Akıllı Telefon ile Sarılık Testi

4856
akıllı telefon ile sarılık testi

Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonlar, yavaş yavaş sağlık sektöründe de kendini kanıtlamaya başladı. Bunun son örneği, mühendis ve fizikçilerden oluşan bir ekibin geliştirdiği sarılık testi uygulaması. Bebeğinize tek bir tuşla sarılık testi yapmak ister misiniz? Öyleyse bu mobil uygulama sizi çok sevindirecek.

Sarılık Testi

Peki Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığının nedeni, kan ve dokularda aşırı miktarlarda bilirubin maddesinin birikmesidir. Bilirubin, başlıca alyuvar hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan “HEM” isimli maddenin metabolizması sonucu oluşur. Bilirubin doğumdan önce plasenta aracılığıyla, doğumdan sonra ise bebek tarafından vücuttan atılır.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Sarılık, bilirubinin aşırı miktarda yapımı, vücuttaki metabolizması veya vücuttan atılımındaki aşamalar sonucu oluşan bozukluktan kaynaklanır. Sarılığın gözle görülür hale gelmesi için, kanda belirli bir seviyenin üstüne çıkması gerekmektedir. Sadece yüzde görülen sarılık önemli olmayabilir ama vücutta da görülüyorsa mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir.

‘’Bilicam’’ uygulaması ile artık bebeğinize tek tuş ile sarılık testi yapabileceksiniz. Akıllı telefon kullanıcılarının ücretsiz indirebileceği bilicam uygulaması, FDA onayından geçmeyi bekliyor.

Bu uygulama için akıllı telefon, flaş ve renk kalibrasyon kartı olması yeterlidir. Renk kalibrasyon kartını resimde görüldüğü gibi bebeğin göbeğinin üstüne koyarak fotoğrafını çekmek yeterli olacaktır.

Uygulama 100 bebek üzerinde denendi. Kan testi dışındaki tarama yöntemlerinden çok daha başarılı sonuçlar elde edildi. Uygulama 1000 bebek üzerinde, koyu ten rengine sahip bebeklerde de test edilmesi planlanıyor.

Akıllı telefonlar, kullanıcıların beklentilerini hızla karşılamaya devam ediyor!

Yazımızı Beğendiniz mi?

Genetik ve Biyomühendislik 4.sınıf öğrencisiyim. 1995 yılında İskenderun’da doğdum. Biyomühendislik dışında, makine, bilgisayar, elektrik-elektronik mühendisliklerinde kısmi bilgi sahibiyim ve bu mühendislikleri biyomühendislikle sentezleyen proje çalışmaları yürütmekteyim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.