Askeri Personel Araç Projesi Sınır

4
33
askeri araç projesi sınır

Bu yazımda Eyüp Ateş arkadaşımızın tasarım yarışması için hazırlamış olduğu ”Sınır” isimli askeri aracın özelliklerini teknik detaylarını inceleyeceğiz. Kendisi yakın zamanda üretime geçecek olan Sapmaz grubun yapmış olduğu ”3gen” adlı aracında tasarımcısıdır ve askeri araçlar üzerinde çalışmalar sürdürüyor. Şimdi teknik detaylarını inceleyelim. Zırhlı personel taşıyıcı aracı olan Sınır, muharebe alanlarında yada toplumsal olaylarda kullanılmak üzere tasarlanmış ve modern zırhlı araç kullanıcısına stratejik avantajlar sunmaktadır. Günümüz senaryosuna özel olarak tasarlanmış olan Sınır altı tekerlekten oluşan zırhlı muharebe aracıdır.

Askeri Araç Projesi Sınır

askeri araç sınır

Sınıfının en hafif araçlarındandır 12.750 Kg ağırlığında ve birbirinden bağımsız süspansiyon sistemine sahiptir.

Çevreye verdiği zararın (Emisyon) yarıya indirilmesi düşünülmüş olup Lityum iyon batarya aracın alt tabanına uygulanmış elektrik motoru ve bir dizel motor ile birlikte hareket etmesi sağlamıştır. 1090 Km Menzili bulunan ve 115 km hıza ulaşabilen 160 cm Uzunluğundaki hendeklerden rahatlıkla geçebilmektedir.

sınır

Duruma göre 6×6 ve 6×4 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. 6+2 kişilik kapasitesi olup geniş hacimde kullanım ile personel taşınmaktadır. 6158 mm uzunluğu olan Sınır rakiplerine göre daha küçük çapta dönüş yapabilme özelliğine sahip. Amfibi alanlar için entegre özelliği bulunan Sınır 6×6 da 2 Adet su türbini bulunmaktadır.

Araç ön kısımda bulunan cam sayesinde olası acil durumlarında yüksek açıda görüş sağlayıp ve aracın çevresinde bulunan kameralar sayesinde görüş açısı büyümektedir. Olası bir kaza durumunda araçta üst kısımda ve arka kapıdan çıkış mümkündür.Toplumsal olaylarda, jandarma, polis, acil yardım araçlarında kullanılması mümkün kılınır.

sınır çizim 4

Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.
1125 mm çapındaki PN -30 tekerlek; tropik, çöl ve soğuk kuzey iklimlerin ve daha zor şartlarda çalışabilecek itiş gücü performansının azalmasıyla her şartta ulaşıma engel olmayacak yapıdadır. 6×6 gövdesi modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir.

sınır proje

Proje hakkında ve diğer konularda merak ettiniz sormak istediğiniz soruları yorum yaparak sorabilirsiniz Eyüp Ateş sorularınızı cevaplayacaktır. Yardımcı olabileceğiniz konuları yorum yaparak bildirmenizi rica ederim.

4 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.