek de genç girişimlerin ödevi ve firmaların da ilgi alanı oluyor. Öncelikle teknopark kavramı üzerinde durmak istiyor ve dünyadaki teknopark havuzundan Amerika’ya ait olan uluslararası alanda kendini göstermiş ve kabul görmüş “Silicon Valley (silikon vadisi)” dilimizdeki karşılığıyla “Silikon Vadisini” incelemek istiyorum.

silikon vadisi

Silikon Vadisi ve Teknopark Kavramı

Ülkemizde hemen her üniversitede bulunan dünyada da büyük öneme sahip olan ülke ekonomisine katkılı ve öğrencilere girişimcilerle çalışma fırsatı veren teknolojiyle iç içe olmalarını sağlayan merkezlerdir. Detaya inersek teknoparklar, üniversite ile Ar-Ge çalışması yürütecek firmaları buluşturur, teknoloji ve yönetime dair becerilerin paylaşılmasını sağlar.

Asıl amacı üniversitelerde ve araştırma merkezlerindeki teorik bilgi ve hedefleri teknoloji ile birleştirerek yeni ürünler elde etmek, firma ve kuruluşları teknoloji merkezli olmaya teşvik etmektir. Bu sayede firmalar ile devlet ve diğer kurumlar arasında iş birliği artacak, uygun özelliklere sahip kişilere iş ve girişimcilik fırsatı verilecek haliyle dışa göç önlenecektir. Bu da dışa bağlılığını azaltabilir ve bölge ekonomisi canlanabilir. Kısacası teknoparklar inovasyonu, girişimci ve temelinde bilgi olan firmaları destekler ve yerel ekonomiyi geliştirmeye katkıda bulunur.

silikon vadisi
silikon vadisi

Bu bağlamda mademki teknoparklar ekonomik kalkınmayı sağlıyor dünya çapında tanınan teknoparklar olan Japonya, Güney Kore, Malezya, ABD ve İngiltere teknoparklarından ABD teknoparkı olan Silikon Vadisi’ni ve ekonomiye katkısını inceleyelim.

Silikon vadisi nerede, silikon vadisi adı neden öyle konmuş, hangi sebeple Silikon Vadisi dünya listesinde zirvelerde öğrenelim.

Silikon Vadisi Nerede?

İlk olarak bu yer, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Francisco vadisinde bulunur. İsmini bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden alır. Tarihsel gelişimine baktığımızda 1800’lü yıllardan bu yana adından sıkça bahsettirmektedir. Altının keşfedilmesiyle hazine avcılarının ilgi odağı olmuştur başta, sonrasında Stanford Üniversitesi açılır ve kampüs yakınında bir şirket kurulur. Ardından tüm bölge teknoloji şirketlerine devredilir, mucitler akın eder bölgeye; radyo, radar vs. ile elektroniğe giriş yaparlar, Nobel ödülleri alınır. Artık dünyanın gözü kulağı bu teknoloji merkezindedir. İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkar.

Kızışan rekabetle beraber markalarıyla, binalarıyla vadi kopyalanmaya çalışılsa da bu mümkün değildir. Tüm bu dev markaların önemli bir ortak özelliği vardır ki aynı üniversiteden mezun olan kuruculara sahiptirler.

silikon vadisinde bulunan şirketler

Ekonomik Boyutuyla Silikon Vadisi

Maddi açıdan incelersek vadide melek yatırımlar milyon dolarlar ile başlıyor, B serisi yatırımlar 9-10 milyon civarında seyredebiliyor. E-ticaret sahasıyla birlikte pazar payı 1 trilyondan fazla. Buna rağmen karmaşa içinde değil ve oldukça verimli. Ürün ortaya koymadan önce senelerce ön geliştirme yapmıyor aylar hatta haftalar içerisinde üretime geçiyorlar. Yanlış, eksik durumlarda tüm plandan vazgeçip yeni ve iyileştirilmiş bir planla devam ediliyor. Zamanla kendiliğinden düzelir gibi ezberci mantık yok. Gelen fikir değerlendirmeye alınıyor ve sonuçlandırılıyor.

İşi isteyenin karakteri, psikolojisi, idealleri işe yatkınlığını belirliyor ve vadide hakim olan “Daha iyisini buluruz.” düşüncesi ile kolay vazgeçilebiliyor proje ve firmalardan.

Çalışanlar için adeta laboratuvar görevi görüyor vadi. Örneğin; Google’dan ayrılan biri Yahoo’da çalışabiliyor. Çeşitliliği, girişimci ve hedefleri olan kişi ve markaları destekleyerek onlara büyük kolaylık sağlıyor ve dünyaya yayılmayı hedefliyor vadi sakinleri.

Bir sebep daha var ki bölgeyi aktif ve canlı tutuyor. Dünyanın çoğu ülkesinde ve Avrupa’da birçok çalışan bir an önce emekli olmak ve huzurlu bir hayat yaşayarak ömürlerini tamamlamak istiyor. Oysaki durum burada farklı. Bir oyun gibi görüyorlar çalışmayı. Bir yarış, bir eğlence gibi bakıyorlar duruma. En kısa zamanda en çok ve en iyi ürünü üreten birinci oluyor. Bu tatlı rekabet arttıkça firmaların ömrü uzuyor, kalkınıp tanınıyor ve tüm dünya bu birlikteliğe bağlı hale geliyor, ihtiyaçlarını karşılıyor.

İlginizi çekebilecek diğer bir yazımız: Popüler mühendislik dalları

İhtiyaçların icatları doğurduğu bu zamanda bu şirketler hem ekonomiye hem ihtiyaçlarımıza cevap verebilen vizyon ve misyona sahipler, evet. Dünya çapında istihdam sorununun azalmasında öncü rol üstlendikleri ve beyin göçüne sebebiyet verdikleri de görülüyor. Bir projesi, hedefi olan koşuyor yetenekli girişimcilerin değerlendirilip desteklendiği vadiye. Böylece ülkelerin zihin madenleri kaybediliyor ve ülke ekonomisi düşerken vadi kazançlı çıkıyor.

Vadide ev kiraları da oldukça yüksek. Çalışanların yıllık gelirleri 80.000 dolar civarında ve yaklaşık 250.000 kişi var. Firmaların çalışanlarına sundukları hayat ise reddedilemeyecek düzeyde. Yüzme havuzları, masaj salonları, ücretsiz yemek gibi alternatifleri mevcut.

Büyümeye devam eden yüzlerce şirkete ev sahipliği yapan yerde en zeki girişimciler kısa zamanda büyük bir servete kavuşuyorlar. Teknoloji gelişiyor ve en kısa zamanda çok fazla ürüne yetişmek önemli. Bunları yapabilirim diyorsanız nereye gideceğinizi artık biliyorsunuz.

arıcılık malzemeleri
Fatmanur Kurtulmuş
Fatmanur Kurtulmuş
Merhabalar, ben Mühendis Beyinler sitesinin yazarlarındanım. 1995 Antalya doğumluyum. 2013′de Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesinden mezun oldum. Yine o sene Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazandım ve öğrenimime devam ediyorum. Okulumuzun ve ülkemizin alanımla ilgili çoğu faaliyetlerini takip etmekle birlikte diğer taraftan edebi ve sosyal açıdan etkinliklerimi devam ettiriyorum. Mitoloji, tarih ve sporla yakından ilgiliyim. Yemek yemek, gezmek, müzik ve Naruto hayatta keyif aldığım ilk dört şey. Bilgim dahilinde her türlü konu üzerinde tartışmayı ve muhabbet etmeyi severim. Üretken Mühendislerle Türkiye’yi geliştirmeye devam arkadaşlar. Saygılarımla.
Önceki İçerikNeden Canon 5D
Sonraki İçerikBaskı Devre Nasıl Yapılır

20 Yorum

 1. Yorumları okudum, benim de gerçekten insanlık adına ülke adına büyük yararı olacak sağlam bir projem var kimseyle paylaşmadım sadece evimde bir kitap oluşturdum detayları ile yazdım ama kimseyle paylaşamıyorum aylık gelirim 1milyon tl olsa paylaşabilirim ama benden çok güçlü insanlar var büyük balıklar var ben ise küçük bir balığım, benim projemi fikrimi kesinlikle çalacakları ve beni saf dışı edeceklerini düşündüğüm için kimseyle paylaşmayacağım bu duruma çok üzgünüm :( .

 2. Merhaba Arkadaşlar bir silikon mühendisi olarak sorularınıza ve projelerinize destek olmak isterim .
  saygılarımla…

  • Merhaba güzel bir projem var hayata geçirmek için desteğe ihtiyacım var ilgilenirseniz lütfen iletişime geçelim.

 3. Türkiyede mühendis olup 3-4 bin kazancağıma silikon vadisinde 8 bin dolara çalışırım. işte bu yüzden Türkiye de beyin göçü çok fazla.

 4. Benim de harika bir fikrim var ama nasıl hayata geçireceğimi bilmiyorum. Insanların aynı instagram ve snapchat gibi çok seveceği bi proje

 5. herşeyden önce bir çok hayali ama gerekliği çok yüksek daha kimselerin yapamadığı ve yapması bile akla gelmeyen harika projelerim var yalnız bundan da önce gelen yüksek bir dünya algoritmamın varolduğuna ve ileri görüşlülüğüme inanan biriyim ortada varolan bir konuya cözüm amaclı yaklaşacagıma karar verdiğimi hissetiğim anda en fazla 5 ay icinde cözülemeyecek ne varsa insani problem olarak çözebilecegime eminim tabi doga üstü vs cin şeytan işleriyle alakalı degil tamamen insanlar arasındaki şirketler arasındaki vizyon ve misyon konuları yanda mahaledeki problemlere kadar ihalelere psikolojik ve teknik olgu eksiklerin fark edebilme düşünsel olarak düşünce özgürlüğü de dahil olmak üzere bir çok konu üzerinde cok dolu birikime sahip ve azimle eksiklerimi fark edip mantıksal kültürel bilgi günlük ve anlık gelişen gelişimleri imkanlarım dahilinde yükseltiyorm gün gectikce yani teknik destek psikolojik destek de dahil bir cok düşünce işine yeltenebilrim dert ortagı gibi akıl verme demiyelimde dogru yönlenmeye ihtiyacı olan herkeze konuyla ilgili yardımcı olabilirm danışmanlık olarak düşünmeyin ortadaki problem sahibi kişinin anlattıklarıyla ve problem araştırması yaptıkdan sonra sizin göremediğiniz farkı görmeye o problemi cözme konusunda verecegim bilgilerin kesinlikle yok edici olacak. işsizim işsizliğim iş bulamamk vs den degil normalde en kötü istihdam seviyelerinin yüksek olması olan ülkemizde bile iş seviyesi yüksek dolgun bir maaşlı bir mesleğe sahibim harita teknikeriyim ama tek sıkıntım işciliğin emek olan piyasanın en haksız alan olması üzerinde hala bircok ülkelerin herkezin ayakda durmasını sagladıgı emekcilerinin kıymetsizliği , ve haksızlıklarla en kötü hayat şartlarını yaşamasıyla var olan gecmişden gelecege olan işci statüsündeki insanlardır bu konuya , buna girmek istemem ve birğün ekonomik refahımı tamamen oluşturdugumda dünya insanlığına adayacagım kendimi bu konuya dair en büyük iyileştirmemi getireceğim dünyadaki en kutsal görevin beyin emeği alın teri hakkının kesinlikle hic birşekilde gasp edilemiyecegi ve istismar etmeye dahi olmak isteyenin hukuksal cezailerin tesislerin kurulumasına kadar cözüme ulaşmak istediğim en büyük hayalimdir

 6. Murat kardeşim, Türkiye deki asıl sıkıntı arkasına saklana bileceğimiz bahanelerin olması, imkan ve zaman olması durumda projenizi zaten herkes yapabilirdi önemli olan olmayanı oldurmak, önünüzdeki engele takılıp düşebilirsiniz de onu destek olarak kullanıp yükselebilirsiniz de her şey bir seçim sadece teşekkürler hayallerinizden vazgeçmeyin lütfen güzel insan.

  • tebrikler… aynen doğrudur… bende de uluslararası animasyon senaryosu var ancak maliyetli olduğu için Türkiye de yatirim yapan yok ya da benim referansım iyi bir yatirımcı tanıdık yok…dreamworks ya da silikon vadisine ulaşmaya çalışacağım insallah….

 7. facebook twitter ve benzeri paysiteri çöpe atacak bir projem var ama bu projede benle mezara gidecek bunun tek nedeni türkiyede yaşamam ve imkanların olmaması

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Özel Sektörde Mühendis Maaşları

Her gencin hayallerini süsler üniversite sıralarında okumak. Bazıları imkanlar nedeniyle buna sahip olamazken bazıları da baba parasını harcar ailesinden uzak diyarlarda. Ama bazıları var...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları

Bu yazıda elektronörofizyoloji teknikeri maaşları hakkında bilgi vereceğim. İlk olarak Elektronörofizyoloji nedir? Elektronörofizyoloji, merkezi sinir sistemi hastalıkları teşhis edilirken kullanılan nörofizyolojik yöntemlerden biridir. Nöroloji ve fizyolojinin...

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği...