Araç Muayenesi Nasıl Yapılır

1
25

Mutlaka ücretsiz randevunuzu alın! Muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için randevu alabilmektedir. Randevular, tuvturk.com.tr internet sitesinden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu hizmet istasyonların çoğunda bulunmaktadır.

Büyükşehirler merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın… TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden alınan randevu saati, muayenenin başlama saatini değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir.

Araç Muayenesi öncesi

Örnek vermek gerekirse, 08.30 – 09:00 için alınan randevu için, aracın müşteri kabul işlemlerinin ise 08.30-09.00 saatleri aralığında yapılması öngörülmektedir. Araç muayene işlemleri, kabul işlemlerini takiben, ortalama 1 saat sürmektedir. İstasyon alanına giriş, müşteri kabul ve sorgulama ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle büyükşehirler merkezlerindeki yoğun istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayrılmasını ve zaman planlamasının buna göre yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Vergi veya trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden muayeneye gelmeyin!

Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek gelmelerini hatırlatırız.

Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin! Bu hizmeti TÜVTÜRK istasyonlarından da alabilirsiniz.

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

egzoz gazı emisyon ölçümü

Ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun.

İstasyonlara muayene hizmeti için gelirken, aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendirilmektedir.

Araç size ait değilse, gerekli ek belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.

Getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.

Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşterilerimiz için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir.

Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın!

Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. Ödemeler, nakit olarak alınmaktadır.

2018 yılı için muayene ücretleri, aşağıda yer almaktadır.

 • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 305,62 TL
 • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 226,56 TL
 • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 115,64 TL

2018 yılı için egzoz emisyon ölçümü ücreti 55 TL’dir. İlk kez ölçüm yaptıran araçların Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı alması gerekmektedir.

araç muayenesi nasıl yapılır

Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemeyin!

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen beher ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

Muayeneye gelmeden önce, gerekli ekipmanları mutlaka kontrol edin.

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişmektedir ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orijinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir.

Motosiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da getirmeleri zorunludur.

1 Yorum

 1. Malesef TUVTurk arac muayenesini yapabilecek yeterlilikte bir kurum degildir.
  1. Oncelikle Volkswagen grubu araclarindaki surus bilgisayari, akaryakit ve emisyon degeri olcme sensorunun okuma hatasini ozel bir kisi yapmistir. TUV, bu emisyon degerinin hatali okunduguna dagir bir bilgi yayinlamamistir. TUVTurk’un hisse ortagi Volkswagen’dir. Volkswagen grubunun Turkiye ayagi; Almanya’nin aksine, Turkiye’deki araclarin sorunsuz oldugu bilgisini vermistir.
  2. Herhangi bir yolla verdiginiz hic bir sikayet kaydi ve e-posta tamamen resmiyet disidir. Dilerseniz, sikayetinizi; alindi ve okundu onayi ile Outlook uzerinden gonderebilir ve alindiginda okunmadan silindigini gorebilirsiniz. 4 defa telefon ile kayit acmaniza ragmen kesinlikle kendilerini haksiz dusurecek hic bir kayida geri donus yapmazlar.
  3. Bir cok arac, kullanim klavuzu ve servis belgelerinin yazili oldugu kistaslarin disinda test edilir. Difransiyelden destekle hidrolikle arac kaldirmak; fren testinde surekli 4×4 araclara uygulanmasi gereken prosedurleri uygulamamak; gibi.. 80model aracla, 2018 model aracin teknolojisi ayniymis gibi muamele eder ama sanki hersey otomatikmis gibi davranarak; “bisey olmaz” diyerek sizi gecistirirler.
  4. “TUV bir Alman firmasidir ama Almanya’nin kesinlikle, Turkiye’de yapilanlardan haberi oldugunu zannetmiyorum” bir Alman gurbetcimizin lafidir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.