Ana Sayfa Bilim Albert Einstein'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Mektup

Albert Einstein’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Mektup

1930’larda Türkiye Cumhuriyeti Nazi zulmünden kaçan birçok bilim insanına ev sahipliği yapmıştır. O dönemlerde Zürich Üniversitesi’nde görev yapan Albert Eintein bir yahudidir. 1920’de Alman İşçi Partisi 25 maddelik parti programında, yahudilerin politik, kanuni ve medeni haklarını ellerinden alma niyeti açıkça belirtilmiştir. 1921 tarihinde parti başkanlığını Anton Prexler’den devralan Adolf Hitler, nasyonal sosyalizmi parti ideolojisi haline getirerek, partinin ismini de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP) olarak değiştirmiştir.

NSDAP nedir

1933’de iktidara gelen NSDAP nazi düşüncelerini hızla her alana yerleştirmeye başlamıştır. Yahudi vatandaşların haklarını kısıtlayan en büyük kanun 7 Nisan 1933 de çıkarılmıştır. ”Profesyonel Kamu Hizmetinin Yenilenmesi Yasası” olan yasa, yahudiler ve siyasi olarak güvenilmeyen kamu memur ve çalışanlarının devlet hizmetinden çıkarılmasını içermektedir. Getirilen bu tarz kısıtlamalar yüzünden çalışmalarına daha rahat devam edebilmek için başka ülkelere gitmeyi planlayan Einstein 17 Eylül 1933’de Türkiye Cumhuriyeti’ne bir mektup göndererek 40 yahudi bilim insanının Türkiye Cumhuriyeti’nde idame edilmesini talep etmiştir. Mektubun geçerliliği 1949 yılında Princeton Üniversitesi’nde olan Münir Ülgür tarafından doğrulanmaktadır.

Albert Einstein'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Mektup

Mektup Eğitim Bakanlığı’na ithafen yazılmıştır ve dönemin başbakanı olan İsmet Bey’e (İsmet İNÖNÜ) (Soyadı kanunu 1934 ‘de kabul edilmiştir) iletilmiştir.

Mektupta şöyle yazmaktadır.

”Ekselansları, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum.

Sözü edilen kişiler, Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeniyle mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler. Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilmişlerdir.

Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler. Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etme cüretini buluyorum. Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan, Prof. Albert Einstein.”

Neden Türkiye Cumhuriyeti?

Yahudi-Türk diş hekimi olan Samy M.Günzberg, Mustafa Kemal Atatürk, Sultan 2. Abdülhamit, Vahdettin’in diş tedavilerini yapan bir hekimdir. Günzberg, Paris Yahudi Popülasyonu Koruma Birliği (OSE) Ulusal Konferansı’na katıldığında onur konuğu olan Albert Einstein ile tanışır. Sohbetleri sırasında Nazi Almanyası’nın yahudilere baskısından dolayı sığınacak hakkında konuşurlarken Günzberg’in Türkiye Cumhuriyeti fikri Einstein ‘ın aklına yatar.

17 Eylül 1933 de Einstein sığınma mektubu yazar ve 30 Eylül 1933 ‘de Günzberg tarafından Türkçe’ye çevrilir. Hatta Günzber’in de bir kapak mektubu yazarak Einstein’a desteğini ifade ettiği bilinmektedir. Aşağıda Einstein’ın yazmış olduğu mektubun Türkçe tercümesini ve Günzberg’in mektubunu inceleyebilirsiniz.

Albert Einstein'dan Mektup

Günzberg’in mektubu.

Einstein'dan Mektup

Talep, dönemin başbakanı İsmet İNÖNÜ tarafından reddedilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devreye girmesiyle bütün bilim insanlarını kapsayacak şekilde genişletilerek davet gönderilir ve bilim insanlarının kabul yolu açılır. Fakat Einstein gelmemiştir. Bunun sebebinin gerçeğe en yakın açıklaması 1949 yılında Einstein ile görüşen Prof. Dr. Münir Ülgür’ün notlarında bulunmaktadır.

Bu görüşmede Einstein Atatürk ile ilgili olarak ”Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz” sözlerini dile getirmiştir. ABD’de Princeton Üniversitesi’nde olan Einstein davet ile ilgili olarak da şunları söylemiştir; ”Arkadaşlarım hep oradaydı.Ama burada imkanlar çok fazla olduğu için burayı tercih ettim”

Ahmet İncekulak
1991 yılında Amasya'da doğdum. İlkokul-ortaokul ve lise öğrenimlerimi Amasya'da tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için Uşak'ta ikamet etmeye başladım. Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi 4 yılda tamamlayarak , iş hayatına İzmir'de başladım. Mezun olduktan sonra Proje Mühendisi olarak başladığım Özel Bir Şirkette Üretim Sorumlusu olarak mesleğe devam etmekteyim.

6 Yorum

 1. Ahmet abi selamlar ben Tuğba. Yazımı görürseniz lütfen geri dönün. Türkiye’de mühendis olmayıpta harika projeleri olan insanlarımız var bende onların yollarını açabilmem içinde kendi projelerimden gelen paralarla şirket kurmak(Allah’ın izniyle) Neden mi böyle şeye vardım birileri küçük jeneratör büyüklüğünde güneş panelinin yaptığı elektrikten kaç katını üreten bir apartmanın bütün elektrik ihtiyacını karşılayacak cihaz geliştirmişler ama sen gelgörki başlarına gelmeyen kalmamış geri çekilmek zorunda kalmışlar .Bilirsin bakan berat albayrak elektrik üretimi için onca projede bulunmaya çalışıyor ama böylesi proje oluncada sakına kimse bilmesin…bunu tabi bakanımız dedi falan demiyorum ama yani benimde sizlerinde bilmediği o kadar mucitlerimiz varki hep engelleniyor.şimdiye panel yerine o cihazdan yapılsaydı hem masraftan hemde enerji olarak kaç katını karşılayacak neden mi bir apartmanda 10tane panel olsa dahi bir elektrik kadar güçlü olmuyor buzdolabını makineyi bile çalıştırmıyor birde bozulduğunu düşünün masraf masraf bunu kocaman arazide üretildiğini düşünün bir ilçeninkini bile karşılayabilmek için yüz binlerce elektrik üretecek ama o cihaz bir apartmandaki bütün elektriğini karşılayacak kadar güçlü panel yerine türk mucitlerimizin yaptığı cihaz yer alsa sizde öğrenirsiniz ne kadar yararlı olduğunu anlatmaya gerek yok. İşte ben bu tip insanlarımıza yardım edebilmek için ne tür bölüm okursam yararlı olur.

  • Merhaba Tuğba;
   Yorumundaki bozuk cümlelerden ötürü anlatmak istediğini tam olarak anlatamadığın kanaatindeyim. Bir kaynağa dayandırmadan yapmış olduğun bilgilendirmeler ne yazık ki bende olumlu yaklaşım sergileyeceğim bir intiba bırakmıyor. Bahsini ettiğin projeleri bir kaynağa dayandırdıktan sonra düşüncelerini ekleyebilirsen , fikirlerim ile sana yardımcı olabilmeyi isterim.
   İlgine teşekkür ederim.Yardımcı olamadığım için özürlerimi kabul etmeni rica ederim.

   • Geri dönüşünüzden teşekkürlerimi iletmek isterim Ama inanıp inanmamak sizin elinizde sizlere bildiklerimi kabul ettiremem fakat zaten bu anlatılanları birinci kişi ağzıyla duyduklarımı üstü kapalı şekilde anlattım siz sadece bu yazılana inanamadıysanız Allahtan gerçekten yaşanan olayı direk söyleseydim ona zaten inanmıcakmışsınız Neyse ben zaten bu insanların elinden siz tutun demiyorum ben kendimi okuyup nekadar geliştirebilirsem işşallah bizzat ben yardım etmek isterim Yani anlayacağınız kendimi nasıl geliştiripde proje sürecinde patente kadar bütün bilgilere kadar nasıl hakim olabilirim ?(Belki gene olmadı ama bi umut dyorum başka birşey demiyorum )
    Saygılar Ahmet abim

 2. Ahmet abim selamlar
  Tecrübelerimi paylaştığıma dair teşekkürde bulunuluyor fakat bana sizlerin rehberlik ederek sorduğum soruda bana ön ayaklık etmenizdi
  Yardımıma geri dönüşte bulunacak mısınız yoksa rahatsız etmeyeyim mi
  Tekrarda Saygılar Hoşçakalın

 3. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kaynağa dayandırılmamış bilgilere odaklanamadığımın bilgisini vermek istemiştim. Hayatında gördüğün tanık olduğun olaylar olmuş olabilir ve bunun ile ilgili bir yönelim gerçekleştirmen tabi ki çok güzel.Genel bir yardımda bulunmam gerekir ise şöyle bir öneride bulunabilirim.Yönelmek istediğin konu ve/veya proje hangi mühendislik alanını kapsıyor ise bunun ile ilgili teknik bir eğitim alabilmek önceliğin olmalı diye düşünüyorum.Yaş ve eğitim durumunu bilmediğim için temelden izah etmek isterim. Öncelikle güzel bir lise eğitimi görüyor olman önemli , ülkemizde eğitimin yüksek çıtalarda olmadığı inancındayım , bu sebeple bireysel gelişim önemli rol oynamaktadır. Lise hayatından itibaren ideallerine odakli bir şekilde , verimli bir hazırlık dönemi geçirip , öncelik ingilizce olmak üzere başka bir yabancı dili de hanene + olarak eklemen çok önemli. Yabancı makaleler ve yazılar birçok bilgiye erişimde çok daha kapsamlı oluyor. Bu konu hayatının her safhasında büyük kazanç sağlayacaktır.Bu tabiki büyük bir emektir , belki gençliğinde birçok şeyden mahrum kalacaksın fakat hayatının ve ideallerinin elinden alınmasındansa , gençlik heyecanlarının elinden alınmasını maalesef ki yeğlerim.
  İlgili bir fakültede güzel bir üniversitede eğitimine devam edeceğin süre zarfında da yabancı dil eğitimini aksatmamalısın , hocalarınla teknik bilgiler konusunda her daim dirsek temasında olmanı tercih ederim. Öğrencilik hayatın boyunca doğru insanlardan öğrenebileceğin herşeyi öğrenme gayretinde olmalısın. Seminerler , eğitimler , sunumlar , konferanslar gibi teknik eğitimleri ihmal etme. Bunun yanında tiyatro , müzik , kültürel gezi gibi sosyal aktivitelerde de lider konumda rol almaya çalışman senin özgüven depolamana ve toplum karşısında hitabetinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.Güncel konuları takip ediyor olman ileride geçmişe yönelik konularda ışık tutmana yardımcı olacaktır. İmkanlar ışığında mutlaka eğitiminin belli bir kısmını yurt dışında sürdürmeni , dil eğitimin gelişmesi ve hayat görüşünün sığ kalmaması açısından tercih etmeni dilerim. Projelerin ile ilgili olarak yeterli donanıma sahip olacak şekilde gerek yurt içi , gerekse yurt dışı tüm verileri , kaynakları toplamanı ve bilgi havuzuna eklemeni tercih ederim. Projelerindeki doğru veya yanlış tüm hesaplamalarını ve düşüncelerini bir deftere not etmen önemlidir.
  Gün geldiğinde ülkemize faydalı olacak bir projeyi hayata dökeceğin zaman tam donanımlı olman gerekir. Mutlaka kabul göreceksindir.
  Diğer bir boyuttan bakacak olursan da , küresel anlamda paranın önemini biliyorsun. Tesla’nın kablosuz elektrik ,bedava elektrik deneyleri yaptığı ve başarılı olduğu bilinmektedir fakat hayata geçirilememiştir. Bunun birçok nedeni olabilir. Böyle engeller ile de karşılaşabilirsin. Fakat bilmeni isterim ki gerçek bir başarı elde edersen tarihte ismin mutlaka yer alacaktır.

  Bütün hayatının , çalışmalarının , emeklerinin ülke refahı için olması ve başarı ile sonuçlanması dileğiyle.
  İyi günler.

 4. Hayırlı akşamlar
  Bilgilendirmelerinizden teşekkürlerimi iletmek isterim. Farkındayım biraz sıkboğaz ediyorum ama proje mühendisinden kastınız nedir normal mühendisliğe göre sadece bize projemi üretin diyorlar ayrıca üretim sorumlusu olunca projelerinizi gerçekleştirebiliyor musunuz?
  Bir konuda daha bilgilendirmenizi isteyeceğim yurtdışında bir şirket günde 100 patent alacağız ve bunu da istikrarlı bir şekilde de sürdürüyorlar diyeceğim o ki Türkiyemizde de tam bunların gibi olmasa da aynı amaç doğrultusunda ” belli bir ekip olup projelerde bulunulması” varmı yada buna benzer bir şey.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar