Alternatör Nedir

6811
Alternatör

Günümüz teknolojisinin temel ihtiyaçlarını karşılamak elektrik ve elektronik teknolojisinde çok geniş kullanım alanı olan alternatörler özellikle otomotiv sektöründe de kendisine geniş kullanım alanı bulmuştur. Hemen hemen her yerde elektriğe ihtiyaç duyduğumuz çağımızda, elektriğin olmadığı yerlerde kullanılan ekonomik verimli bir üründür.

Alternatör Nerelerde Kullanılır?

Alternatör elektriğin olmadığı ve ulaşmanın da mümkün olmadığı yerlerde elektrik ihtiyacımızı karşılayan üründür. Kısaca mekanik enerjiyi alternatif akıma çevirir. Alternatif akım ise dalgalı akımdır. Dalgalı akım elektronik cihazların haricinde elektrikli ev aletlerinin tamamında, evde, iş yerinde, dükkanlarda kullanılır. Yani elektrik denilince aklımıza dalgalı akım gelmelidir. Ve alternatörler dalgalı akım üretir. Alternatörün ana yapısı bir mıknatıs ve bobinden oluşur. Rotor, stator ve diyot parçaları ile akım üretilir.

Alternatör Nedir

Alternatörün Çalışma Prensibi

Alternatör iletkenlerden meydana gelir. Ve bir iletken üzerinde manyetik alan değişikliğinde iletken de akım oluşmaya başlar. Normal üretim bir alternatörün mıknatıs adı verilen rotorlar ve demir nüvesine sarılı ve stator adı verilen iletken birbirine sarılmış sargılar içinde veya etrafında dönerler.

Rotorların hareket etmeye başlaması ile iletkenlerin etrafında ki manyetik alan değişir ve genişler. Ve elektrik akım üretilmeye başlar. Rotorların devir sayısına göre ( Dönüş hızı) kutuplardan oluşur. Kutuplarda manyetik alana ihtiyaç duyarlar. Kutuplarda manyetik alanın oluşabilmesi için doğru akım (Doğrultulmuş akım) gerekli ve bu akım ise ikaz parçası tarafından verilir. Ve alternatörler üretim olarak farklı alanlarda kullanılır.

5 Yorum

  1. Sayın admin 1-2 kw elektrik motoru ile 5-10 kw alternatörü çevirerek bedavaya yakın elektrik üretmek mümkün müdür? Nedenleri ile birlikte açıklanamazı rica ederim.Herkese saygılar.

  2. Her elestiri bir yikma hamlesidir. Eger yiktiginin yerine daha iyisini yapabiliyorsan yik. Zira yikmaktan harabeler, yapmaktan mamureler tukenmez Erkan Bey.

  3. Mühendis beyinler diye bir siteye yakışmayan bir yazı olmuş.Hiçbir teknik bilgi yok. Daha detaylı ve açıklayıcı olması gerekir,temel seviyede bilgiler zaten her yerde var.Fark yaratmak için detaylara girmek gerekli

    • Erkan bey Halil arkadaşıma katılıyorum bu tarz bir eleştiriden ziyade varsa teknik bilgilerinizi Büşra kardeşimiz ile paylaşırsanız ve bunlar burada tekrar yayımlanırsa doğruyu bulmuş ve bilim adına bir şey yapmış oluruz. Bu arada Büşra kardeşime bu bilgiyi burada paylaşma cesaretini gösterdiği için kutluyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.