Ankraj Yapımı ile Zemin Stabilitesini Sağlamak

8379
akraj yapımı

Arkadaşlar  merhaba. Bu teknik videomuz Earth Retention (Ankraj Yapımı ile Zemin Güçlendirme) hakkındadır.

Ankraj yapımı, genel anlamı ile yapısal bir elemanı başka bir eleman ya da malzemeye sabitleyerek birlikte çalışır hale getiren yapısal elemanlardır. Zemin ankrajları sadece yapıları zemine sabitlemekle kalmayıp, zemin kütlesi, hidrostatik kuvvetler ve dış yükler kaynaklı çekme kuvvetlerini karşılayarak, bunları potansiyel göçme yüzeylerinin gerisinde tekrar zemine aktarır. Yapının dönme başta olmak üzere göçmesine neden olabilecek moment kuvvetlerine karşı koymasına yardımcı olur. Geleneksel olarak istinat duvarları, yanal toprak ve basıncına direnmek için beton ya da taş kaplama ile inşa edilir. Toprak destekleme ilkesini kullanarak duvar dış destek kullanmadan inşa edilebilir.Ayrıca doğada farklı yapıda farklı özelliklere sahip zemin yapıları bulunur. Bunlar kum, kil, çamur, kırmataş gibi farklı tiplerde olabilir. Bu tarz zeminlerde güçlendirme amaçlı farklı tiplerde geogrid malzemeler kullanılır. Bu noktada geogrid seçimi zeminin taşıma kapasitesine, gelecek yük durumuna göre özel hesaplamalar neticesinde olmalıdır.

Su hareketlerinin yoğun olduğu bölgelerde geogrid ile kullanılacak geotekstil malzemesi tabakalar arasında filtrasyon görevi görecek, dolgular arası tanecik hareketini engelleyecektir.

Önceki İçerikAndroid İşletim Sistemi Nedir
Sonraki İçerikTartışma Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.