Ana SayfaYazılım MühendisliğiElektronik Veri Değişimi (EDI ) Nedir?

Elektronik Veri Değişimi (EDI ) Nedir?

Edı ile işletmelere gelen hız; işletmenin elektronik ortamda diğer işletmeler ile evrak alışverişine elektronik veri değişimi denir. Bu işlemler e-tedarik ile e-ticaret uygulamalarının yönetiminde oldukça sık kullanılan bir metottur. Sistemin iyileştirilmesinde büyük kolaylık sağlayan ve kısaca EDI denilen, elektronik veri değişimi başlarda maddi açıdan işletmeleri biraz zorlasa da, ileri ki dönemde bu maliyet oranı düşmektedir.

Stok maliyetine ve oluşabilecek maddi zararlara karşı adeta bir kalkan görevini üstlenen bu işlem sayesinde, işletme karı tablosunda ibre her zaman yukarıyı gösterecektir.
Böylece hem zaman tasarrufu yapan hem de sipariş akış hızını iyi kontrol eden bu yöntem ışığında, insandan kaynaklanan hataların neden olacağı zararın da önüne geçilmiş olunacaktır.

edi

Sistemde Uygulanması

  • Hızlı ticaret anlayışına uygun olan EDI ile elektronik bir sistem üzerinden ticari doküman  değişimi yapılmaktadır.
  • EDI aslında alışılagelmişin dışında bir veri işletim sistemidir ve şirketler arası elektronik haberleşmeyi kolaylaştıran özelliklere sahiptir.
  • İş dokümanlarının güvenilir ortamda iletildiği bu platformda, elektronik ticaret işlemleri zaman avantajı bakımından da diğer metotları gölgesinde bırakıyor.
  • İşletmenin EDI sayesinde, gider maliyeti düşerken işletme içi verimliliği tam tersi oranında yükselişe geçer.

edi nedir

Fatura işlemlerinin hatasız ve hızlı işlenmesi demek, işletmenin vizyonunu rakiplerine oranla daha fazla genişletmesi ve alanında en çok tercih edilenler arasında yer alması demektir.
Bilgi çağına yakışan bu sistem ile ticari anlaşmazlıkların son bulması ve doğru veri akışı düzeni hedeflenmektedir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?